To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
początki prawa pracy Zasady ogólne Początki tej gałęzi prawa odnajdujemy w prawie Polskim już w drugiej połowie XVIII w. Nowoczesne prawo pracy wiąże się z rozwojem kapitalistycznych stosunków i powstawaniem klasy robotniczej.
W XIX w. przepisy prawa pracy były częścią prawa zobowiązań pod hasłem „najmu pracy” . przyjmowano zasadę równości stron, nie zagłębiając się w realną nierówność najemników w stosunku do pracodawców. Zapłatę uiszczano zwykle tygodniowo lub miesięcznie Zapłata mogła być odmierzana w stosunku do pracy lub ilości wykonanej pracy. W razie natychmiastowego zwolnienia, pracodawca winien był wypłacić mu całkowitą pensję za czas jaki powinien oddzielać wymówienie od ustawowego terminu ustania najmu pracy. Przy najmie na czas określony umowa gasła po upływie czasu pracy bezterminowym należało wymówić robotników i według zasad wymaganych w danym regionie, zakładzie lub porcie najczęściej na dwa tygodnie z góry. Pracodawca nie powinien wymagać od pracownika wykonywania innych czynności niż te, do których się on zobowiązywał. Pracownik był zobowiązany dokładnie i sumiennie wykonywać swoje obowiązki i nie mógł samowolnie opuścić miejsca pracy. W razie złej woli, oczywistej nieumiejętności lub niestosownego zachowania pracodawca miał prawo zwolnić pracownika bez wymówienia. W przypadku nie spełniania przewidzianych umową zobowiązań pracodawcy, pracobiorca mógł bez wymówienia opuścić praca.
Pierwsze normy w królestwie polskim W okresie konstytucyjnym utrzymała się jeszcze organizacja cechowa, ale dokonano w niej istotnego wyłomu, umożliwiając produkcje przedsiębiorcom nie zrzeszonym w cechach. Dopuszczano odwoływanie się czeladników do starszych (zgromadzeń cechowych), przewidziano też tworzenie się „skrzynek” czeladniczych(z których miano im wypłacać zapomogi). Wydawane robotnikom książki robotnicze uzależniały och od pracodawcy i policji, praktyka państwa dążyła do tępienia wszelkich oporów(w szczególności strajków). Tylko w górnictwie rządowym istniały pewne formy ubezpieczeń ( kasy barckie - bezpłatne leczenie i lekarstwa, zasiłki chorobowe, zapomogi pośmiertne). Czas pracy w górnictwie wynosił 12 h. Brak było ograniczeń w zatrudnianiu młodocianych i dzieci. Zmianę wprowadziło wprowadzenie w 1817 korpusu górniczego( zrzeszonym weń i zorganizowanych w sposób wojskowy górnikom zapewniano w zakładach państwowych szczególne warunki pracy i płacy, wyżywienia i umundurowania, mieszkania, nauki zawodu i normy awansowania[lecz nie mogli sami zmienić miejsca zatrudnienia] ) Prawo pracy w zaborze pruskim Jako odrębna gałąź prawa najwcześniej się prawo pracy rozwinęło w zaborze pruskim, wiązało się to z najdynamiczniejszym, rozwojem gospodarki przemysłowej i rolnej. Powstanie związku północno niemieckiego przeniosło kompetencje ustawodawcze w sprawach gospodarczych na związek, a od 1871 na Rzeszę.
(…)
… istniał przymus pracy określony w ustawach z połowy XIX w. i zapewniony postanowieniami kodeksu karnego 1870.
Zasadę wolności umów o pracę uwydatniły ordynacje przemysłowe i kodeks cywilny 1900. Od 1891 zakazana była praca w niedzielę i święta. Ograniczeniem dla swobody umów były regulaminy pracy, które zawierały wzór umowy i układy taryfowe zawierały tabele płac i przepisy o karach pieniężnych; od 1897…
…, mających pierwotnie nadzorować bezpieczeństwo pracy, później i inne sprawy
Zasady publicznej służby regulował już landrecht i utrzymały się one w zasadzie do końca monarchii. Stosunek pracy urzędnika powstawał nie z tytułu umowy lecz nominacji. Ciążył na nim obowiązek szczególnej wierności i posłuszeństwa. Postanowienia dotyczące zatrudnienia urzędników zawierane były w pragmatykach służbowych.
Rozwój…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)