Prawo handlowe - umowa użyczenia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 994
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo handlowe - umowa użyczenia - strona 1

Fragment notatki:

UMOWA UŻYCZENIA Umowa użyczenia umożliwia biorącemu używanie cu­dzej rzeczy i jest umową nieodpłatną. Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwo­lić biorącemu na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy przez czas ozna­czony lub nieoznaczony.
Umowa użyczenia jest umową realną, dochodzi bowiem do skutku nie z momentem oświadczenia woli stron, a dopiero z momentem oddania rzeczy w używanie. Przedmiotem natomiast umowy użyczenia mogą być jedynie rzeczy, których używa­nie nie polega na ich zużyciu, bowiem po zakończeniu użyczenia rzecz musi być zwró­cona użyczającemu.
Umowa użyczenia może być zawierana zarówno między osobami fizycznymi, jak i prawnymi. Najczęściej znajduje ona zastosowanie w stosunkach życia codzien­nego, gdy poszczególne osoby użyczają sobie takich rzeczy jak książki, części garde­roby, itd.
Użyczający, skoro oddał rzecz w używanie, powinien przez czas trwania użycze­nia tolerować korzystanie z rzeczy przez biorącego rzecz. Biorący natomiast, gdy umo­wa nie określa sposobu używania rzeczy, może jej używać w sposób odpowiadający jej właściwościom i przeznaczeniu. Ponosi on przy tym zwykle koszty utrzymania rzeczy używanej. Gdy umowa została zawarta na czas nieoznaczony, użyczenie kończy się, gdy bio­rący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić. Po zakończeniu użyczenia rzecz musi być zwrócona użycza­jącemu w stanie niepogorszonym. Biorący do używania nie ponosi jednak odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz