Prawo europejskie I - obowiązywanie prawa UE

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1239
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo europejskie I - obowiązywanie prawa UE - strona 1

Fragment notatki:

28.02.2013
C) zakres czasowy stosowania prawa Unii Europejskiej
 prawo UE obowiązuje na czas nieokreślony  Traktaty unijne były przyjmowane na czas nieokreślony  Jeden wyjątek (historyczny) - traktat o europejskiej wspólnocie węgla i stali - był przyjęty na 50 lat. 1952-2002. Jego postanowienia przestały obowiązywać, a niektóre rzeszły do traktatu o wspólnocie UE DWA WYJĄTKI: stosowane na co dzień
 Klauzula ewolucyjna - sytuacja, w której w danym państwie nie obowiązuje w jakimś obszarze prawo unijne lub obowiązuje tylko częściowo. Może być ona udzielona państwu ale już członkowskiemu. Podejmowana jest jakaś inicjatywa w UE. Np Grecja w 1999 roku, kiedy zaczęła wchodzić w życia unia gospodarczo walutowa, żeby do niej wejść trzeba było spełnić 5 warunków, ale Grecja spełniała tylko 2 ale bardzo chciała wejść do unii.  I sytuacja - państwo spełnia warunki, aby przyjąć prawo, ale z jakiegoś powodu ne chce go przyjąć (np Wielka Brytania - spełnia warunki do przyjęcia euro, ale nie chcą)
II sytuacja - państwo chce przyjąć prawo unii, ale nie może - np Grecja (chciała euro, ale spełniała tylko 2 z 5 warunków. 
Klauzula ewolucyjna nie jest określona czasowo, jest nieokreślona, z wyjątkiem dla państw, które spełniają warunki, ale z jakichś powodów nie chce przyjąć prawa unii - np Wielka Brytania
 Okres przejściowy - obowiązuje bezpośrednio po przyjęciu państwa do Unii Europejskiej (sytuacja, w której w państwie które staje się członkiem, nie obowiązuje w jakichś sprawach prawo Unii, albo obowiązuje tylko częściowo) - w odniesieniu do jakiejś kategorii spraw. Okres negocjowania jest, zanim państwo stanie się państwem członkowskim. Polska np wynegocjowała 29 okresów przejściowych. Bułgaria - 57, Rumunia - 63, Słowenia - 3, Estonia - 7. Jest ten okres negocjowany, kiedy państwo z jakichś przyczyn nie może przyjąć całego prawa lub części prawa unijnego. Dlaczego nie jest zdolne do realizowania? - organizacja infrastruktury, której to państwo jeszcze nie posiada zorganizowanej.  Okres przejściowy określany jest na ściśle określony czas. Skrócić i przedłużyć okres przejściowy ale za zgodą wszystkich państw członkowskich. Z okresem przejściowym nie zawsze, ale często wiąże się pomoc UE dla państwa, która ma okres przejściowy. Aby państwo po zakończeniu okresu przejściowego było kompetentne (pomoc finansowa, koncepcyjna, itd). Ta pomoc nie jest bezwarunkowa. Trzeba opracować biznes-plan. 
 Specjalne strefy ekonomiczne  D) zakres podmiotowy obowiązywania prawa Unii (kogo obowiązuje, kto musi się stosować do prawa unii).
PRAWO UNII EUROPEJSKIEJ OBOWIĄZUJE:


(…)

… do czynności prawnych ani zdolności prawnych. UE określa (status prawnych wybranych kategorii) prawa określonych kategorii osób fizycznych i prawnych np. Na rynku europejskim - określony jest status prawny pielęgniarki, emeryta, studenta, hydraulika. Jest określony status prawny, czyli państwa członkowskie mogą regulować (mogą swoje krajowe regulacje wprowadzać), ale nie mogą naruszać prawa unijnego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz