Prawo majątkowe małżeńskie - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo majątkowe małżeńskie - omówienie - strona 1 Prawo majątkowe małżeńskie - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Prawo majątkowe małżeńskie
Majątek małżeński - podstawę stanowiła masa majątkowa wniesiona przez małżonka. Wielkość regulowały intercyzy. Wyprawa - wnoszona przez żon (gerade) były to przedmioty użytku osobistego kobiety (szaty, pościel) oraz sprzęt gospodarstwa domowego (garnki). Z czasem także ruchome (konie, bydło, powozy). Był to majątek spadkowy należący się córce. Posag - (wykształcił się w Włoszech). Stanowił część spadkową majątku córki po rodzicach, uiszczaną po zawarciu małż. z majątku rodzinnego. Jego otrzymanie pozbawiało kobietę praw do spadku rodzicielskiego. Był to obowiązek ojca. Wiano - za posag mąż odwzajemniał się. Stanowiło zabezpieczenie materialne żony na wypadek owdowienia lub odrzucenia. Początkowo ustanawiano na ruchomościach, potem także na nieruchomościach. Wiano wraz z posagiem było oprawione. Oprawa stanowiła hipotekę żony, którą mąż mógł dysponować.
Wspólnota majątkowa i ograniczenia - ustrój małżeński
Najczęściej występowała wspólność majątkowa, obejmowała cały majątek wniesiony i nabyty dysponował majątkiem mąż swobodnie ruchomościami, zgoda żony do nieruchomości.(Rzesza, Płn. Francja).
Ograniczona wspólnota majątkowa - był to wspólny dorobek małżeństwa. Obok tego każdy mógł posiadać majątek odrębny (przedmałżeński). Nieruchomości z przed małżeństwa i nabyte w jego czasie stanowiły majątek własny. Zarząd majątkiem wspólnym i żony należał do męża. Sam mógł dysponować nieruchomościami. Przy śmierci jednego z współmałżonków dzielono majątek na drugiego i spadkobierców lub dzieci (jak były). Rozdzielność majątkowa (Niemcy i Rosja) przewidywał pełną odrębność majątkową obojga małżonków. Posag stanowił własność męża nie mógł on go alienować i obciążać, po śmierci męża wracał do żony. Żona mogła mieć majątek i swobodnie nim dysponować (Także Włochy i płd Francja)
Małżeństwo. Pierwotnie było to porwanie lub kupno przekształciło się w umowę zawieraną między opiekunem kobiety (ojcem - opieka prawna) a narzeczonym. Pod koniec przedmiotem umowy była władza nad kobietą. Początkowo był to akt świecki, umowa zawierała swa stadia:
zmówiny - umowa pomiędzy rodzicami lub opiekunami przyszłych małżonków. Określano termin, warunki materialne, narzeczony uiszczał zadatek (suma lub przedmiot). Ojciec na znak dotrzymania obietnicy dawał narzeczonemu przedmiot - symbol stanowiący zakład (vadium).
zdawiny - uroczysta czynność prawna. Oddanie panny młodej odbywało i w jej domu rodzinnym w obecności krewnych, towarzyszyły temu obrzędy. Potem następowały przenosiny do domu męża. Obrzędy sadzania na kolanach. Pokładziny.
Forma kościelna: od XI w. zostało całkowici podporządkowane prawu kanonicznemu. Składało się z oświadczenie woli, braku przeszkód małżeńskich i zawarciu w obliczu kościoła.

(…)

… rodzinnym w obecności krewnych, towarzyszyły temu obrzędy. Potem następowały przenosiny do domu męża. Obrzędy sadzania na kolanach. Pokładziny.
Forma kościelna: od XI w. zostało całkowici podporządkowane prawu kanonicznemu. Składało się z oświadczenie woli, braku przeszkód małżeńskich i zawarciu w obliczu kościoła. zgodna wola - zmówiny przekształciły się w zaręczyny, zaś zdawiny w oświadczenie zawarcia małżeństwa.
brak przeszkód - katalog przeszkód dzielono na zrywające i wzbraniające.
Zrywające - powodowały nieważność małżeństwa. Najważniejszą było pokrewieństwo (1215 do VII stopnia pokrewieństwa)od soboru do IV. Dalej powinowactwo, pokrewieństwo sztuczne, duchowe, święcenia duchowe, śluby zakonne, przymus, impotencja.
Wzbraniające - nie dopuszczały do zawarcia małżeństwa ale zawarte nie czyniły…
… wprowadzono separację od łoża i stołu. Następowała za zgodą tron lub na podstawie orzeczenia sądu kościelnego. Rozwód dopuszczał jedynie kościół wschodni.
RODZINA
Na czele stał ojciec, któremu podlegali wszyscy domownicy. Kobiety były zależne i ograniczone w sensie zdolności do czynności prawnych. Pełnię praw posiadały tylko dzieci prawe. Opieka - była instytucja zastępująca władzę ojcowską. Występowała…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz