To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Prawa i obowiązki małżonków
(...)
Obowiązek staranności - na pewno wyższa niż w typowych relacjach międzyludzkich, albo wręcz z najwyższą starannością.
Współdziałanie - oczywiście dopóki tylko jest to możliwe (e.g. choroba psychiczna, oddalenie fizyczne - delegacja w Australii).
Równouprawnienie - nie formalne, ale materialne, i.e. prawa i obowiązki ♀ nie są kalką praw i obowiązków ♂.
Wspólne pożycie - na płaszczyźnie:
osobistej (tradycyjnie zw. emocjonalną)
gospodarczej
(fizycznej) - prof. Sokołowski włącza ten element do płaszczyzny osobistej, jakkolwiek SN utrzymuje ją osobno. Chodzi o to, że podtrzymanie więzi fizycznej nie świadczy o tym, że pożycie trwa, jeśli w sprawach osobistych żadnych więzi nie ma.
więź rodzicielska - wspólne uczucie wobec dziecka wiąże małżonków - dopóki interesują się oni wspólnymi dziećmi, to więź ta istnieje. Większość orzecznictwa włącza ją do więzi rodzice - dzieci, aczkolwiek prof. uważa, że jest to element wspólnego pożycia.
Ograniczenie pożycia - może być spowodowane najróżniejszymi przyczynami, często czasowymi. Nie jest to w takim razie argument za osłabieniem więzi emocjonalnej. Mogą to być e.g. choroba, wyjazd. Jeśli jednak takie obiektywne przyczyny zapoczątkują rozkład pożycia, to może to mieć znaczenie dla zawinienia rozkładu pożycia.
Ustanie pożycia - separacja faktyczna - tradycyjnie mówi się o tym przy osobnym zamieszkaniu, ale w Polsce, gdzie przeprowadzka bywa trudna, nie zawsze się to ze sobą wiąże.
Obowiązek wzajemnej pomocy i wierności:
wierność ujmuje prof. Sokołowski nie tylko w aspekcie seksualnym, ale także „wierna przyjaźń”. I.e. nielojalność poza sferą seksualną może być również obawem niewierności, jakkolwiek nie zdarza się to często - muszą to być szczególne ekscesy.
Obowiązki ekonomiczne:
W ważnych sprawach małżonkowie rozstrzygają razem, a jeśliby się nie mogli dogadać, mogą się zwrócić do sądu. (art. 24 KRO) Aczkolwiek o pewnych sprawach sąd decydować nie może (chociażby - czy mają mieć dzieci, czy nie).
A co jeżeli małżonkowie dogadają się po rozstrzygnięciu?
Późniejsze rozstrzygnięcie małżonków uchyla decyzję sądu.
Obowiązek wspólnego utrzymywania rodziny (art. 27 KRO) - jest to obowiązek alimentacyjny, którego respektowanie może wymusić sąd przyznając jednej ze stron świadczenie drugiej. Ale po rozwodzie obowiązek ten wygląda już inaczej. (por. art. 60, 130 i 133 KRO). Obowiązek ten może być również wypełniany przez pracę we wspólnym gospodarstwie.
Art. ten mówi też o równej stopie życiowej małżonków i ich dzieci. Aczkolwiek nie zwasze jest to możliwe. Ponadto inne są potrzeby dzieci - one muszą żyć na
(…)
… konsekwencje cywilnoprawne: otóż pobrane wynagrodzenie należy do majątku wspólnego (art. 31 §2 KRO). Każdy z małżonków ma więc prawo rozporządzić tą wierzytelnością. Wydanie takiego nakazu może ulec zmianie lub uchyleniu. Dla wydania takiego nakazu konieczne jest istnienie pożycia. W innym przypadku - korzysta się z art. 60 i 133 KRO)
Nakaz może jednak być uchylony po wyprowadzeniu się (żyjąc samotnie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)