To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wszczęcie postępowania administracyjnego. Podania. Wyróżnić można wszczęcie postępowania z urzędu (gdy sam organ bez wniosku strony wszczyna postępowanie) i na wniosek. Przepisy k.p.a. nie przewidują specjalnego aktu orzekającego o wszczęciu postępowania administracyjnego. Wyjątkowo, organ wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania z urzędu, gdy uzna żądanie organizacji społecznej o wszczęcie danego postępowania za uzasadnione. Wszelkie podania np. żądania, wyjaśnienia, odwołania i zażalenia mogą być wnoszone pisemnie, telegraficznie lub za pomocą dalekopisu, a także ustnie do protokołu. Podanie powinno zawierać co najmniej: a) wskazanie osoby od której pochodzi, b) jej adres, c) żądanie, d) czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych. Organ administracji obowiązany jest potwierdzić wniesienie podania, jeżeli wnoszący tego zażąda. Jak już wyżej wspomniano, zawsze jeżeli wnosi się podanie do biura podawczego danego urzędu należy przygotować kopię tego pisma i uzyskać na niej potwierdzenie daty złożenia tego pisma. Takie działanie leży bowiem w interesie strony. W przypadku zaginięcia pisma w urzędzie strona będzie bowiem posiadać dowód jego doręczenia organowi. Jeżeli strona wniosła podanie do organu niewłaściwego w sprawie (patrz Rozdział I, pkt. 7) organ ten zobowiązany jest niezwłocznie przekazać to pismo właściwemu organowi. Jeżeli podanie zostało wniesione do organu niewłaściwego przed upływem terminu przyjmuje się ze strona dochowała terminu, nawet jeżeli faktycznie właściwy organ otrzyma to pismo w późniejszym niż ten termin momencie np. strona wniosła odwołanie w ostatnim dniu upływu terminu (czternastym) od decyzji organu X do organu Y, podczas gdy właściwy w sprawie był organ Z. w Takiej sytuacji organ Y winien przekazać to odwołanie organowi Z. Jeżeli odwołanie dotrze do organu Z np. po 20 dniach od dnia doręczenia stronie decyzji, to termin uważa się za zachowany, gdyż odwołanie do organu Y zostało wniesione przed upływem terminu. Jeżeli natomiast podanie dotyczyć będzie kilku spraw podlegających załatwieniu przez różne organy, organ do którego podanie wniesiono, rozpozna tylko te sprawy, w których jest właściwy i powiadomi osobę wnoszącą podanie, że w pozostałych sprawach winna ona wnieść podanie do organu właściwego. Wraz z takim powiadomieniem organ winien pouczyć osobę wnoszącą podanie, że jeżeli odrębne podanie złoży ona w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia w świetle prawa zostanie ono uznane za wniesione w terminie. Przykład
J.K. wniosła w dniu 20 maja do organu A podanie zawierające wniosek o wydanie decyzji administracyjnej oraz odwołanie od doręczonej w dniu 7 maja decyzji. Organ A jest właściwy tylko w sprawie rozpatrzenia wniosku o wydanie decyzji administracyjnej. W sprawie odwołania właściwy jest zaś organ B. W dniu 2.06 organ A doręcza J.K. zawiadomienie. zawierające informacje, o tym że do rozpatrzenia odwołania właściwy jest organ B wraz z pouczeniem. że jeżeli strona w terminie 14 dni od dnia wniesie odwołanie do organu B dochowa terminu wyznaczonego przez ustawę do wniesienia odwołania. Strona 16. 06 wnosi odwołanie do organu B. W świetle prawa uważa się, że odwołanie zostało wniesione w dniu 20 maja, a zatem strona dochowała terminu.
(…)
… może jednak nie uwzględnić żądania, które nie zostało zgłoszone w toku postępowania dowodowego lub w czasie rozprawy, jeżeli żądanie to dotyczy okoliczności już stwierdzonych innymi dowodami, chyba że mają one znaczenie dla sprawy. Jeżeli strona nie podała faktów czy dowodów w postępowaniu przed organem pierwszej instancji, może to uczynić w postępowaniu odwoławczym. Zgodnie bowiem z art. 136 k.p.a. organ odwoławczy…
… prawnych, jakie ustawa wiąże z jego wniesieniem. Uwaga!!! Osoba wnosząca podanie nie jest zobowiązana do posługiwania się dość trudnym i często niezrozumiałym dla laików językiem prawniczym. Ważne, by umiała ona sprecyzować swoje żądanie własnymi słowami, tak by jej intencje i wola mogły zostać odczytane przez wykwalifikowanych pracowników organu. Jeżeli np. strona, która otrzymała decyzję w terminie 14…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)