Prawo karne w Pięcioksięgu Mojżesza

Nasza ocena:

5
Pobrań: 133
Wyświetleń: 917
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo karne w Pięcioksięgu Mojżesza - strona 1 Prawo karne w Pięcioksięgu Mojżesza - strona 2 Prawo karne w Pięcioksięgu Mojżesza - strona 3

Fragment notatki:


WYBRANE INSTYTUCJE PRAWA KARNEGO W PIĘCIOKSIĘGU MOJŻESZA Chciałabym dokonać analizy artykułu Michała Kuli pt. ”Wybrane instytucje prawa karnego w Pięcioksięgu Mojżesza”. Autor podejmuje próbę analizy szczególnej części Starego Testamentu jaką jest Pięcioksiąg Mojżesza . Jednocześnie stara się wskazać analogie i podobieństwa między językiem prawnym stosowanym w Biblii a obowiązującym obecnie. Pismo Święte jest szczególnym „ kodeksem prawa”. Każdy prawnik powinien pamiętać, że nie jest to ”zwykła ustawa” nadana przez „zwykłego ustawodawcę”.
Stary Testament (in. Biblia Hebrajska czy Pismo Hebrajsko-Aramejskie), pochodzi z łac. Testamentum i jest przekładem z języka greckiego i hebrajskiego od słowa berit oznaczającego Przymierze. Na określenie pierwszych pięciu ksiąg Starego Testamentu zamiennie używa się nazw Tora Boga i Tora Mojżesza . Stary Testament to najważniejszy tekst judaizmu. Jak głosi tradycja został spisany przez Mojżesza na polecenie Boga. W skład Tory wchodzą: 1.   Księga Rodzaju - Bereszit ("Na początku")
2.   Księga Wyjścia - Welle szemot ("Oto imiona")
3.   Księga Kapłańska - Wajjikra ("I zawołał")
4.   Księga Liczb - Wajedabber ("I mówił") Bemidmar ("Na pustyni")
5.   Księga Powtórzonego Prawa - Elle Haddewarim ("Oto słowa")
Ktoś, kto dawniej pragnął posiadać Biblię, musiał ją odpisywać, ale i na to nie każdy mógł sobie pozwolić gdyż niewiele osób posiadało umiejętność pisania. Dlatego trzeba było prosić o jej przepisanie, co także nie było łatwe, bo było to bardzo czasochłonne i kosztowne. Kupowano więc rękopisy zwane manuskryptami („napisane ręką”) i Biblię odpisywano słowo w słowo bardzo starannie, ale mimo to popełniano wiele błędów. Wywoływało to „łańcuszek błędów”, ponieważ jeżeli ktoś odpisywał od kolejnego odpisu to przepisywał poprzednie błędy i mógł dodatkowo popełnić następne. Dlatego tak ważne jest dotarcie do najstarszych rękopisów. Stary Testament wykazuje bardzo silny związek pomiędzy normami prawnymi a normami religijnymi. Izraelicie wcielali prawo w opowieści z życia codziennego i podporządkowywali je Bogu. W Świętej Księdze możemy wyróżnić dwa punkty zwrotne, które mają duży wpływ na interpretacje zawartego w niej prawa. Pierwszym z tych punktów jest Stare Przymierze opisane w Księdze Wyjścia (Wj 19, 1-25). Opowiada ono o objawieniu się Boga Mojżeszowi na górze Synaj, podczas którego zawiera z nim przymierze. Izraelici stają się w ten sposób „Narodem Wybranym” i otrzymują prawa w postaci Dekalogu (Wj 20, 1-21). Ponadto prawo Starego Przymierza zawierało normy o skutku wertykalnym tzn. regulowało stosunki na linii Bóg - człowiek, jak i normy o

(…)

… się dotychczasowym postępowaniem sprawcy przestępstwa tzn. według kodeksu karnego art. 53 & 2: „sposobem życia przed popełnieniem przestępstwa”. Oprócz tego w rozwiązaniach prawnych dotyczących kary i jej wymiaru stosuje się następujące instytucje kodeksu karnego z 1997 r.: 1. warunkowe umorzenie postępowania karnego - art. 66 & 1 2. warunkowe zawieszenie wykonania orzeczonej kary - art. 69 & 2 3. warunkowe…
… w okresie oświecenia pod nazwą: „Nullum crimen sine lege”. W polskim ustawodawstwie została wyrażona w art. 43 ust.1 Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku oraz powtórzona w art. 1 & 1 Kodeksu karnego z 6 czerwca 1997 roku. Według tej zasady określa się krąg zachowań przestępczych. Wyznacza się czym jednostka jest związana w swym postępowaniu i za co być karana. W świetle Biblii kara…
… punktem jest przyjście Jezusa Chrystusa, wraz z którym następuje zawarcie Nowego Przymierza. Zmienia się system wartości stanowiący moralną podstawę prawodawstwa. W Nowym Testamencie znajdujemy cytat (Mt,5 17-19) w którym Jezus mówi: „ Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. (…) ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.” Jednak analizując dogłębnie cały tekst Nowego Testamentu widzimy dużą zmianę jakościową w wykładni prawa czego skutkiem jest podważenie mocy obowiązującej niektórych norm prawnych Starego Testamentu. Przy analizie Pisma Świętego należy zwrócić uwagę na treść i jedność całego Pisma Świętego. Często przy analizie Starego Testamentu musimy odwoływać się do Nowego, ponieważ jak powiedział święty…
…. Jest ona uzupełnieniem Tory pisanej i zawiera cała tradycję religijną Żydów. Składają się na nią komentarze (Midrasze), przepisy prawne (Halachy) oraz przypowieści i legendy objaśniające (Haggady).
Kolejną opisaną przez autora zasadą jest zasada nullum crimen sine culpa, wyrażona w polskim kodeksie państwa prawa (art.2 Konstytucji) i godności człowieka (art.30 Konstytucji). Wina jest elementem struktury i definicji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz