Postępowanie w sprawie wydania paszportu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 987
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Postępowanie w sprawie wydania paszportu - strona 1

Fragment notatki:

Postępowanie w sprawie wydania paszportu Stosujemy przepisy KPA. Art. 7.  1. Dokument paszportowy wydaje się na wniosek osoby pełnoletniej po przedłożeniu wymaganych dokumentów, pobraniu danych biometrycznych i uiszczeniu należnej opłaty.
2. Paszporty dyplomatyczne i paszporty służbowe MSZ są wydawane bez pobierania opłat.
3. W paszportach tymczasowych nie zamieszcza się danych biometrycznych. Art. 13.  1. W imieniu małoletniego wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składają rodzice wspólnie, chyba że na podstawie orzeczenia sądu jeden z rodziców został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza ta została ograniczona. W przypadku braku zgodności stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody jednego z nich, zgodę na wydanie dokumentu paszportowego zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego.
2. Wniosek złożony przez jednego rodzica wraz z pisemną zgodą drugiego rodzica, poświadczoną za zgodność podpisu przez organ paszportowy lub notariusza, uznaje się za złożony wspólnie przez rodziców.
3. Dokument paszportowy może być wydany za granicą za zgodą tylko jednego z rodziców wyłącznie z ważnych powodów, o ile przemawia za tym dobro małoletniego, szczególnie jeżeli uzyskanie zgody drugiego rodzica jest niemożliwe lub znacznie utrudnione.
4. Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do ustanowionych przez sąd opiekunów małoletniego. Art. 14.  Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego osobie ubezwłasnowolnionej składa przedstawiciel ustawowy tej osoby lub ustanowiony przez sąd opiekun. Art. 15.  1. Złożenie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego oraz odbiór dokumentu paszportowego następuje osobiście.
2. Obecność małoletniego lub osoby ubezwłasnowolnionej jest wymagana przy składaniu wniosku o wydanie dla nich dokumentu paszportowego.
3. Odbioru dokumentu paszportowego dla małoletniego może dokonać jeden z rodziców lub opiekunów. Małoletni lub osoba ubezwłasnowolniona, którzy ukończyli 13 lat, odbierają ten dokument osobiście, w obecności przynajmniej jednego z rodziców lub opiekunów.
4. W uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza w warunkach szczególnie utrudnionego dojazdu do urzędu konsularnego, na wniosek osoby ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego, konsul może odstąpić od wymogu osobistego odbioru dokumentu paszportowego. Odmowa wydania paszportu Art. 17.  1. Wydania dokumentu paszportowego odmawia się na wniosek:
  1)   sądu prowadzącego przeciwko osobie ubiegającej się o dokument paszportowy postępowanie w sprawie karnej lub postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowe, postępowanie w sprawie nieletniego lub prowadzącego postępowanie cywilne;
  2)   organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze, organu postępowania wykonawczego w sprawie karnej, w tym o przestępstwo skarbowe, przeciwko osobie ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego.


(…)

… o unieważnieniu tego dokumentu nie wstrzymuje jej wykonania.
3. Osoba, wobec której wydano decyzję o unieważnieniu dokumentu paszportowego, jest obowiązana do jego zwrotu organowi paszportowemu.
4. Osoba zgłaszająca zgon lub inna osoba posiadająca dokument paszportowy osoby zmarłej jest obowiązana do zwrotu tego dokumentu kierownikowi urzędu stanu cywilnego, właściwemu do sporządzenia aktu zgonu lub organowi…
… za wydanie paszportu przysługuje:
  1)   emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym, a także współmałżonkom tych osób, pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu;
  2)   osobom przebywającym w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystającym z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych;
  3)   kombatantom   4)   uczniom i studentom.
2. W razie zbiegu tytułów uprawniających do ulgi…
…:
a)  nie dopuszcza do przekroczenia granicy państwowej,
b)  zatrzymuje dokument paszportowy,
c)  wydaje osobie przedstawiającej do kontroli dokument paszportowy zaświadczenie potwierdzające jego zatrzymanie oraz
d)  dokumentuje realizację czynności, o których mowa w lit. a-c;
  2)   komendant placówki Straży Granicznej zawiadamia organ paszportowy, który wydał dokument, o niedopuszczeniu do przekroczenia granicy…
… uzasadnione podejrzenie, że dokument ten jest sfałszowany:
  1)   funkcjonariusz Straży Granicznej:
a)  nie dopuszcza do przekroczenia granicy państwowej,
b)  zatrzymuje dokument paszportowy i podejmuje działania zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego oraz
c)  dokumentuje realizację czynności, o których mowa w lit. a i b;
  2)   komendant placówki Straży Granicznej informuje ministra właściwego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz