Wykład nr 9 z dnia 17 kwietnia 2013 roku
Heheszki.
Środek poprawczy.
Art. 5.
Wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym; kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.
Środek poprawczy jest środkiem złożonym, gdyż ustawodawca w rozporządzeniu wskazuje rodzaje zakładów poprawczych, a także określa ich organizacje, szczegółowe zasady nadzoru nad zakładem i nadzoru pedagogicznego.
Rodzaje zakładów poprawczych:
resocjalizacyjne
otwarte (tzw. młodzieżowy ośrodek adaptacji społeczej) - istotną cechą jest swoboda zagwarantowana osobom tam umieszczonym (np. szkoła umieszczona na zewnątrz). Jeśli nieletni nie wykazuje ciężkich objawów demoralizacji lub jest skazany po raz pierwszy, to trafia właśnie do takiego ośrodka
półotwarte
zamknięte
o wzmożonym nadzorze wychowawczym
resocjalizacyjno - rewalidacyjny - umieszczane w tych ośrodkach są osoby w stosunku do których jest zasadne orzeczenie środka poprawczego, lecz musi to być ośrodek o charakterze szczególnym
resocjalizacyjno - terapeutyczny
O sposobie funkcjonowania decyduje rodzaj danego zakładu.
Więcej w rozporządzeniu:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 17 października 2001 r. w sprawie zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)