Potencjał pobudzenia-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 707
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Potencjał pobudzenia-opracowanie - strona 1 Potencjał pobudzenia-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Potencjał pobudzenia-sklada się z trzech czynników:
1.Zmienne porównawcze, w zakres tych zmiennych wchodzi nowość bodźca,, niepewność sytuacji, złożoność bodźca.
Nowy bodziec im bardziej jest złożony, tym większy będzie potencjał pobudzenia. Zmienne porównawcze to są cechy bodźca, które wpływają na takie zachowanie jak np. ciekawość.
2.Drugi rodzaj zmiennych to są takie zmienne psychofizyczne, które zależą od pewnych właściwości organizmu. Można powiedzieć, że jest to ilość i jakość stymulacji, jaki i właściwości chemiczne i fizyczne obiektów. Takimi zmiennymi będą zmienne mające charakter bodźców zewnętrznych lub silnych bodźców zewnętrznych.
3. Zmienne etologiczne do nich wchodzą silne emocje związane ze stanami popędowymi. ( strach, lęk, gniew ). Są to bodźce afektywne i to wszystko tworzy potencjał pobudzenia. Dzięki temu, że mamy układ dwu elementów: pobudzenia i potencjału pobudzenia można zupełnie inaczej przewidywać zależność pomiędzy elementami. Wg Berlyne'a nie tyle istotne jest dążenie do średniego poziomu pobudzenia, ale dążenie do optymalnego pobudzenia.
Teoria M.Zuckennana nazywa się teoria poszukiwania doznań. poszukiwanie doznań to poszukiwanie dobrego samopoczucia . Jeśli je osiągniemy to stan emocjonalny jest przyjemny i chcemy utrzymać tę aktywność. Jeśli ja nie uzyskuję tego stanu pozytywnego to znaczy, że istnieje pewien układ szukania pewnej potrzeby stymulacji, by uzyskać stan dobrego samopoczucia. Stąd koncepcja poszukiwania doznań to jest koncepcja oparta o potrzebę sensoryczną o dążenie do optymalnego sposobu stymulacji. Ponieważ jeżeli jest odpowiedni poziom stymulacji to czuję się dobrze. Poszukiwanie doznań wyraża się w poszukiwaniu ekscytacji ( uprawianie niebezpiecznych sportów) i przygód.
Teoria Rokeacha - uważa on, że źródłem motywacji jest niezadowolenie z siebie samego. To jest teoria niezadowolenia z siebie samego lub dyssatysfakcji. To niezadowolenie wyzwala pewne dążenia. Żeby zrozumieć dlaczego tak a nie inaczej się zachowujemy trzeba zrozumieć jakie są w nim elementy, które wyzwalają poczucie zadowolenia z siebie. Niezadowolenie z siebie to efekt rozbieżności systemu poznawczego. System poznawczy to organizacja hierarchiczna. Wyraża ona 10 elementów, które składają się na system poznawczy człowieka. By zrozumieć źródła dyssatysfakcji trzeba zrozumieć między jakimi elementami występuje dysharmonia.
Sposoby pomiaru emocji. Pomiar emocji można ustawić zgodnie z tym, jakie komponenty posiada emocja. Trzy komponenty są kluczowe:
Przeżyciowy, ekspresywny, neurofizjologiczny. W związku z tym pomiary' można podzielić na trzy grupy.
1..Pomiar komponentu doświadczania świadomości emocji. Pomiar może być różnie dokonywany. Można to robić na skali nominalnej. Jest to obserwowanie wypowiedzi danej osób)-, która sygnalizuje występowanie pewnego stanu lub jego brak. (jest smutek lub me ma smutku ) skala nominalna to ocena być - nie być , występuje - nie występuje. Skala ta daje szansę rozpoznania dominującej kategorii. Drugi rodzaj to pomiar na skali porządkowej interwałowej. To jest pomiar „lepszy”, bo pozwala ustawić hierarchię uczuć. Badany określa czy dana emocja jest wyraźniejsza niż inne emocje. Na skali interwaiowej ciekawe możliwości daje badanie uczuć, poprzez określenie stopnia, w jakim ono występuje. Gorzej jest ze skala bezwzględną, badanie jest właściwie niemożliwe, ponieważ musi być punkt zerowy. Skala porządkowa jest najlepsza, interwałow a słabsza. Można badać również dyspozycje emocjon

(…)

… miar, które są metodami psychofizycznego pomiaru emocji. Podstawowe metody to:
aktywność sercowo-naczyniowa badanie objętości przepływającej krwi szybkość i amplituda tętna
elektromiogram EMG ( badanie napięcia mięśniowego)
elektrokulogram EOG różnica potencjałów elektrycznych między zewnętrzną a wewnętrzną zcęścią siatkówki
i pomiędzy rogówką a twardówką.
pupilogram, rozszerzenie źrenic
zmiany…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz