Prawo karne - notatki, wykłady

Nasza ocena:

3
Pobrań: 2408
Wyświetleń: 3332
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo karne - notatki, wykłady - strona 1

Fragment notatki:

Z treści notatki dowiemy się więcej na takie tematy, jak: prawo karne na tle innych gałęzi prawa, nauka o przestępstwie, nauka o karze, środkach karnych i środkach zabezpieczających, poszczególne przestępstwa.

Prawo Karne
Rozdział I: Zagadnienia wstępne
§ 1. Prawo karne na tle innych gałęzi Prawa
1. Pojęcie prawa karnego
Prawo karne
Prawo karne(materialne) - jest dziedziną prawa określającą czyny będące przestępstwami, kary grożące za popełnienie przestępstw, środki karne i środki zabezpieczające stosowane w związku z naruszeniem prawa karnego oraz zasady odpowiedzialności karnej.
Prawo karne procesowe - jest dziedzina prawa określającą reguły postępowania organów państwowych w procesie karnym. Określa także obowiązki i uprawnienia osób uczestniczących w procesie karnym.
Prawo karne wykonawcze - reguluje tryb wykonywania kar orzeczonych za przestępstwo oraz uprawnienia osób skazanych. Prawo penitencjarne - zawiera przepisy odnoszące się do wykonywania kary pozbawienia wolności.
Prawo karne międzynarodowe - przepisy wewnętrzne prawa karnego odnoszące się do przestępstw z elementem obcym
Części prawa karnego charakteryzujące się odmiennością przedmiotu i sposobu regulacji
Prawo karne skarbowe - reguluje problematykę odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia skarbowe(naruszających interesy skarbu państwa)
Prawo karne wojskowe - określa ono tzw. przestępstwa wojskowe i wprowadza pewne odmienności od ogólnych zasad odpowiedzialności karnej.
Części prawa mające związek z prawem karnym Postępowanie z nieletnimi nie jest częścią prawa karnego, gdyż wobec nich nie stosuje się kar tylko środki wychowawcze i poprawcze
Prawo o wykroczeniach - w zasadzie prawo o wykroczeniach różni się od prawa karnego tylko wagą czynów, a co za tym idzie również wielkością „kar”
Międzynarodowe prawo karne - przepisy odnoszące się do przestępstw międzynarodowych
2. nauka prawa karnego i nauki pokrewne
nauka prawa karnego - zajmuje się wykładnią obowiązujących przepisów, tworzeniem usystematyzowanego systemu pojęć i zasad tego prawa.
kryminologia - jest nauką o przestępczości i przestępcy(badani8e przestępczości jako zjawiska społecznego), i ich przyczyn.
Wiktymologia - jest nauką o ofierze przestępstwa
kryminalistyka - jest nauką o metodach i środkach wykrywania przestępstw i ścigania ich sprawców.
Taktyka kryminalistyczne - taktyka przesłuchania czy pościgu
Technika kryminalistyczna - wykorzystywanie różnych dziedzin nauki w celu odtworzenia zdarzeń
nauka o polityce kryminalnej - jej przedmiotem jest działalność organów państwowych w zakresie wymiaru sprawiedliwości. nauki penitencjarne - zajmują się różnymi aspektami wykonywania kary pozbawienia wolności. § 2. Funkcje prawa karnego
Sprawiedliwościowa - zaspokajanie poczucia sprawiedliwości osoby pokrzywdzonej przestępstwem
Ochronna - ochrona pewnych dóbr, których istnienie i respektowanie składa się na porządek społeczny


(…)

