Postępowanie administracyjne - umorzenie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Postępowanie administracyjne - umorzenie - strona 1 Postępowanie administracyjne - umorzenie - strona 2 Postępowanie administracyjne - umorzenie - strona 3

Fragment notatki:

Umorzenie Oznacza zakończenie postępowania bez osiągnięcia jego celu. (rozstrzygnięcia sprawy sądowoadministracyjnej).
Istnieją dwie grupy przyczyn umorzenia:
Na skutek zajścia zdarzeń, czyniących wydanie wyroku zbędnym lub niedopuszczalnym (art. 161 p.p.s.a)
Umorzenie wskutek bezczynności stron (art. 125 § 1 w zw. z art. 126 w zw. z art. 130 p.p.s.a)
Ad. 1 : Sąd umarza postępowanie jeśli:
Skarżący skutecznie cofnął skargę
Nastąpiła śmierć strony (jeśli przedmiot postępowania dotyczy praw i obowiązków o charakterze osobistym, chyba że udział w sprawie zgłasza osoba, której interesu prawnego dotyczy to postępowanie
Postępowanie z innych przyczyn stało się bezprzedmiotowe (np. organ zaczął działać w przypadku skargi na bezczynność, uwzględnił skargę w trybie samokontroli)
Ad. 2: umorzeniem skutkuje upływ terminów skazanych wyżej przy fragmencie o podejmowaniu zawieszonego postępowania- podpunkt c.
Umorzenie postępowania również następuje w formie postanowienia, które może zapaść na posiedzeniu niejawnym. Środkiem prawnym jest tu od postanowienia WSA skarga kasacyjna do NSA, bo jest to postanowienie kończące postępowanie w sprawie.
[ UWAGA KOŃCOWA: Do postępowania przed NSA stosuje się przepisy procedury przed WSA, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej (art. 15 § 2 i art. 193 p.p.s.a]
Rozstrzygnięcia podejmowane w postępowaniu sądowoadministracyjnym w pierwszej instancji.
Rozstrzygnięcia mają charakter badania legalności , a nie celowości.
W Polsce przyjęto model kasacyjny , z możliwością reformatio in peius. Sprawa rozpatrywana jest na podstawie stanu faktycznego i prawnego istniejącego w dniu wydania zaskarżenia aktu czy czynności .
Wyróżniamy:
Orzeczenia - wyroki i postanowienia
Inne rozstrzygnięcia - uchwały i zarządzenia Reformatio in peius 134 § 2 p.p.s.a. - sąd może wydać orzeczenie na niekorzyść skarżącego, jeżeli stwierdzi naruszenie prawa skutkujące stwierdzeniem nieważności zaskarżonego aktu czy czynności . Zasada niezwiązania sądu granicami skargi 134 § 1 p.p.s.a.
Granice rozpoznania przez sąd są szersze wszerz - treść rozstrzygnięcia determinowana jest granicami sprawy, a nie skargi - oraz w głąb - istnieje możliwość objęcia zakresem rozpoznania wszystkich rozstrzygnięć wydanych w danej sprawie administracyjnej oraz tzw. decyzji zależnych (wydanych w odrębnych i samodzielnych sprawach, ale istotnie powiązanych).
Sąd stosuje przewidziane ustawą środki w celu usunięcia naruszenia prawa w stosunku do aktów lub czynności podjętych we wszystkich postępowaniach w granicach danej sprawy, której dotyczy skarga, jeżeli jest to niezbędne do końcowego jej załatwienia. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz