Data wszczęcia postępowania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1001
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Data wszczęcia postępowania - strona 1

Fragment notatki:

Data wszczęcia postępowania Zależy od tego, czy postępowanie wszczęto z urzędu czy na wniosek.
Postępowanie wszczęte na wniosek art. 61 § 3 - datą wszczęcia postępowania na żądanie strony jest dzień doręczenia żądania organowi administracji publicznej.
Czynnością procesową uruchamiająca postępowanie jest wniosek (żądanie wszczęcia postępownia). Błędnym jest twierdzenie, że jest to podanie, ponieważ wniosek jest jednym z rodzajów podań.
Postępowanie wszczęte z urzędu - Kpa nie przesądza o momencie jego wszczęcia, ale na podstawie orzecznictwa można wyprowadzić wniosek, iż jest to data pierwszej czynności w sprawie, o której powiadomiono strony. W praktyce poinformowanie (zawiadomienie) stron o wszczęciu postępowania, ewentualnie wezwanie do dokonania jakiejś czynności, do udziału w jakiejś czynności procesowej lub urzędowej przez stronę.
Podanie Kpa nie podaje definicji podania, mimo faktu, że niektórzy autorzy twierdzą inaczej. Art. 63 § 1 ma być definicją, ale nią nie jest. Jest to najwyżej próba zdefiniowania, quasi-definicja. Jest to przykładowe wyliczenie, nie zawiera np. wniosków o przywrócenie terminu, skargi na bezczynność organów.
Definicję podaje orzecznictwo NSA. Podanie - wszelkie oświadczenia stron i innych uczestników postępowania (nie tylko strona może wnieść podanie) kierowane do organów administracji publicznej. Podaniami nie są natomiast dokumenty kierowane w odwrotnym kierunku, Kpa nazywa je „pismami” wskazówka wynikająca z treści art. 39.
Art. 63 podaje przykłady podań: żądania wyjaśnienia, odwołania, zażalenia.
Minimalne elementy podania (art. 63 § 2 i 3) oznaczenie wnioskodawcy (osoby, od której pochodzi podanie), w zależności od tego kto jest wnioskodawcą; jeśli jest to osoba fizyczna , to przynajmniej imię i nazwisko jeżeli przepisy szczególne lub wewnętrzne tego wymagają, to jeszcze dodatkowo PESEL, NIP, seria i numer dow. os., a w przypadku osób prawnych jej nazwa (firma), podanie adresu wnioskodawcy , które sprawia pewne problemy (doktrynalne). Jak należy rozumieć adres w ujęciu Kpa. Przyjmuje się, że chodzi o adres w rozumieniu przepisów KC, czyli miejsce zamieszkania,
oznaczenie żądania , które może polegać na wniosku dokonania pewnej czynności procesowej (np. wniosek o przywrócenie terminu, o wszczęcie postępowania, o ponowne przeprowadzenie postępowania w II. instancji). Na tle porównania regulacji art. 63 § 1 i art. 63 § 2 powstaje wątpliwość, czy użyty w obu przypadkach termin „żądanie” jest tożsamy. Otóż nie jest tożsamy, ma dwa różne znaczenia. Użyty w art. 63 § 2 ma szersze zastosowanie i obejmuje w tym przypadku także wyjaśnienia, odwołania i zażalenia.


(…)

… jedynie oznaczenie, że dokument jest gotowy do podpisania). Podpis umieszcza się na końcu dokumentu i oznacza to ostateczne oświadczenie woli.
Zgodnie z postanowieniami ustawy z 2001 roku o podpisie elektronicznym wyróżnia się dwa rodzaje podpisów:
- bezpieczny podpis elektroniczny, to podpis spełniający wymagania określone w art. 3 cytowanej ustawy. Otrzymuje się go od firmy - nośnik z podpisem, a po drugiej stronie następuje jego dekodyfikacja.
- podpis elektroniczny, to każdy podpis złożony pod dokumentem przesyłanym drogą elektroniczną (pocztą) lub formularzem zamieszczonym na stronie internetowej (jest to właściwie każdy sposób podpisania).
art. 5 ust. 2 ustawy o podpisie elektronicznym wprowadza zasadę, że dane elektroniczne są równoważne dokumentom.
Podanie opatrzone bezpiecznym podpisem…
…, to decydujące znaczenie ma jego treść, a nie jego nazwa (nagłówek).
Jeżeli podanie jest dotknięte rozbieżnością, to co do zasady, jeżeli treść wniesionego podania budzi wątpliwości, to sam organ nie może ex officio rozstrzygnąć o treści podania, musi zwrócić się do wnoszącego o dodatkowe wyjaśnienie (np. poprzez wezwanie strony do złożenia wyjaśnień).
Np. podanie o zasiłek celowy- z treści podania nie wynika…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz