To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
10.10 Prawne formy działania administracji
Prawne formy działania administracji - instrumenty działania administracji, prawnie określony typ konkretnej czynności, który może być wykorzystywany przez organ administracji do załatwienia określonej sprawy, np. pozwolenia na posiadanie broni, wydawanie zezwoleń, decyzje, uchwały etc (odpowiednik pojęcia czynności prawnej w prawie cywilnym)
cechy prawnych form działania administracji:
- brak dowolności (organ administracji publicznej ma załatwić jakąś sprawę i nie może wymyślić sam, jak to zrobi; mają narzucone z jakiej formy ma skorzystać i jaką czynność ma podjąć) - art. 7 KRP;
- katalog otwarty (administracja ma zaspokajać potrzeby ludności, które w ramach czasu się zmieniają).
Katalog prawnych form działania administracji:
*akty normatywne;
*akty administracyjne;
*ugody;
*porozumienia administracyjne;
*czynności cywilnoprawne (głównie umowy);
*czynności materialno-techniczne;
*czynności społeczno-organizatorskie.
akt administracyjny - jedna z prawnych form działania administracji (konkretna forma działania)
akt administracji - każde działanie administracji
Klasyfikacja prawnych form działania administracji:
podział I:
- w sferze wewnętrznej (są to takie instrumenty, które są stosowane w stosunkach pomiędzy organami administracji publicznej a podmiotem służbowo bądź organizacyjnie mu podporządkowanemu); np. PRM i wojewoda; wójt i jego zastępca (gmina a gmina - tu nie ma podporządkowania) np. regulamin biblioteki, decyzja o zmianie nazwiska, odmowa udzielenia wizy cudzoziemcowi - one są sobie równe, więc nie jest to sfera wewnętrzna);
- w sferze zewnętrznej (wszystkie pozostałe sytuacje; takie instrumenty, które są stosowane wobec podmiotów niepowiązanych bezpośrednio z organem administracji publicznej - nie ma zależności służbowej ani organizacyjnej) np. gmina i gmina.
podział II:
- formy działania władcze (takie formy, który organ jednostronnie rozstrzyga o sytuacji drugiego podmiotu, a ten musi się podporządkować, a niezastosowanie się skutkuje odpowiedzialnością adresata; możliwość zastosowania przymusu) np. akty normatywne i akty administracyjne np. pozwolenie na budowę domu; czynności materialno-techniczne(+w części ugody);
- formy działania niewładcze (takie instrumenty, które może stosować organ administracyjny, kiedy nie zajmuje on wyraźnie wyższej (nadrzędnej) pozycji) inaczej gestii, bądź formy zwiadowcze, np. umowy, porozumienia, czynności społeczno-organizatorskie (zorganizowanie zbiórki na budowę szkoły) (+ w części ugody).
(…)
… (adresat określony przez pewne cechy) w sytuacji Y (abstrakcyjnie określona sytuacja) ma obowiązek zachowania się w sposób Z (norma postępowania)
Katalog aktów normatywnych: rozporządzenia, zarządzenia, uchwały
(regulaminy, instrukcje wytyczne - katalog otwarty)
uwaga! uchwały i rozporządzenia - mogą być jednorazowe, np. uchwała o przyznanie Janowi Kowalskiemu honorowego obywatelstwa miasta Warszawy.
mogą być stosowane w sferze wewnętrznej (np. rozporządzenie RM z dn. 9 lutego 2010 w sprawie opłat) lub zewnętrznej (uchwała nr 49 RM z dn 19 marca 2002r. - regulamin pracy RM) - tutaj jest konieczna podstawa ustawowa
AKTY ADMINISTRACYJNE
- jednostronne, władcze oświadczenie woli organu wykonującego zadania z zakresu administracji publicznej (organ administracji publicznej+ podmioty wykonujące funkcje zlecone np…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)