Postępowanie administracyjne - Udostępnianie akt

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 567
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Postępowanie administracyjne - Udostępnianie akt - strona 1 Postępowanie administracyjne - Udostępnianie akt - strona 2

Fragment notatki:

Udostępnianie akt [art. 73 - 74 KPA] Udostępnianie akt w procesie administracyjnym jest pochodną obowiązywania zasady udziału strony . Dlatego też wymaga się, aby strona miała możliwość zapoznać się z aktami sprawy.
Art. 73 § 1 stanowi: „W każdym stadium postępowania organ administracji publicznej obowiązany jest umożliwić stronie przeglądanie akt sprawy oraz sporządzanie z nich notatek i odpisów”.
UWIERZYTELNIANIE:
Ponadto strona może żądać uwierzytelnienia sporządzonych odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów , o ile jest to uzasadnione ważnym interesem strony (konieczność wykorzystania uwierzytelnionych dokumentów w prowadzonym postępowaniu jak i innych postępowaniach prawnych).
W przypadku pism w formie dokumentu elektronicznego wnoszonych do organu adm. pub. lub przez niego doręczanych organ może zapewnić stronie dostęp do nich w swoim systemie teleinformatycznym , po identyfikacji strony w sposób określony w przepisach ustawy. OGRANICZENIE dostępu do akt sprawy następuje w 2 przypadkach:
gdy akta te objęte są tajemnicą państwową (taj. państw. - informacja niejawna, której nieuprawnione ujawnienie może spowodować istotne zagrożenie dla podstawowych interesów RP, a szczególności dla niepodległości lub nienaruszalności terytorium, interesów obronności, bezpieczeństwa państwa i obywateli, albo narazić te interesy na co najmniej znaczną szkodę), tj. akt sprawy zawierających informacje niejawne o klauzuli tajności „tajne” lub „ściśle tajne”,
inne akta wyłączone przez organ administracyjny ze względu na ważny interes państwowy .
Nie można mówić w tym kontekście ani o „interesie społecznym”, czy nawet o „ważnym interesie społecznym” lub chociażby „interesie państwowym”  konieczność zaistnienia ważnego interesu państwowego . Wyjątki od zasady jawności są więc zakreślone wąsko i należy tu stosować interpretację ścieśniającą. Ważny interes państwowy zachodzić będzie w przypadkach nadzwyczajnych i wyjątkowych .
Stronie ODMAWIA się umożliwienia przeglądania akt sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii i odpisów, uwierzytelniania takich kopii i odpisów lub wydania uwierzytelnionych odpisów następuje w drodze postanowienia , na które służy zażalenie.
Akta sprawy stanowią poszczególne pisma, plany, obliczenia, dokumenty, które znajdują się w całości materiałów dotyczących danej sprawy.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz