To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PRAWO KARNE (wczesne średniowiecze)
Najstarszą formą reakcji na przestępstwo była reakcja rodu pokrzywdzonego na ród winowajcy (krwawa zemsta lub zemsta rodowa). Wolno będzie postępować proces wyodrębnienia kategorii przestępstw naruszających interesy ogółu. Wiąże się to bezpośrednio z powstaniem organizacji państwowej i potrzeby ochrony interesów klasy panującej. Początkowo kara miała jeszcze charakter sakralny (grzech obrażający boga).
Przestępstwa
Dzielono na publiczne i prywatne.
Prywatne - naruszały interes jednostki. Dochodzenie było oddane w ręce pokrzywdzonego lub rodziny. Taki stan prowadził do walk rodowych (wróżdy). Taki stan doprowadził do ustawicznych i długotrwałych konfliktów. [Problem etosu rycerskiego - obowiązek zemsty, był czynnikiem reakcji łańcuchowej]. Zaczęła się pojawiać tendencja do zastąpienia jej ugodę stron.
Władcy germańscy ograniczali krwawą zemstę, znajdując sprzymierzeńców w kościele, który mając największy majątek (nadania) jest najbardziej zainteresowany pokojem (pokój boży). Dużą rolę stanowił również czynnik świecki. Środkiem wykupienia się od zemsty był okup.
Ostatecznie dla ograniczenia krwawej zemsty władcy wprowadzili obowiązek jednania pod groźbą kary państwowej. Karą za niezastosowanie się np. przyjęcie okupu + krwawa zemsta była banicja lub (edykt Rotara 643) trzykrotność kary.
Dodatkowo wprowadzono pojęcie miru - zapewnienie szczególnej ochrony osobom, miejscom.
Mir miejscowy - droga publiczna, targ, kościół, itp.
Mir osobowy - duchowni, urzędnicy, kobiety, sieroty
Mir mieszany - chronił osobę i miejsce pobytu.
Zakres miru zaczął się rozszerzać przez co pewne rodzaje przestępstw zaliczane były do publicznych. Publiczne - naruszały interes ogółu. Zaliczano do nich zdradę kraju, dezercję, świętokractwo itp. koncepcja opierała się na naruszaniu porządku publicznego (miru).
Rodzaje
Prywatne:
przeciwko życiu i zdrowiu (mężobójstwo, zabójstwo, zranienia)
przeciwko mieniu (kradzież wilka i mała, rozbój, rabunek, podpalenie, szkody płodów rolnych)
przeciwko czci (zniewaga słowna lub pisemna)
przeciwko wolności (gwałty, porwania, uwięzienie)
przeciwko moralności (cudzołóstwo, kazirodztwo, sodoma i homoseksualizm)
przeciwko zaufaniu publicznemu (fałszerstwo, oszustwo, lichwa)
Publiczne:
przeciwko władzy i państwu (zdrada państwa, obraza majestatu, ucieczka z kraju, zamach na życie władcy)
przeciwko religii (czarostwo, i wróżbiarstwo) tendencje zaostrzające inne (przeciwko władzom, sądom, korporacjom terytorialnym).
Odpowiedzialność
(…)
… uczynienie krzywdy przez zadośćuczynienie materialne. System miał charakter alternatywny, za nieuiszczenie stosowano kary cielesne. Wysokość kar określania była indywidualnie przez strony lub sąd.
Kara kompozycyjna składała się z dwóch elementów: okupu na rzecz pokrzywdzonego oraz wpłaty na rzecz władcy za złamanie porządku publicznego.
Główszczyzna - zadośćuczynienie za zabójstwo (wykupienie z zbrodni). Wysokość uzależniona była od stanu, urzędu, płci i wieku.
Nawiązka (pokutne) - zadośćuczynienie za zranienia i uszkodzenia ciała - wysokość uzależniona jak w główszczyźnie, każda część ciała była wyceniana, była zależna także od uszkodzeń trwałych. Dopełnieniem kary kompozycyjnej był fredus płacony na rzecz monarchy będący opłatą za przywrócenie miru.
Kary publiczne - groziły za naruszenie interesu…
…, wymienianych na zbrodnie oraz skórze i włosach orzekanych za wykroczenia. Wymiar kary: podstawą był nadal system kar kompozycyjnych, ograniczono możność wykupu, większą uwag zaczęto zwracać na recydywę, pochodzenie społeczne.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)