Prądy wirowe - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1001
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prądy wirowe - omówienie - strona 1 Prądy wirowe - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Prądy wirowe
W urządzeniach takich jak transformatory, silniki, generatory stosuje się materiały ferromagnetyczne. Jest to przeważnie stal i jej stopy. Wykorzystywanie w tych urządzeniach zmiennego strumienia elektromagnetycznego powoduje powstanie sił elektromagnetycznych. Siła ta powstaje w uzwojeniu i w rdzeniu. Pod upływem zaindukowanego w rdzeniu napięcia powstają prądy, zamykające się w całej objętości rdzenia i mogą one przybierać duże wartości. Ze względu na kołowy kształt drogi ich przepływu, nazwano je prądami wirowymi. Moc wytworzona przez prądy wirowe wydziela się w postaci ciepła co powoduje wzrost temperatury rdzenia. Szkodliwe działanie prądów wirowych można ograniczyć wykonując rdzenie z cienkich blach magnetycznych odizolowanych od siebie (papier, lakier, emalia izolacyjna) i ułożonych swą płaszczyzną prostopadłe do drogi zamykania się tych prądów. Innym sposobem jest zwiększenie rezystywności materiału rdzenia. Uszkodzenie izolacji między blachami rdzenia może spowodować stopienie i zespawanie się tych blach. Występuje przy tym wydzielanie się bardzo dużej ilości ciepła co powoduje niebezpieczeństwo powstania pożaru (np. zapalenie się oleju w transformatorach). Prądy wirowe mogą powstrzymać także w metalowych płaszczyznach kabli jednofazowych
Prądy upływu.
Prąd upływu jest to prąd czynny płynący w izolacji układów pojemnościowych na skutek jej niedoskonałości. Jest to też prąd płynący do ziemi przez pewną rezystancję niezależnie od prądu roboczego. Prądy te mogą wywołać długotrwałe iskrzenie i nagrzewać miejsca przez które płyną. Zabezpieczenie przed skutkami prądów upływu to stosowanie dodatkowych, dobrych uziemień wszystkich metalowych części i konstrukcji urządzeń. Należy także kontrolować stan uziemień i stan izolacji przewodów.
Prądy zwarcia.
Prądy zwarcia występują wtedy gdy nastąpi zwarcie. Ze zwarciem mamy do czynienia w następujących przypadkach: przy połączeniu bezpośrednim nazywane zwarciem metalicznym, przy połączeniu przez łuk elektryczny nazywane zwarciem łukowym lub przy połączeniu przez przedmiot o bardzo małej rezystancji punktów obwodu elektrycznego należących do różnych faz albo przez połączenie jednego czy większej liczby takich punktów z ziemią nazywane zwarciem doziemnym. Prąd zwarcia jest to prąd o przebiegu krótkotrwałym i o wartości przekraczającej zwykle wielokrotność wartość prądu znamionowego. Prądy te mogą wywołać w urządzeniach szkodliwe działanie cieplne lub dynamiczne. Wartość tego ciepła zależy od kwadratu prądu i czasu jego przepływu. Zapobieganie przed działaniem prądów zwarcia polega na eliminowaniu przyczyn powodujących zwarcia i ograniczaniu skutków zwarć już powstałych. Aby eliminować przyczyny należy dobierać właściwe izolacje i odstępy między częściami urządzeń przewodzących prąd, a także należy właściwie dbać o dobry stan izolacji i stosować szybko działające zabezpieczenia, które szybko wyłączyłby zagrożone obwody.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz