To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Prawo jako przedmiot badań naukowych
PODSTAWOWE PROBLEMY NAUK PRAWNYCH
Nauka prawa wywodzi się z rzymskiej jurysprudencji, która początkowo oznaczała jedynie znajomość przepisów prawa. Z czasem wiedza o prawie stawała się bardziej ogólna.
W myśleniu o prawie do dzisiaj przewijają się dwa nurty: Teoretyczny - wymiar ogólny, prawo to część świata społecznego (Europa kontynentalna)
Praktyczny (eksponowany zwłaszcza w krajach anglosaskich) - nacisk na posługiwanie się prawem, wymiar praktyczny.
Od XIX wieku w naukach prawnych wyodrębnia się cztery dziedziny (dyscypliny):
Nauki dogmatyczne - nauki dogmatyczne, nazywane też szczegółowymi naukami prawnymi obejmują swoim przedmiotem przede wszystkim prawo aktualnie obowiązujące. Zajmują się ustalaniem obowiązywania przepisów prawnych, ich interpretacją i systematyzacją.
Nauki ogólnoteoretyczne - zajmują się formułowaniem ogólnych twierdzeń o prawie, wyrażaniem ocen na jego temat, rozważaniem jego istoty jako zjawiska społecznego, celach i funkcjach, podstawach obowiązywania etc.
Filozofia prawa - stawia pytania o istotę prawa, o wartości jakim służy, o uzasadnienie dla systemu prawa, oraz o idee, które to prawo wyraża. Bada problemy ontologiczne, epistemologiczne, aksjologiczne i metodologiczne.
Teoria prawa - przejęła część z filozofii prawa. Próba zbudowania pewnego zbioru ogólnych i opisowych twierdzeń o prawie. Badania nad aspektami formalnymi prawa, nad zasadami interpretowania tekstów prawnych, koncepcją systemu prawa, kwestią obowiązywania i stosowania prawa etc,
Jurysprudencja - wykształciła się w ramach kultury anglosaskiej. (dopytać)
Nauki historyczne - przyjmują, że dla pełnego zrozumienia współczesnych systemów prawnych konieczne jest poznanie tych wcześniejszych. Ustroje państwowe i systemy prawne stanowią wypadkową procesów historycznych.
Nauki empiryczne - badają realne funkcjonowanie prawa. Psychologia prawa
Socjologia prawa
Polityka prawa
Legisprudencja (Teoria tworzenia prawa)
Wielość sposobów patrzenia na prawo doprowadziły do wytworzenia podejścia wielopłaszczyznowego w prawoznawstwie. Nie można skupiać się na jednym z aspektów istnienia prawa: językowym, społecznym, psychologicznym czy aksjologicznym. Reprezentanci tego podejścia stworzyli listę zagadnień, które są i nadal powinny być uznawane za przedmiot naukowego prawoznawstwa:
Wypracowanie aparatu pojęciowego prawoznawstwa, opis i systematyzacja reguł uznawanych za prawo obowiązujące.
Zagadnienia filozoficzne i metodologiczne prawoznawstwa.
Zagadnienia wykładni prawa.
(…)
….
METODY BADAWCZE W PRAWOZNAWSTWIE
Zasadniczą metodą dogmatyki prawa są językowo-logiczne analizy tekstów prawnych, głównie aktów normatywnych. Poza dorobkiem językoznawstwa i logiki w różnych aspektach, wykorzystuje się tutaj wielowiekową tradycję prawniczą (np. różne sentencje łacińskie, metody wnioskowań etc.).
Dla podejścia empirycznego używa się metod badawczych psychologii i socjologii…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)