Postrzeganie społeczne pytania

Nasza ocena:

5
Pobrań: 308
Wyświetleń: 1547
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Postrzeganie społeczne pytania - strona 1 Postrzeganie społeczne pytania - strona 2 Postrzeganie społeczne pytania - strona 3

Fragment notatki:


Spostrzeganie społeczne
1.Kiedy według Fiske rośnie rola schematów w ocenianiu (i spostrzeganiu człowieka w ogóle)?
2. Czym jest egotyzm atrybucyjny i z jakim motywem jest związany? Tendencja do wyjaśniania własnych zachowań w pochlebny dla siebie sposób. W szczególności, własne sukcesy są wyjaśniane czynnikami wewnętrznymi (atrybucje podwyższające poczucie własnej wartości), zaś porażki - czynnikami zewnętrznymi (atrybucje obronne). Związany w motywem autowaloryzacji.
3. Na czym polega asymetria atrybucji aktora i obserwatora i jakimi czynnikami jest uwarunkowana? Cudze zachowania wyjaśniamy raczej czynnikami wewnętrznymi, zachowania własne wyjaśniamy raczej czynnikami zewnętrznymi. Czynniki: ukierunkowanie uwagi - uwaga obserwatora jest skierowana na osobę aktora, natomiast działający aktor, aby zrealizować swoje cele musi kierować uwagę na sytuację; odmienność wiedzy aktora i obserwatora - aktor zwykle jest o wiele bardziej niż obserwator świadomy sytuacyjnej zmienności swoich zachowań w przeszłości; zróżnicowany język opisu zachowań własnych i cudzych. (własne zachowania opisujemy za pomocą konkretnych czasowników, zachowania cudze opisujemy za pomocą bardziej abstrakcyjnych czasowników).
4. Co nazywamy ukrytymi teoriami osobowości? Kto zapoczątkował badania w tym zakresie? Sieć powiązań między poszczególnymi cechami, badania zapoczątkował Solomon Asch.
5. Jak przyczyny zachowania wyjaśnia model współzmienności Kelleya? Zakłada, że potoczne wyjaśnianie powtarzających się zachowań polega na sprawdzaniu, które czynniki współzmieniają się z obserwowanym zachowaniem. Po pierwsze, o spójności zachowania - a więc czy Janek zawsze śmieje się podczas występów tego komika. Po drugie, o wybiórczości zachowania - czy Janek reaguje tak na wszystkich komików, czy tylko na tego jednego. Po trzecie, o powszechności zachowania - czy innych ludzi komik ten też śmieszy, czy nie.
6. Na czym polegają reguły pomniejszania i powiększania? Reguła pomniejszania głosi, że obserwator pomniejsza rolę danej przyczyny zachowania, jeśli w tej samej sytuacji działają jeszcze inne możliwe przyczyny tego samego zachowania.
Reguła powiększania, która polega na tym, że obserwator powiększa rolę danej przyczyny zachowania, jeśli w tej samej sytuacji działają czynniki hamujące zaobserwowane zachowanie.
7. Na czym polega dwuetapowy model atrybucji? Zakłada, że proces atrybucji przebiega w dwóch etapach. Etap pierwszy to identyfikacja , czyli odpowiedź na pytanie, co aktor robi; W etapie pierwszym obserwator identyfikuje sens zachowania aktora na podstawie jego: (1) obserwowalnych działań, (2) sytuacji, w których mają one miejsce i (3) wszelkiej wstępnej wiedzy (np. o aktorze), jaką obserwator dysponuje. Warto zauważyć, że (2) i (3) mogą utendencyjniać identyfikację sensu zachowania.


(…)

… jako efekt przemnażających się czynników możności i usiłowania: Działanie = f (możność x usiłowanie)
10. Wyjaśnij powszechność podstawowego błędu atrybucji w oparciu o model trójetapowy. Pierwszym etapem procesu atrybucji jest identyfikacja, natomiast na wnioskowanie o cechach składają się dwa kolejne etapy: automatyczny wniosek o cesze oraz kontrolowana poprawka na sytuację.
Czy Polacy narzekają na wszystko? Od czego zależy negatywizm ocen (dwa aspekty)?
Czego dotyczy teoria wniosków korespondentnych Jonesa i Davisa? W jaki sposób uznamy, że osoba obserwowana działa intencjonalnie?
Dotyczy wnioskowania o dyspozycyjnych cechach człowieka na podstawie jego działania. Wyjaśnianie ludzkiego zachowania jest tu rozumiane jako poszukiwanie korespondencji (odpowiedniości) między zaobserwowanym działaniem, in-tencją…
… z już posiadaną, która odwołuje się do teorii dysonansu poznawczego (por. KONCEPCJA 1) zakładającej, że ludzie aktywnie unikają sprzeczności w obrębie wyznawanych przekonań na temat tego samego obiektu i odrzucają nowe informacje sprzeczne z tymi, w które już uwierzyli Wyjaśnienie trzecie, to hipoteza ukierunkowanego rozwijania naszego sądu o innym człowieku. Informacje otrzymane jako pierwsze dostarczają…
… doprowadzić do tych skutków. Czym jest efekt fałszywej powszechności?
Skłonność do przeceniania stopnia rozpowszechnienia własnych po-staw, poglądów i cech. dotyczy wielu własnych cech i poglądów (np. palacze przeceniają liczbę palących osób), choć nie tych najbardziej pozytywnych, gdzie ludzie wolą przeceniać raczej własną wyjątkowość (w służbie motywu autowaloryzacji). W jaki sposób można wyjaśnić efekt
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz