ZASADA - nulla poena sine lege - nie ma kary bez ustawy. Jest to zasada, z której wynikają pośrednio następujące przesłanki:
- prawo karne musi być prawem pisanym i zwartym w ustawie
- przepisy karne musza opisywać przestępstwo w sposób maksymalnie dokładny
- nie dopuszczalne jest stosowanie analogii na niekorzyść oskarżonego
- ustawa karna wprowadzająca odpowiedzialność lub ja zaostrzająca nie może działać wstecz
- kara za przestępstwo musi być określona we wcześniej przewidzianej i wydanej ustawie
1. Definicja przestępstwa i wykroczenia skarbowego PRZESTĘPSTWO SKARBOWE - jest to czyn zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, bezprawny, zawiniony, społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy, popełniony umyślnie lub nieumyślnie, zagrożony karą grzywny w stawkach dziennych, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności.
WYKROCZENIE SKARBOWE - jest to czyn zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, bezprawny, zawiniony, społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy, popełniony umyślnie lub nieumyślnie, zagrożony karą grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej (podatku, cła) albo wartość przedmiotu czynu (wartości dewizowe) nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Ponadto wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeżeli kodeks tak stanowi. Niezbędnym warunkiem nałożenia odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia skarbowe jest, obok wypełnienia przez sprawcę znamion przedmiotowych czynu zabronionego, zaistnienie elementu podmiotowego tzn. udowodnienie sprawcy winy.
Przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe można, co do zasady, popełnić wyłącznie umyślnie, a nieumyślnie jedynie wtedy, gdy Kodeks tak stanowi. Czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia, to jest chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia, na to się godzi. Czyn zabroniony popełniony jest nieumyślnie, jeżeli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia go jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć.
Należy zaznaczyć, że nie jest przestępstwem skarbowym lub wykroczeniem skarbowym czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma. 2. Formy stadialne i formy zjawiskowe popełnienia przestępstwa i wykroczenia skarbowego - definicje, karalność FORMY STADIALNE WEWNĘTRZNE:
(…)
… pieniężnej przepadku przedmiotów,
Przepadek korzyści majątkowej,
Ściągnięcie równowartości pieniężnej przepadku korzyści majątkowej,
Zakaz prowadzenia określonej działalności gospodarczej, wykonywania określonego zawodu lub zajmowania określonego stanowiska,
Podanie wyroku do publicznej wiadomości,
Pozbawienie praw publicznych,
7. Instytucje zezwalające na zaniechanie ukarania sprawcy - przesłanki…
… przy usiłowaniu,
- nieskuteczny czynny żal współdziałającego,
- pomocnictwo,
- współdziałający, którego nie dotyczy okoliczność osobista wpływająca na wyższą karalność
- podżegacz i pomocnik, gdy czynu głównego nawet nie usiłowano dokonać
10. Przedawnienie.
Kodeks karny skarbowy dzieli przedawnienie na dwa rodzaje:
- przedawnienie karalności
- przedawnienie wykonywania kary
Przedawnienie jest jedną z negatywnych…
… kosztów postępowania (wykroczenie skarbowe - 1/12 min. wynagrodzenia; przestępstwo skarbowe - 1/10 min. wynagrodzenia) c) Odstąpienie od wymierzenia kary i od orzeczenia środka karnego: Sąd może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli zachodzą warunki jego orzeczenia. Odstępując od wymierzenia kary, sad może również odstąpić od orzeczenia środka karnego chociażby jego orzeczenie było obowiązkowe (wyjątkiem jest przepadek przedmiotów „zakazanych”).
Szczególne wypadki przewidziane w kodeksie:
sprawca popełnił czyn zabroniony będąc w stanie ograniczonej poczytalności,
przy usiłowaniu nieudolnym,
przy nadzwyczajnym złagodzeniu kary,
Ponadto sąd może odstąpić od wymierzenia kary za:
przestępstwo skarbowe zagrożone karą pozbawienia wolności nie przekraczającą 3 lat lub karą łagodniejszą, gdy stopień społecznej…
… od wymierzenia kary lub środka karnego WYŁĄCZNIE, gdy ta wymagalna należność została w całości uiszczona przed wydaniem wyroku.
d) Korekta deklaracji podatkowej: nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną w rozumieniu przepisów ustawy, korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie…
… celna, Minister Finansów) - niefinansowe: Straż Graniczna, Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Żandarmeria Wojskowa, Centralne Biuro Antykorupcyjne (nadrzędne - prokurator; prokurator wojskowy) (art. 53 § 37 - 39 KKS)
Przeważnie postępowanie przygotowawcze prowadzą finansowe organy postępowania. Mogą je prowadzić „także” niefinansowe organy postępowania przygotowawczego. W sprawach…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)