… można postąpić na kilka sposobów(w takich przypadkach sad ma prawo zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary lub nawet odstąpić od wymierzenia kary):
niebezpieczeństwo nie było bezpośrednie przełamana została zasada subsydiarności
nie zachowano zasady proporcjonalności
III. Działanie w ramach uprawnień lub obowiązków Działanie w ramach uprawnień jest ogólną okolicznościa wyłączającą odpowiedzialność karną…
… jego nie podejmowania.
II. Abolicja Abolicja - ustawodawcze darowanie niektórych przestępstw określonych przez wskazanie ich typów oraz daty, przed którą zostały popełnione.
abolicja pełna - trwające postępowanie się umarza, a skazanych wypuszcza a wyrok ulega zatarciu
abolicja - nie wszczyna się postępowania a wszczęte umarza
amnestia - III. Odstąpienie od wymierzenia kary
Według art. 61 KK w przypadkach wskazanych przez ustawę sąd może odstąpić od wymierzenia kary. Odstąpienie jest zawsze fakultatywne(wyjątek przekroczenie obrony koniecznej wyniku strachu lub wzburzenia - obligatoryjne)
IV. Warunkowe umorzenie postępowania karnego
Warunkowe umorzenie postępowania karnego polega na umorzeniu postępowania na okres próby(1-2 lata) unika się przez ten czas wymierzenia kary i wyroku. Przesłanki0:
popełnione przestępstwo…
… wolności.
jeśli czyn stanowi występek a dolna granica jest niższa od roku, są wymierza grzywnę albo karę ograniczenia wolności jeśli czyn zagrożony jest alternatywnie grzywną, ograniczeniem wolności albo pozbawieniem wolności, nadzwyczajne złagodzenie kary polega na odstąpieniu od wymierzenia kary i odstąpieniu od wymierzenia kary i orzeczenie środka karnego(poza pozbawieniem praw publicznych)
2. Podstawy…
… przez sprawców czyny. Kara jest wymierzana w granicah określonych za sprawstwo sędzia morze jednak zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Wyłączenie odpowiedzialności następuje kiedy przejawili oni skuteczny czynny żal, przejawiający się w uniemożliwieniu popełnienie przestępstwa, czynny żal nie odnosi się do prowokatora czyli osoby, która podżegała/pomagała sprawcy w celu jego aresztowania V. Formy…
… przestępstwa. Zamiar ogólny - zachodzi gdy sprawca nie precyzuje w swoich przeżyciach psychicznych skutku, który chce spowodować 2. zamiar ewentualny
Zamiar ewentualny gdy sprawca przewiduje możliwość popełnienia czynu zabronionego i na to się godzi. W przypadkach konkretnych zamiar ewentualny wiąże się z zamiarem bezpośrednim (napad na bank z użyciem broni, przewiduje się możliwość jej użycia…
… za przestępstwo nieumyślne jest naruszenie zasady ostrożności
2. Lekkomyślność
lekkomyślność polega na tym, że sprawca świadomie narusza zasady ostrożności możliwość popełnienia czynu zabronionego przewiduje, lecz przypuszcza, że go uniknie. (od zamiaru ewentualnego różni tym, że sprawca myśli, że nie wypełni znamion czynu)
3. Niedbalstwo
niedbalstwo polega na tym, że sprawca możliwości popełnienia czynu…
… czynu nie oznacza jak w poprzednich przypadkach, ze jest to czyn społecznie pozytywny. W artykule 115. 2 zawarto przesłanki społecznej szkodliwości czynu nie jest to oczywiście zbiór zamknięty. § 8. Zbieg Przestępstw
I. Zbieg przestępstw kara łączna
Przesłanki zbiegu przestępstw - o zbiegu przestępstw mówimy, gdy w określonym czasie(przed wydaniem pierwszego wyroku)ten sam sprawca popełnia…
… je się do publicznej wiadomości. Zatarcie skazania polega na przyjęciu pewnej fikcji prawnej , polegającej na(po przyjęciu pewnych przesłanek) przyjęciu, że osoba skazaną za nie karaną a wpis z rejestru usuwa się. W świetle prawa więc taka osoba jest uważana za nie karaną. W niektórych sytuacjach zatarcie następuje z mocy prawa(gdy:
czyn za który osoba została skazana nie jest już objęty karą
minęło 6 miesięcy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz