Pozycja ustrojowa RPO

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1001
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pozycja ustrojowa RPO - strona 1 Pozycja ustrojowa RPO - strona 2 Pozycja ustrojowa RPO - strona 3

Fragment notatki:

POZYCJA USTROJOWA RPO: RPO powołany przez Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu lub 35 posłów. Odwołany tylko przez i w ścisłe określonych przypadkach. Składa coroczne sprawozdanie ze swej działalności (dla Sejmu i Senatu ).Uwagi o stanie przestrzegania prawa i wolności obywateli . Nie jest on organem Sejmu , jest organem samodzielnym. RPO ma zadanie ochronę praw i wolności obywateli - kontrola sposobu przestrzegania prawa i wolności obywateli w działalności innych organów państwa. Posiada status organu niezależnego od innych organów państwowych. Organ niezawisły w swej działalności. Gwarancje niezawisłości
- zasada nieodwoływalności RPO przed kadencją, -immunitet nietykalności, -incompatibilitas, -apolityczność
Rzecznik po zapoznaniu się ze sprawą może: -podjąć sprawę, -poprzestać na wskazaniu wnioskodawcy przysługujących mu środków działania, -przekazać sprawę w\g właściwości, -nie podejmować sprawy. 98. TRYB I FORMY DZIAŁANIA RPO: Zadania RPO : l), rozpatruje indywidualne skargi obywateli i podejmuje stosowne czynności mające na celu likwidowanie zauważonych naruszeń w konkretnych przypadkach. 2). może występować z inicjatywami mającymi na celu usuwanie hierarchicznych niezgodności występujących miedzy aktami prawnymi. 3). może kierować do odpowiednich organów wnioski mające na celu podjęcie inicjatywy ustawodawczej. 4). wywiera wpływ na kształtowanie kierunków wykładni prawa dot. praw i wolności obywateli, 5). ma obowiązek inf. Sejmu i Senatu a także opinii publicznej o stanie przestrzegania wolności i praw obywateli. RPO ma swobodę w podejmowaniu decyzji, jeżeli podejmie jakąś sprawę musi wszcząć kroki pozwalające stwierdzić że w danym przypadku istotnie naruszone jest prawo - to tzw. postępowanie wyjaśniające. RPO może wystąpić do Sejmu z wnioskiem o zbadanie danej sprawy przez NIK. Zasada pomocniczości działań RPO wobec innych organów ochrony wolności i praw człowieka i obywatela. Po zbadaniu sprawy RPO występuje z wnioskiem do organu gdzie znalazł naruszenie. Wniosek może zawierać sugestie co do sposobu postępowania, lub może żądać wszczęcia post. dyscyplinarnego lub innych sankcji w stosunku do urzędników winnych błędów. W ciągu 30 dni badany podmiot informuje RPO o podjętych działaniach. Jeżeli brak infr. to wniosek kierowany jest do organu nadrzędnego.
100. ZASADY WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI: Ustawa ( prawo o ustroju sadów powszechnych ) formułuje w sposób pozytywny zakres przedmiotowy wymiaru sprawiedliwości.
a)Sądy powszechne rozstrzygają sprawy z zakresu prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, opiekuńczego oraz prawa pracy, ubezpieczeń społecznych.

(…)

… na wniosek KRS, -udziału czynnika społecznego w rozpoznawaniu spraw, -wydawanie wyroków w imieniu RP, -nadzoru judykacyjnego Sądu Najwyższego, -kolegialności rozpoznania i rozstrzygania spraw, -jawności postępowania, -równości stron w postępowaniu, -prawo do obrony, -instancyjność postępowania, -niezawisłość sędziów,
- jednolitość orzekania, -prawda obiektywna, -domniemanie niewinności. -Gwarancje zasady…
… to Senat przez 14 dni wyraża zgodę lub nie, referendum w dzień wolny, wyniki ustala Państwowa Komisja Wyborcza i poddane są do publicznej wiadomości.
105. REFERENDUMM LOKALNE:
Biorą w nim udział mieszkańcy określonego terytorium. Wyrażają oni swą wolę co do: sposobu rozstrzygania jakiejś sprawy dot. społeczności lokalnej, odwołania rady gminy przed upływem kadencji, Referendum z inicjatywy: -władzy gminy…
… i inne prawa majątkowe. Autonomia finansowa. Wykonuje zadania własne i zlecone ( np. prowadzenie aktów stanu cywilnego). Ponosi odpowiedzialność polit. i cywilną. Zadania realizowane są przez organy stanowiące i wykonawcze.

… budzących poważne wątpliwości w konkretnej sprawie, -rozpoznawanie innych spraw należących do właściwości SN. Sędziowie SN powoływani są przez Prezydenta na wniosek KRS na czas nieokreślony.
104. REFERENDUM OGÓLNOKRAJOWE.
Referendum- instytucja ustrojowa właściwa demokracji bezpośredniej. Pojęcie referendum oznacza- zazwyczaj sposób bezpośredniego rozstrzygania przez uprawnione podmioty przez ogłaszanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz