Prasa brytyjska - historia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1330
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prasa brytyjska - historia - strona 1 Prasa brytyjska - historia - strona 2 Prasa brytyjska - historia - strona 3

Fragment notatki:

Historia
Powstanie brytyjskiej prasy nie byłoby możliwe, gdyby nie rok 1476, kiedy to William Caxton założył w Londynie drukarnię. Niecałe 30 lat później, w związku z rosnącą popularnością druku, ustanowiona została zasada koncesjonowania, znana jako przywilej drukarza królewskiego. W I połowie XVII wieku, a dokładniej w 1620 roku w Wielkiej Brytanii rozpoczęto rozprowadzanie anglojęzycznych biuletynów informacyjnych zwanych corantos, które to importowane były z Niderlandów. Medioznawcy uważają je za protoplastów gazet angielskich. Tworzenie narodowych wydawnictw przypominających współczesną prasę rozpoczął w 1620 Thomas Archer. Po wprowadzeniu zakazu importu biuletynów z Europy kontynentalnej zdecydował się on na drukowanie cotygodniowych informatorów. Mimo że po kilku miesiącach został wtrącony za swą działalność do więzienia, znalazł wielu naśladowców. Początkowo jednostronicowe broszury zaczęły z czasem składać się z kilkunastu kartek. Charakteryzowały się one niskim nakładem, brakiem numeracji czy zmiennością tytułów (co wskazuje na fakt, że były to wydawnictwa ciągłe, a nie periodyczne).
Wyjątkowy w historii Wielkiej Brytanii okres jakim była Republika, nie był zbyt sprzyjający rozwojowi prasy. Mimo że podczas rewolucji postulat pełnej wolności prasy był jednym z haseł antyrojalistycznych, po obaleniu monarchii Cromwell wprowadził pełną likwidację swobód. Po 1660 roku prasa przeszła w pełni pod kontrolę królewską, kiedy to parlament, na rzecz innych funkcji, zrezygnował z decydowania o losach gazet. Mimo tego rozwój prasy w Zjednoczonym Królestwie był nieunikniony. W listopadzie 1665 roku ukazał się rządowy dwutygodnik informacyjny Oxford Gazette, który pod nazwą London Gazette ukazuje się po dziś. Ogromny wpływ na rozwój prasy miało zniesienie cenzury - dośc krótko po tym czasie zaczęły się pojawiać gazety codzienne (jako pierwszy dziennik - The Daily Courant, dziennik wieczorny - Evening Post). Okres ten to także początki powstawania legendy kultowej Fleet Street w Londynie. Obok periodyków drukowanych pojawiały się także nielegalne, pisane ręcznie newslettery, jednak z czasem zostały zupełnie wyparte przez nowe medium. Mówiąc o prasie brytyjskiej nie można nie wspomnieć o fenomenie gazet niedzielnych, które cieszą się na Wyspach ogromną popularnością. Zaczęto je wydawać poniekąd z przekory, gdyż od 1667 roku obowiązywał Sunday Observance Act i są one skutkiem próby ominięcia przepisu zabraniającego wszelkich prac w niedziele. Prasa dnia siódmego ma na brytyjskim rynku silną i niezachwianą pozycję. Obecnie niedzielne, prestiżowe pisma zastępują z powodzeniem magazyny o tematyce społeczno-politycznej. Twórcy tego typu gazet twierdzą, że jest to wyjątkowy typ prasy, łączący najlepsze cechy dziennika i magazynu. Taka formuła w pełni odpowiada Brytyjczykom, gdyż w dobie kryzysu czytelnictwa popularność „niedzielników” nie słabnie.


(…)

… archiwum. W tym roku redaktorem naczelnym został John Mullholland, który musi zmierzyć się z dośc wysoko postawioną poprzeczką - w 2007 The Observer uzyskał tytuł gazety roku na British Press Awards i z pewnością wydawca liczy na dalsze sukcesy. Za takowy można uznać nawiązanie współpracy między Guardian Media Group a siecią Starbucks. Amerykańskie kawiarnie, po czteroletniej umowie z wydawcą The Times
… świata daje wskaźnik różnic w parytecie siły nabywczej. Te nieformalne dane cechuje zadziwiająca duża dokładność. Od 2004 w projekcie bierze udział także sieć Starbucks, tworząc indeks dużej latte.
The Daily Mail jest obecnie, obok The Daily Express, przedstawicielem środkowej półki prasy codziennej. Założony 4 maja 1896 roku przez Alfreda i Harolda Harmsworth był pierwszą zupełnie masową gazetą…
… Czytelnictwa - przeciętny czytelnik tej najstarszej gazety dnia siódmego poświęcia na jej lekturę 89 minut.
The Independent on Sunday to chyba najmniej wyrazisty i różniący się od swego codziennego wydania przedstawiciel prasy dnia siódmego. Powstał w 1990 roku, właścicielem jest wydawnictwo Independent News and Media. Redaktorem naczelnym tego lewicującego, jednak oficjalnie niezwiązanego z żadnym…
… to niedzielne wydanie konserwatywnego dziennika The Daily Telegraph, należącego do sir Davida i sir Frederica Barckley. Redaktorem naczelnym tego ukazującego się od 1961 roku „niedzielnika” jest od ponad roku Ian MacGregor. Gazeta podzielona jest na pięć działów - finanse, dom i styl życia, sport, podróże i biznes. Jako jedna z nielicznych pozycji na rynku prasowym nie poddała się trendowi na zmniejszenie…
…. Ukazująca się w niedziele gazeta nie miała także nic wspólnego z dziennikiem The Times, aż do roku 1966, kiedy oba pisma znalazły się w posiadaniu lorda Roya Thopmsona. Niecałe 20 lat później prawa do tytułów zdobył „rekin prasowy” Rupert Murdoch. Mimo tej koncentracji oba pisma zachowały pełną autonomię, co obrazuje chociażby fakt, że The Times zdecydował się na zmniejszenie swego formatu, a The Sunday…
… Newspapers Ltd. oraz od 1967 roku wydawca Financial Times, Pearson Ltd. Ten założony w 1843 roku przez Jamesa Wilsona tytuł początkowo miał zasięg lokalny w Zjednoczonym Królestwie, by z czasem stać się pismem globalnym. Jego nakład jednorazowy to ok. 1,3 mln egzemplarzy, z czego połowa znajduje nabywców w Ameryce Północnej (trzy razy więcej czytelników niż w samej Wielkiej Brytanii). W ciągu pierwszej…
… z Wielkiej Brytanii. Tytuł ten należy się zarówno za tematykę (plotki, skandale, przestępstwa), styl dziennikarstwa (prosty, komunikatywny język, krótkie teksty, wyczuwalny populizm) jak i cenę (pierwszy numer kosztował 0,5 pensa, kiedy wówczas najtańsza gazeta na rynku kosztowała 2 razy tyle). The Daily Mail jako pierwsza brytyjska gazeta osiągnęła poziom sprzedaży 1 mln egzemplarzy, obecnie utrzymuje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz