To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
POSTĘPOWANIE ODWOŁAWCZE Zgodnie z Konstytucją każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w I instancji (art.78 konstytucji). Postępowanie odwoławcze jest elementem demokratycznego porządku prawnego. Podstawą tego postępowania może być:
błąd co do prawa ( error iuris ) - sąd błędnie zastosował prawo lub dokonał błędnej jej wykładni; błąd co do faktu ( error facti ) - niewyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy bądź błędna ocena materiału dowodowego
Trzy podstawowe kategorie ŚRODKÓW ODWOŁAWCZYCH :
Kasacja Rewizja Apelacja KASACJA kontroli podlegają wyłącznie ustalenia prawne . sąd kasacyjny nie prowadzi postępowania dowodowego i opiera się na ustaleniach sądu niższego nie orzeka co do istoty sprawy, a wyłącznie uchyla zaskarżone orzeczenie (orzeczenie kasatoryjne) i przekazuje sprawę sądowi niższemu do ponownego rozpoznania REWIZJA postępowanie obejmuje ustalenia prawne i faktyczne . Sąd rewizyjny z reguły nie prowadzi postępowania dowodowego i opiera się na ustaleniach sądu niższego może uchylić zaskarżone orzeczenie i przekazać sprawę sądowi niższemu do ponownego rozpatrzenia lub orzec co do istoty sprawy APELACJA Postępowanie obejmuje ustalenia faktyczne i prawne powtórzenie przed postępowania sądem niższym, obejmuje prowadzenie postępowania dowodowego. Sąd apelacyjny orzeka co do istoty sprawy .
środki odwoławczych od orzeczeń nieprawomocnych - zwykłe środki odwoławcze środki odwoławcze od orzeczeń prawomocnych - nadzwyczajne środki odwoławcze, np. wznowienie postępowania
Sądy powszechne polskim systemie prawa: /system dwuinstancyjny/ rejonowe okręgowe - rozpatrują apelacje od wyroku sądu rejonowego apelacyjne - apelacje od wyroku sądu okręgowego jako sądu I instancji SN - sprawuje nadzór judykacyjny przed sądami powszechnymi; rozpatruje kasacje SPRAWY CYWILNE SPRAWY KARNE Zwykłe środki odwoławcze (od orzeczeń nieprawomocnych) Apelacja - od orzeczeń sądów I instancji (rozpatruje sąd okręgowy bądź apelacyjny) Apelacja - od orzeczeń sądów I instancji (rozpatruje sąd okręgowy bądź apelacyjny) Nadzwyczajne środki odwoławcze (od orzeczeń prawomocnych)
1. Skarga kasacyjna - SN
2. Skarga o stwierdzenie nieważności - SN
3. Skarga o wznowienie postępowania - sąd, który wydał zaskarżone orzeczenie
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)