Powód cywilny

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Powód cywilny - strona 1 Powód cywilny - strona 2 Powód cywilny - strona 3

Fragment notatki:

POWÓD CYWILNY ( Rozdział 7, Art. 62- 70 ) - podmiot dochodzący od oskarżonego, zgodnie z prawem karnym procesowym, roszczeń majątkowych wynikających z popełnienia przestępstwa. Realizacja roszczeń cywilnych w procesie karnym może nastąpić na kilka sposobów: 1. obowiązek naprawienia szkody ( Art. 46 §1 kk, Art. 49a ) 2. świadczenie pieniężne ( Art. 39 pkt 7 kk ) 3. nawiązka ( Art. 39 pkt 6 ) 4. odszkodowanie z urzędu na rzecz pokrzywdzonego, który nie występował z roszczeniem ( Art. 415 §4, Art. 503 §1 ). 5. zwrot korzyści majątkowej ( Art. 416 ) 6. powództwo cywilne w procesie karnym ( adehzyjne/przydatkowe/uboczne ) . Zasada: stosuje się odpowiednio przepisy obowiązujące w postępowaniu cywilnym ( Art. 70 ) Wyjątek : gdy kpk normuje. Proces adhezyjny, dotyczący roszczeń cywilnych dochodzonych w postępowaniu karnym, nie ma charakteru samodzielnego procesu. Toczy się on w ramach postępowania karnego , w formie przewidzianej przez przepisy procedury karnej, mimo, że dotyczy kwestii cywilnej. Tytuł do roszczenia musi wynikać z przepisów prawa cywilnego i w zależności od tych norm obejmuje jedynie odszkodowanie lub także zadośćuczynienie. Legitymacja czynna 1. pokrzywdzony 2. zakład ubezpieczeń, w zakresie, w jakim jest on uważany za pokrzywdzonego ( Art. 49 §3 ) 3. pośrednio pokrzywdzeni- osoby najbliższe w razie śmierci pokrzywdzonego ( Art. 63 §1 )- przy zabójstwie. Należy odróżnić dwie sytuacje: a. gdy osoby najbliższe wytaczają powództwo cywilne- a pokrzywdzony bezpośrednio zmarł, nie wytaczając takiego powództwa )- Art. 63 §1 - w razie śmierci pokrzywdzonego - np. zabójstwo ) b. gdy osoby najbliższe wstępują w prawa zmarłego pokrzywdzonego, który wytoczył powództwo cywilne ( Art. 63 §2- w razie śmierci powoda cywilnego )- np. został pobity, wytoczył powództwo, a później w wyniku tego pobicia zmarł. 4. organy kontroli państwowej ( Art. 49 §4 ) 5. przedstawiciel ustawowy/opiekun faktyczny ( Art. 51 ) 6. prokurator - może on: ( Art. 64 ), jeśli wymaga tego interes społeczny i. wytoczyć powództwo cywilne na rzecz: - pokrzywdzonego, - osób najbliższych pokrzywdzonego- w razie wytoczenia przez niego powództwa cywilnego Osoba taka może wstąpić do procesu w każdym jego stadium w charakterze powoda cywilnego. ii. poprzeć powództwo cywilne wytoczone przez tą osobę. W takim wypadku zachodzi współuczestnictwo jednolite między prokuratorem i powodem cywilnym ( Art. 56 §1 kpc w zw. z Art. 70 )- np. do zawarcia ugody czy zrzeczenia się roszczenia potrzeba zgody obu tych podmiotów.

(…)

… naruszania dóbr osobistych ( Art. 24 §1 kc ).
b. wynikające bezpośrednio z przestępstwa Np. koszty leczenia poniesione przez pokrzywdzonego w wyniku uszkodzenia ciała przy pobiciu ( Art. 444 §1 ), zadośćuczynienie za krzywdę ( Art. 445 §1 kc ), ale już nie- domaganie się pokrycia kosztów przygotowania do innego zawodu w związku z powstałym w wyniku działania przestępnego inwalidztwem, bo to roszczenie…
… - roszczenia ( Art. 63 §1 )
a. majątkowe
b. wynikające z popełnienia przestępstwa ( zarówno bezpośrednio jak i pośrednio ) Zwrot kosztów leczenia, pogrzebu, odszkodowanie, o którym mowa w Art. 446 kc.
3. jeżeli osoby najbliższe wstępują w prawa powoda cywilnego, który zmarł- to także przysługujące im roszczenia.
Zarówno "wstąpić w prawa zmarłego powoda cywilnego" jak i "dochodzić przysługujących im roszczeń…
… szkody ( Art. 65 §1 pkt 6 )
Skutki
i. zażalenie nie przysługuje ( Art. 65 §4 )
ii. odmowa nie nadaje sprawie waloru res iudicata - powód cywilny może dochodzić swego roszczenia w postępowaniu cywilnym ( Art. 67 §1 )
- jeżeli w terminie zawitym 30 dni od daty odmowy przyjęcia powództwa cywilnego powód cywilny wniesie o przekazanie pozwu sądowi właściwemu do rozpoznania spraw cywilnych, za dzień…
…, klauzulę wykonalności orzeczenia podlegającemu wykonaniu w drodze egzekucji ( Art. 107 §1 ).
b. oddalenie powództwa ( w całości lub w części ).
Rola powoda cywilnego
1. występujący z powództwem adhezyjnym staje się powodem cywilny z momentem przyjęcia przez sąd powództwa cywilnego
2. jest stroną postępowania
3. może dowodzić istnienia tylko tych okoliczności, na których opiera swoje roszczenie ( Art. 66…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz