Prawo cywilne, umowy - wykład VI, VII

Nasza ocena:

5
Pobrań: 259
Wyświetleń: 2569
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo cywilne, umowy - wykład VI, VII - strona 1 Prawo cywilne, umowy - wykład VI, VII - strona 2 Prawo cywilne, umowy - wykład VI, VII - strona 3

Fragment notatki:

in. zagadnienia takie jak: sprzedaż z zastrzeżeniem własności, sprzedaż na prośbę, prawo pierwokupu, umowa pożyczki, umowa poręczenia, umowa hotelowa, umowa sprzedaży, formy umowy sprzedaży, obowiązki kupującego, odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu nienależytego wykonania umowy sprzedaży, uprawnienia kupującego, ochrona kupującego w umowie konsumenckiej, sprzedaż konsumencka.

SZCZEGÓLNE RODZAJE SPRZEDAŻY
Sprzedaż z zastrzeżeniem własności art. 589-591 Polega na tym , że zostaje odroczony skutek w postaci przeniesień własności jako skutek ostateczny i bezwarunkowy do czasu całkowitej zapłaty ceny . W przypadku zastrzeżeń własności przeniesienie własności następuje pod warunkiem zawieszenia własności a tym warunkiem (zdarzeniem) jest całkowite uiszczenie ceny . Normalnie jest tak , że cena nie musi być od razu zapłacona w przypadku klasycznej sprzedaży . Fakt zapłaty później nie zmienia skutku przeniesienia własności. Sprzedaż z zastrzeżeniem własności zależy od woli stron. Przykładem jest sprzedaż na raty, gdy właścicielem stajemy się dopiero po zapłaceniu danej rzeczy .
Zastrzeżenie własności powinno być potwierdzone w formie pisemnej ale tylko dla celów dowodowych ( art.590 § 1 )
Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej jest skuteczne względem wierzycieli kupującego jeżeli jest stwierdzone w formie pisemnej z datą pewną (urzędowe potwierdzenie daty). Jeżeli całość ceny zostaje zapłacona to mówimy o realizacji warunku. Ale kupujący może nie zapłacić ceny i wtedy sprzedawca może żądać zwrotu rzeczy, ponieważ przez cały czas jest jej właścicielem . Ma prawo również żądać wynagrodzenia za zużycie lub zniszczenie rzeczy (uszkodzenie). Ale zwraca część zapłaconej ceny, może dokonać potrącenia za zużycie lub uszkodzenie .
2. sprzedaż na prośbę art. 592
Sprzedaż pod warunkiem zawieszającym ????, że kupujący uzna przedmiot sprzedaży za dobry. Zatem ostateczny skutek przejścia własności zależy od subiektywnej oceny kupującego.
Jeżeli kupujący nie złoży oświadczenia w określonym terminie to wtedy zgodnie z art. 592 § 2
To uznaje się, że uznał przedmiot sprzedaży za dobry.
prawo pierwokupu art. 596 - 602
Polega na tym, że oznaczona osoba ma pierwszeństwo kupna oznaczonej rzeczy na wypadek gdyby rzecz ta została sprzedana osobie trzeciej (art.596).
Rzecz sprzedana jest osobie trzeciej a osoba z prawem pierwokupu może wejść na miejsce tej osoby trzeciej ( znana jest cena).
Między zobowiązującym a osobą trzecią zostaje zawarta umowa sprzedaży pod warunkiem, że uprawniony nie skorzysta z prawa pierwokupu (art.597 § 1).
O zawarciu umowy i o jej treści zobowiązany powinien niezwłocznie zawiadomić uprawnionego (art.598 § 1)
Uprawniony może swoje prawo wykonać w terminie :
1 miesiąca - nieruchomości
1 tygodnia - rzeczy ruchome
od daty zawiadomienia ( art. 598 § 2)
Prawo pierwokupu uprawniony wykonuje przez złożenie zobowiązanemu oświadczenia.
Jeżeli umowy sprzedaży danej rzeczy wymaga szczególnej formy to wykonanie prawa pierwokupu musi nastąpić w tej samej formie.
Skutkiem wykonania prawa pierwokupu jest wejście uprawnionego do tej umowy sprzedaży w miejsce umowy trzeciej (art.600 § 1) Zatem wiążą uprawnionego te same postanowienia umowy a w szczególności cena.


(…)

… lub uszkodzenie rzeczy poniesionych przez gościa hotelowego art. 846 § 1
Jest to odpowiedzialność na zasadzie ryzyka czyli niezależna od winy czyli nie trzeba wykazywać winy tego hotelu jak również hotel nie zwolni się od odpowiedzialności, gdy wykaże, że nie ponosi winy. Rzecz wniesiona to rzecz, która znajduje się w hotelu albo nawet poza nim ale została umieszczona w miejscu wskazanym przez personel hotelu, w czasie korzystania przez gościa z usług hotelu, a nawet w krótkim czasie przed zawarciem umowy i po jej wykonaniu. Nie są rzeczami wniesionymi żywe zwierzęta, pojazdy mechaniczne raz rzeczy w nim pozostawione. Z tym, że może być zawarta dodatkowa umowa przechowania. Odpowiedzialność hotelu jest niezależna od winy ale jest ograniczona kwotowo. Wynika to z art. 849, mianowicie w stosunku do jednego gościa…

Umowy nienazwane nie są uregulowane w prawie(um. Faktoringu, know - how, leasingu).
Umowy nazwane - art. 535 - 921 są uregulowane w kodeksie. Można je różnie klasyfikować, podziały umów są umowne np.:
Umowy służące przeniesieniu własności i innych praw (sprzedaży, darowizny)( w obrocie gospodarczym umowy dostawy)
Umowy o korzystanie z cudzych rzeczy (najmu, dzierżawy, użyczenia) (w obrocie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz