To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Podstawową kategorią prawa cywilnego jest stosunek cywilno-prawny
Stosunek cywilno-prawny to stosunek prawny uregulowany normą prawa cywilnego mający za przedmiot dobra osobiste bądź majątkowe.
Elementy stosunku cywilno prawnego:
-Podmioty - są to osoby fizyczne bądź osoby prawne.
-Przedmiotem - jest zawsze określone zachowanie, które może przybrać postać działania np. wydać mieszkanie, bądź zaniechania, niewykonywania prawa, które przysługują
-Uprawnienia wynikające z treści stosunku - przejawiają się one w tzw. Prawach podmiotowych. Polegają one na tym, ze uprawniony może podejmować określone działania bądź zaniechana, a w wypadku przeszkód z strony innej osoby może domagać się ochrony prawnej z strony organów państwa.
Prawa podmiotowe mogą być względne czyli skuteczne tylko przeciwko określonym osobą np. pożyczkobiorcy czy sprawcy szkody. Mogą być też prawa bezwzględne, skuteczne przeciwko wszystkim np. prawo właściciela, aby nikt nie naruszał jego własności.
Osoby fizyczne
Osoby fizyczne to wszyscy ludzie od urodzenia do śmierci.
Zdolność prawna osób fizycznych - każdy człowiek od chwili urodzenia aż do śmierci wyposażony jest z mocy prawa w zdolność prawną. Jest to możliwość występowania w stosunkach prawnych w charakterze podmiotu praw i obowiązków.
Zdolność prawna nie podlega wyłączeniu a ni jakiemukolwiek ograniczeniu. W wyjątkowych sytuacjach zdolność prawną można uzyskać warunkowo pod warunkiem urodzenia żywego jeszcze przed narodzeniem.
Zdolność prawna nie obejmuje możliwość zaciągania zobowiązań i nabywania uprawnień przez własne działanie. Dotyczy zdolności do czynności prawnych.
Zdolność do czynności prawnych - jest to możliwość zaciągania zobowiązań i nabywania uprawnień w własnym działaniu osoby fizyczne mogą mieć pełna lub częściową zdolnośc do czynności prawnych oraz mogą nie mieć w ogóle tej zdolności Od urodzenia aż do ukończenia 13 roku życia występuje brak zdolności do czynności prawnych. Od 13 roku życia do ukończenia 18 roku występuje tzw. ograniczona zdolność do czynności prawnych. Można dokonywać następujących czynności:
-Samodzielnie rozporządzać zarobionymi pieniędzmi
-Dokonywać innych czynności warunkowych za zgodą rodziców bądź czynności warunkowych w potrzebą potwierdzenia tych czynności po uzyskaniu pełnoletności.
Ukończenie 18 roku życia to pełna zdolność do czynności prawnych - możliwe jest dokonywanie wszelkich czynności, które nie są przez prawo zabronione. W wyniku zawarcia małżeństwa przed osiągnięciem 18 lat (jest to możliwe za zezwoleniem sądu) także uzyskuje się pełnoletniość.
(…)
… tego, który jest przeznaczony we władanie innej państwowej osobie prawnej np. jednostce wojskowej, policji itd.
Organem Skarbu Państwa jest kierownik właściwej jednostki organizacyjnej Skarbu Państwa, w związku z którą dokonywane są czynności albo ujawniają się skutki prawne.
W zakresie stosunków prawnych i cywilnych mogące jako strony występować także jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej i wówczas stosuje…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)