To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Rozdział I Prawo prywatne Normy prawa prywatnego regulują stosunki między autonomicznymi podmiotami, którym przysługują, własne, prawnie chronione, sfery interesów majątkowych, a także niemajątkowych (osobistych)
Autonomiczność ta wyraża się przede wszystkim w braku władczego podporządkowania jednego podmiotu drugiemu podmiotowi. Można powiedzieć, że cechą stosunku prywatnoprawnego jest brak pewnej kompetencji organu publicznego do jednostronnego kształtowania sytuacji prawnej drugiego podmiotu stosunku prawnego, a tym samym do ingerowania w jego sferę prawną.
Prawo prywatne powstało w relacjach między indywidualnymi (wolnymi) ludźmi. Podstawowy zakres jego stosowania uległ istotnemu poszerzeniu na organizacje (osoby prawne), którym przysługują w relacjach prawnych analogiczne do osób fizycznych atrybuty (spółki, spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe itp.)
Relacje między nimi kształtują one same, kierując się w zasadzie własnymi interesami.
Do immanentnych cech prawa prywatnego należy bowiem, że jego normy wskazują zarazem ogólne granice autonomii prywatnej, mając na względzie interes drugiej strony oraz interes powszechny.
Autonomiczność podmiotów niekoniecznie musi prowadzić do równorzędnego ich usytuowania względem siebie. Ogólne normy prawa prywatnego często ze względu na ochronę tak czy inaczej pojętej „słabszej” strony kształtują jej pozycję prawną korzystniej w porównaniu z pozycją prawną strony „silniejszej”
Spory rozstrzygane są przez niezależne od stron, lecz działające z ich inicjatywy i w zakresie przez nie wskazanym, sądy państwowe lub powołane przez same strony - sądy polubowne. Prawo publiczne Natomiast prawo publiczne reguluje stosunki prawne, w których co najmniej po jednej stronie występuje organ państwa lub organ samorządu terytorialnego albo innej organizacji powołanej z mocy prawa do realizacji interesów społeczności państwowej lub węższych grup ludności. Organy te wyposażone są w kompetencję do władczego kształtowania sytuacji prawnej człowieka lub podmiotów zbiorowych.
Prawo publiczne ustanawia bezpośredni przymus realizowany przez organy państwowe w razie nieposłuszeństwa normom tego podsystemu prawnego. 4. Użyteczność wyróżnienia Najpierw normy prawne składające się na podzbiór prawa prywatnego znajdują szczególnie silne uzasadnienie aksjologiczne. Przede wszystkim bowiem realizują one tak elementarne dla tego ustroju społecznego wartości, jakimi są godność i wolność człowieka oraz integralność jego mienia. W tym świetle prawo prywatne jaki się jako preferowany sposób regulowania stosunków prawnych między osobami, który w konsekwencji przeciwstawia się władczemu kształtowaniu tych stosunków przez organy władzy publicznej. Ich kompetencje w tym zakresie można uznać tylko na podstawie wyraźnego przepisu ustawowego.
(…)
… lub subsydiarnie, a nie bezpośrednio.
2. Kompleksowe regulacje prawne
Kompleksowe regulacje prawne (ustawy) są to zespoły norm odnoszące się do jednego przedmiotu (stosunku społecznoprawnego)
3. Dyscypliny naukowe i dydaktyczne.
Dyscyplina naukowa jest to zespół działań poznawczych ewentualnie wytwór tego rodzaju działań w postaci zespołu twierdzeń odpowiednio uzasadnionych. Nauki prawne nie tworzą prawa.
III…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)