prawo - opracowanie

Nasza ocena:

4
Pobrań: 14
Wyświetleń: 1876
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
prawo - opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

i jest skryptem z prawa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Notatka podejmuje zagadnienie prawo własności, definiując takie terminy jak: własność, prawo do korzystania z rzeczy, pożytki, prawo do rozporządzania rzeczą, współwłasność w częściach ułamkowych i łączna, nabycie i prawa własności, zasiedzenie. Omawia także takie inne pojęcia związane z prawem własności: znalezienie, użytkowanie wieczyste, użytkowanie wieczyste, ograniczone prawa rzeczowe, użytkowanie, służebność, notatka dodatkowo odpowiada na takie pytania jak: jak jest różnica między takimi terminami: zastaw umowny, zastaw rejestrowy, zastaw ustawowy, czym jest hipoteka, czym jest księgi wieczysta a jakie są jej działy i zasady z nią zawiązane. Notatka definiuje również pojęcia takie jak: zobowiązania i ich źródła, odpowiedzialność cywilna, siła wyższa, szkoda, zadatek, odstępne, kary umowne. Ponadto podejmuje tematykę prawa administracyjnego. Przedstawia podziały organów administracji publicznej wg kryteriów takich jak: skład organu, terytorialny zasięg działalności, kompetencji. Definiuje terminy takie jak: stosunek administracyjno-prawny, akt administracyjno-prawny, akt administracyjny, postępowanie administracyjne, postępowanie egzekucyjne. Ostatnim działem który wyjaśnia jest prawo karne. Omawia takie zagadnienia jak: kodeks karny, przestępstwo, czyn, wina, przestępstwa, sprawstwo, podżeganie, pomocnictwo, formy stadialne, i przedawnienie. Na końcy tłumaczy takie pojęcia jak: amnestia, abolicja, ułaskawienie, zatarcie skazania

PRAWO WŁASNOŚCI
Własność- najszersze prawo rzeczowe, pozwala właścicielowi korzystać z rzeczy z wyłączeniem innych osób.
Prawo do korzystania z rzeczy -> prawo do faktycznego korzystania z rzeczy łącznie z możliwością jej używania i przetwarzania, oraz prawo do pobierania wszelkich pożytków jakich rzecz przynosi.
Pożytki:
a). naturalne - to co rzecz przynosi zgodnie ze swoim gospodarczym przeznaczeniem, np. owoce z sadu
b). cywilne- użytki, które rzecz przynosi na podstawie stosunku cywilno- prawnego, np. czynsz z wynajmu
Prawo do rozporządzania rzeczą -> możliwość swobodnego czynienia czynności cywilno prawnych bądź podarowanie komuś rzeczy, jak również obciążenie rzeczy ograniczonym prawem rzeczowym, np. służebności.
Własność rzeczy skupia się w kwestii jednej osoby, może być też tak, że rzecz należy do kilku osób (fizycznych lub prawnych). W takim wypadku mówimy o WSPÓWŁASNOŚCI.
Współwłasność:
a) W częściach ułamkowych własność rzeczy przysługuje kilku osobom, każda z nich ma ułamkiem oznaczony udział rzeczy, w takim wypadku żadnemu ze współwłaścicieli nie przysługuje wyodrębniona część rzeczy na własność. Każdy z właścicieli ma prawo do korzystania z rzeczy i współrozporządzania, ale w taki sposób, by dało się to pogodzić z korzystania i rozporządzania rzeczą drugiej osoby. Każdy ze współwłaścicieli może zbyć udział w rzeczy.
b) łączna Współwłasność może zostać zniesiona. Może tego żądać każdy z współwłaścicieli. Dąży się do polubownego rozwiązania sprawy, czyli strony znoszą współwłasność. Jeśli się nie pogodzą to na drodze sądowej.
Znoszenie współwłasności:
a). fizyczny podział rzeczy -> w wypadkach gdy ten podział nie jest możliwy, to istnieje drugi podział:
b). przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty drugiemu
c). sprzedaż rzeczy przez komornika na licytacji i podział sumy na właścicieli
Jeśli jest kilku współwłaścicieli to co do zasady współwłasność jest ułamkowa. Współwłasność powstaje bowiem tylko gd

(…)

… konstytutywne to akty prawo tworzące, bo tworzą nową sytuację prawną.
3. Sposób rozstrzygnięcia sporu:
Akty pozytywne - rozstrzyga sprawę zgodnie z wnioskiem osoby, która wszczęła postępowanie administracyjne Akty negatywne - nie czynią zadość wnioskodawcy.
Ważność aktów administracyjnych zależy od spełnionych wymogów określonych w KPA (Kodeks Postępowania Adm.) Wymogi te to przesłanki aktów administracyjnych…
… może też czynić dochodzenie z dowodów, przysługuje mu to z urzędów. Zasadzie szybkości służy kodeks postępowania administracyjnego, zgodnie z którym w pierwszej instancji sprawa powinna być załatwiana w ciągu dwóch miesięcy, a w drugiej instancji w ciągu miesiąca.
Postępowanie administracyjne kończy się w każdej instancji decyzją administracji. Taka decyzja administracyjna ma mieć formę pisemna…
…, taka umowa jest umową realną, otóż umowy można podzielić min. na umowy konsensualne oraz realne Konsensualna -> charakteryzuje się tym, że zostaje zawarta, a więc strony są nią związane w momencie osiągnięcia porozumienia co do wszystkich istotnych postanowień umowy, nie jest tu potrzebne fizyczne przekazanie sobie umowy przez strony.
Realna -> charakteryzuje się tym, że samo osiągniecie porozumienia…
… jako jednosprawstwo albo wielosprawstwo. Wielosprawstwo z kolei jako współsprawstwo, kierownicze oraz sprawstwo polecające. Jednosprawstwo jest wtedy kiedy jedna osoba realizuje elementy składające się na opis czynu zabronionego. Współsprawstwo z kolei to taka sytuacja kiedy 2 co najmniej osoby działają wspólnie i w porozumieniu. Takie porozumienie musi nastąpić najpóźniej w chwili przystąpienia do popełnienia czynu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz