Poznański czerwiec 1956

Nasza ocena:

5
Pobrań: 399
Wyświetleń: 1043
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Poznański czerwiec 1956  - strona 1 Poznański czerwiec 1956  - strona 2

Fragment notatki:

POZNAŃSKI CZERWIEC 1956
W 1956 miało miejsce pierwsze wydarzenie, kiedy przeciw władzy ludowej wystąpili ludzie. Wystąpienia z lat 1956-80 (narodziny Solidarności), poza wystąpieniem z marca 1968, miały to samo podłoże - ekonomiczne. Były to dążenia klasy robotniczej do podniesienia pensji, poprawy zaopatrzenia rynku w towary konsumpcyjne oraz żądania polityczne - wolne związki zawodowe, prawdziwie demokratyczne rządy w Polsce. W marcu 1968 miało miejsce wystąpienie przeciw władzy, którego motorem napędowym była inteligencja. Wtedy też władzy ludowej udało się skłócić społeczeństwo polskie. Z jednej strony była bowiem władza popierana przez aktyw robotniczy, a z drugiej inteligencja. Robotnicy brali nawet udział w pałowaniu inteligencji ( „Literaci do piór, studenci do nauki”)
W 1956, 11 lat po wojnie ludzie zauważyli, że ustrój władzy ludowej jest oszustwem i daleko mu do sprawiedliwości. Pierwsze przemiany w Polsce miały miejsce w marcu 1954. Odbył się wówczas II zjazd PZPR. Po raz pierwszy pewni działacze odważyli się mówić, że partia musi być bardziej kolektywna, kierownictwo demokratyczne. Społeczne niezadowolenie rosło:
- społeczeństwo żądało, by ukarać osoby odpowiedzialne za stalinizację kraju,
- ludziom nie podobało się to, że nie istnieje rzetelna informacja między społeczeństwem a władzą, - nie rozwiązana była kwestia stosunku PZPR do pasa transmisyjnego, nie wiadomo było po co te partie istnieją, - niejasne były sprawy dotyczące rozdziału kompetencji władzy między sejmem a Radami Narodowymi ( których rola równa była zeru) - ludzie zastanawiali się po co one w ogóle istnieją.
Ludzie chcieli regulacji. Od 1954-55 punktem zapalnym stały się Zakłady im. Hipolita Cegielskiego . Pracowało tam kilkanaście tysięcy ludzi, zajmowano się produkcją maszyn. W zakładach wybuchły strajki, ponieważ:
- ludzie żądali podniesienia pensji, - Rada Zakładowa dokonała niesprawiedliwego podziału mieszkań. W trakcie strajków bezpieka nie interweniowała. Pozwolono się ludziom wyszumieć, co również ośmieliło społeczeństwo. Wiosną 1956, pod Warszawą, w fabryce samochodów osobowych na Żeraniu, robotnik, przewodniczący Podstawowej Organizacji Partyjnej (POP)- Lechosław Goździk, rzucił hasło, że skoro związki zawodowe są upolitycznione, lepiej zakładać Rady Robotnicze. W dziedzinie kultury również zaszły zmiany. Pismo Lasoty „Po prostu”, które było pismem młodzieżowym zależnym od ZMP, stało się suwerenne. „Nowa kultura” - pismo literackie, domagało się zniesienia cenzury na sztukę. W Warszawie działał Klub Krzywego Koła, do którego należała młoda inteligencja.

(…)

…. „Nowa kultura” - pismo literackie, domagało się zniesienia cenzury na sztukę. W Warszawie działał Klub Krzywego Koła, do którego należała młoda inteligencja. W czerwcu 1956 władza poszła na ustępstwa, Z więzień zwolniono 28 tysięcy ludzi. W więzieniach w Polsce znajdowało się wówczas 0,5 miliona osób, z czego większość stanowili więźniowie polityczni („P”). Stało się tak, gdyż w kwietniu 1956 intelektualiści polscy napisali list otwarty, w którym żądali rozprawy z osobami odpowiedzialnymi za represje. List ten opublikowany został w prasie, jego tekst był więc powszechnie znany. Przełomowe znaczenie miały również kwestie związane z XX zjazdem KPZR, na którym miała miejsce krytyka kultu jednostki. Ze wschodu powiało wówczas „wiatrem odnowy”. 12 marca 1956 w Moskwie zmarł Bierut, który jako szef…
…) - beton partyjny, nie chcieli zmian.
Po śmierci Bieruta nie wybrano prezydenta, natomiast na miejscu I sekretarza PZPR zastąpił go Edward Ochab ( Żyd). W Zakładach Cegielskiego robotnicy spisali pule postulatów, które nie zostały zrealizowane. W czerwcu, robotnicy udali się więc pod budynek Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, który obrzucono kamieniami. W jego oknach ukazali się jednak funkcjonariusze urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z bronią. Do ludzi strzelano z ostrej amunicji. 55 osób zginęło na miejscu, 19 zmarło w wyniku odniesionych ran, 575 osób zostało rannych. Rodzinom zmarłych nie wydano ciał, ludzi pochowano w mogiłach. Informacje o tych wydarzeniach przeniknęły do Europy, niedaleko znajdowały się bowiem Międzynarodowe Targi Poznańskie. W sierpniu 1956 zwołane zostało VII Plenum PZPR…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz