Prawo karne skarbowe - Kary zasadnicze

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1001
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo karne skarbowe - Kary zasadnicze - strona 1 Prawo karne skarbowe - Kary zasadnicze - strona 2

Fragment notatki:

PRAWO KARNE SKARBOWE
Prawo karne skarbowe obejmuje przepisy prawa karnego dotyczące ochrony porządku finansowego w państwie. Przepisy te określają przestępstwa skarbowe i grożące za nie kary oraz zasady odpowiedzialności za ich popełnienie.
Istota każdego przestępstwa skarbowego polega na uszczupleniu wpływów pieniężnych Skarbu Państwa albo na naruszeniu zasad obrotu środkami pieniężnymi i innymi wartościami (np. dewizami, złotem).
Jak widać z przytoczonych sformułowań, prawo karne skarbowe ma za zadanie chronić interesy Skarbu Państwa przed wszelkimi czynami, które w takiej czy innej postaci narażają je na szwank. Wśród przestępstw skar- bowych występują między innymi:
przestępstwa dewizowe,
przestępstwa celne,
przestępstwa podatkowe,
przestępstwa w zakresie opłat skarbowych,
przestępstwa w zakresie rozliczeń z budżetem,
przestępstwa w zakresie loterii.
Typowym przestępstwem skarbowym jest uchylanie się od zapłacenia podatku, na przykład przez ukrywanie okoliczności, z którymi jest związany obowiązek podatkowy. Czynem karalnym jest uchylanie się od zapłacenia należności celnych od przewożonego przez granicę towaru przez świadome jego ukrycie.
Ustawa karna skarbowa odróżnia występki skarbowe i wykro- czenia skarbowe.
Karami zasadniczymi za przestępstwa skarbowe są pozbawienie wolności i grzywna. W praktyce najczęściej stosowana jest kara grzywny. Organ prowadzący postępowanie wymierza ją albo w ramach pieniężnych granic oznaczonych przez ustawę, albo w postaci wielokrotności kwoty, o jaką została uszczuplona należność Skarbu Państwa (np. w postaci nie zapłaconego podatku). Jest to zjawisko charakterystyczne dla karania przestępstw skarbowych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz