Prawa jednostki według konstytucji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawa jednostki według konstytucji - strona 1 Prawa jednostki według konstytucji - strona 2 Prawa jednostki według konstytucji - strona 3

Fragment notatki:

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA NOWEJ POLSKIEJ REGULACJI KONSTYTUCYJNEJ PRAW JEDNOSTKI Roz.II „Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela” , 6 podtytułów Inspiracje: PO i PG z 1966 ( ratyfikowane przez PL. w 1977)
EKPC z 1950 (1993)
EKS z 1961 (1997)
W porównaniu do konst. Z 1952r. Jest to całkowicie inne i niewątpliwie nowoczesne spojrzenie na problematykę praw jednostki. Przyjęto model integracyjny. Korekta i uporządkowanie praw I i II generacji. Pojawiają się tez prawa III gen. np. prawo „współczesnych i przyszłych pokoleń do bezpieczeństwa ekologicznego”
Twórcy uczynili z praw jednostki wartość centralną. Do PC odwołano się w:
preambule („pomimo gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąć na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie...”
roz. I „RP” → „RP strzeże niepodległości, i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju”- norma o char. Programowym takie normy mogą być wykorzystywane w celu ewentualnych luk w konst. RP. PC nie został wyeksponowane tutaj w jakiś szczególny sposób.
Nowa konstytucja regulacja praw i wolności odpowiada koncepcji konst. Prawnej
technika legislacyjna
wprowadzenie możliwości bezpośredniego stosowania przepisów
skarga konstytucyjna
Nasza konst. Jest efektem pluralizmu polityczno-ideologicznego. Katalog praw i wolności jednostki jest zatem pewną wypadkową inspiracji aksjologicznej wywodzącej się z różnych kręgów tj opcji liberalno- demok., socjaldemo. I chrześcijańsko-demo.
KWESTIE TERMINOLOGCZNE Regulacja konstytucyjna posługuje się kilkoma kategoriami normatywnymi. Precyzyjne ograniczenie pojęcie „wolności” i „prawa” nie jest zabiegiem łatwym, stąd też niektórzy przedstawiciele doktryny używają tych kategorii zamiennie, bądź traktują wolność jako specyficzny rodzaj praw człowieka.
Filozoficzna koncepcja PC: Wolności i prawa ujmowane są w kategorii naturalnych uprawnień jednostki do szeroko pojętych sytuacji. W przypadku wolności są to sytuacje, w których człowiek może w sposób swobodny określać swoje zachowanie w określonej dziedzinie życia. Wolność to naturalna zdolność człowieka do podejmowania aktów woli wraz z możliwością swobodnej ich realizacji. Prawa to wszystkie sytuacje, które należą się jednostce ze względu na posiadane przez nią konkretne właściwości czy cechy egzystencji. Prawo pozytywne: Prawa i wolności przybierają postać praw podmiotowych, a więc 3 związanych ze sobą możności:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz