Zobowiązania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1197
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zobowiązania - strona 1

Fragment notatki:

Ma 21 stron. Można w niej znaleźć informacje o takich zagadnieniach jak: pojecie zobowiązania, źródła zobowiązań, powstanie zobowiązań z umów, wykonanie zobowiązań, skutki niewykonania zobowiązania, zgaśniecie zobowiązania.

Zobowiązania
SPIS TREŚCI : 1. Pojecie zobowiązania 2. Źródła zobowiązań
3. Powstanie zobowiązań z umów
3.1 Pojęcie umowy
3.2 Rodzaje umów
3.3 Umowa przedwstępna
3.4 Dodatkowe zastrzeżenia umowne
4. Wykonanie zobowiązań
4.1 Uwagi ogólne
4.2 Miejsce i czas wykonania zobowiązania
4.3 Wykonanie zobowiązań wzajemnych
4.4 Dowód wykonania zobowiązań
5. Skutki niewykonania zobowiązania
5.1 Pojęcie odpowiedzialności kontraktowej
5.2 Ciężar dowodu
5.3 Niemożliwe świadczenia
5.4 Zwłoka dłużnika
6. Zgaśniecie zobowiązania
6.1 Uwagi ogólne
6.2 Świadczenie w miejsce wykonania
6.3 Potrącenie
6.4 Odnowienie
6.5 Złożenie do depozytu sądowego
6.6 Zwolnienie z długu
6.7 Zmiana wierzyciela lub dłużnika
1. Pojecie zobowiązana
Zobowiązanie, a mówiąc dokładniej stosunek zobowiązaniowy, jest jednym z rodzajów stosunków cywilnoprawnych, różniących się od innych swą treścią i charakterem.
Zobowiązaniem nazywamy stosunek prawny, w którym jedna ze stron (wierzyciel) może domagać się od drugiej strony (dłużnika) okreś1onego zachowania, czyli świadczenia.
Zarówno po stronie wierzyciela, jak i po stronie dłużnika może w zobowiązaniu występować kilka osób.
Świadczenie, czyli obowiązujący dłużnika sposób zachowania, może polegać na pewnym działaniu (zapłaceniu pieniędzy, wykonaniu usługi, wyda­niu rzeczy) lub na wstrzymaniu się od czynności, do których dłużnik w innych warunkach byłby uprawniony.
W stosunku zobowiązaniowym wierzycielowi przysługuje okreś1one prawo podmiotowe. Może on domagaé się od drugiej strony przysługującego mu świadczenia, a w razie potrzeby doprowadzić do przymusowego wyegzek­wowania tego świadczenia. Ponieważ wierzyciel może zadać spełnienia świad­czeń tylko od oznaczonej osoby (dłużnika), jego prawo należy do praw podmiotowych względnych.
Przysługujące wierzycielowi prawo podmiotowe nazywamy wierzytelnością, zaś ciążący na dłużniku obowiązek nazywamy długiem. Osoba fizyczna czy prawna odpowiada za długi swoim majątkiem.
Szczególnym rodzajem zobowiązań są zobowiązania solidarne. Zobowiązanie ma tylko wówczas charakter zobowiązania solidarnego, gdy wyraźnie stanowi to ustawa lub zawarta przez strony umowa — w pozostałych przypadkach zobowiązanie nie jest solidarne. Jedną z cech zobowiązania solidarnego jest to, że występuje w nim kilku dłużników lub kilku wierzycieli. Zależnie od tego, po której stronie stosunku zobowiązaniowego występuje kilka osób, mamy do czynienia z solidarnością dłużników lub solidarnością wierzycieli. Sama wielość wierzycieli lub dłużników nie czyni jednak zobowiązania solidarnym gdyż, jak wspomniano wyżej, decyduje o tym ustawa lub umowa stron


(…)

… o kontraktacji.
Umowa mieszana dochodzi do skutku, gdy strony tak ukształtują jej treść, że składa się ona z elementów różnych umów nazwanych. Typowym przykładem umowy mieszanej jest umowa hotelowa, w której dostrzegamy elementy umowy najmu, umowy zlecenia, umowy przechowania, a niekiedy i innych umów, np. sprzedaży, gdy cena pokoju obejmuje także posiłki.
Umowy dzielą się na jednostronnie i dwustronnie…
… do zawarcia złożenia przez strony oświadczeń woli oraz wydania rzeczy. I tak na przykład umowa przechowania nie może dojść do skutku, jeżeli rzecz składana na przechowanie nie zostanie oddana do rąk przechowawcy. Umowy realne są w naszym ustawodawstwie rzadkie.
3.3 Umowa przedwstępna
Umowa przedwstępna zgodnie ze swoją nazwą stanowi wstęp do zawarcia w przyszłości właściwej umowy. Jest to umowa…
… społecznym. Typowym przykładem takiego ograniczenia jest zakaz zawierania umów, w których jedna ze stron zobowiązuje się popełnić przestępstwo. Uzasadnienie ograniczenia swobody stron jest w takim przypadku oczywiste.
3.2 Rodzaje umów
Wśród umów zobowiązaniowych wyróżnia się umowy nazwane, niena­zwane i mieszane.
Umowa nazwana (contractus nominatus) to każda umowa uregulowana w kodeksie cywilnym. Niektóre…
… (cedent przenosi swoją wierzytelność na nowego wierzyciela (cesjonariusza), zazwyczaj załatwiając w ten sposób swoje rozliczenia. Zamiast efektywnego świadczenia cesjonariusz otrzymuje od cedenta jego roszczenie wobec dłużnika, które staje się teraz jego roszczeniem. Umowa taka nie wymaga zgody dłużnika. Dłużnik powinien być jednak zawiadomiony o cesji, aby mógł spełnić świadczenie do rąk nowego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz