Prawo karne materialne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1869
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo karne materialne - strona 1

Fragment notatki:



Informacje zawarte w notatce to: prawo karne powszechne, prawo karne specjalne, funkcje prawa karnego, kontratypy kodeksowe.

Prawo karne materialne - zajmuje się odpowiedzialnością karną za czyny zwane przestępstwami. Jest uniwersalne, ponieważ odnosi się do innych gałęzi prawa.
 Wyróżniamy:
Prawo karne powszechne:
prawo karne materialne- przepisy prawne, które regulują stosowanie środków reakcji państwa na zachowania, które są zabronione pod groźbą tych środków (źródłem pkm jest kodeks karny)
prawo karne procesowe- przepisy prawne, które regulują proces karny, określające jego model przez zespół podstawowych elementów (źródłem pkp jest kodeks postępowania karnego)
prawo karne wykonawcze- przepisy prawne regulujące tryb wykonywania kar, które są orzekane za popełnione przestępstwa oraz określające uprawnienia osób skazanych.
 Prawo karne specjalne:
prawo karne skarbowe- przepisy prawne określające stosowanie sankcji za czyn społecznie szkodliwy, który skierowany jest przeciwko interesom skarbowym państwa i wyodrębnione z uwagi na szczególną ochronę interesów państwa (źródłem pks jest kodeks karny skarbowy)
prawo karne gospodarcze- przepisy prawa, które określają przestępstwo przeciwko porządkowi gospodarowania, naruszające w szczególności reguły ustanowione w tej dziedzinie przez państwo
prawo karne wojskowe- przepisy prawa, które regulują stosowanie sankcji w sprawach o czyny zabronione popełniane przez żołnierzy
prawo o postępowaniu w sprawach nieletnich- przepisy prawa, które regulują stosowanie sankcji w stosunkach do kategorii osób nazywanych nieletnimi, którzy popełnili czyn zabroniony albo wykazują przejawy demoralizacji (źródłem tego prawa jest ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich).
 Funkcje prawa karnego:
 
Ochronna - prawo karne chroni stosunki społeczne i dobra podmiotów tych stosunków przed zamachami na nie.
Gwarancyjna - zakres czynów zakazanych ma być dla obywatela jasny i taki, aby sądy mogły orzekać tylko takie kary, które zostały określone w ustawie (prawo karne gwarantuje jakie kary są w jakim wymiarze, sąd nie wymierzy innej kary niż ta, która jest przewidziana).
Afirmacyjno-motywująca - wskazuje podstawowe standardy zachowania człowieka, wskazuje jakie dobra i w jakim zakresie podlegają ochronie i poprzez stosowanie sankcji motywuje do przestrzegania tych norm.
Prewencyjno-wychowawcza - oddziaływanie wychowawcze na sprawce (prewencja indywidualna i ogólna).
Kompensacyjna - prawo powinno poprzez odpowiedni system środków karnych umożliwić przestępcy staranie o zadośćuczynienie pokrzywdzonej osobie.
Represyjna - pierwszoplanowym celem kary jest zaspokojenie społecznego poczucia sprawiedliwości w związku z dokonanym naruszeniem lub zagrożeniem odpowiedniego dobra prawnego.
sprawstwo kierownicze, czyli sytuacja w której jest osoba kierująca danym czynem, zarządzająca jego przebiegiem, realnie nim sterująca nim, nawet jeśli sama nie dokonuje żadnej czynności lub jest w pewnej odległości od miejsca zdarzenia. Możną tę osobę określić jako „mózg działań”. Przykładem takiego działania może być wydawania poleceń przez komórkę, albo krótkofalówkę.

(…)

…, że podejmowane przez niego procesy decyzyjne są wadliwe. Zgodnie z art. 28§1 k.k. nie popełnia przestępstwa umyślnego, kto dopuszcza się czynu pod wpływem błędu co do okoliczności stanowiącej znamię czynu zabronionego, gdyż w takim wypadku nie można mu przypisać zamiaru popełnienia takiego czynu. Nieświadomość bezprawności czynu Prawo karne przyjmuje wyłączenie winy sprawcy czynu zabronionego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz