Pośrednictwo ubezpieczeniowe- wykład 1

Nasza ocena:

5
Pobrań: 273
Wyświetleń: 1253
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pośrednictwo ubezpieczeniowe- wykład 1 - strona 1 Pośrednictwo ubezpieczeniowe- wykład 1 - strona 2 Pośrednictwo ubezpieczeniowe- wykład 1 - strona 3

Fragment notatki:

Pośrednictwo ubezpieczeniowe dr Mirosław Pacud Wykład 1
Ustawa z dnia 22 maja 2003 o pośrednictwie ubezpieczeniowym przewiduje możliwość korzystania z pośrednictwa ubezpieczeniowego w zakresie ubezpieczeń osobowych i majątkowych, jeżeli pośrednicy spełniają warunki określone w ustawie (zawód regulowany)
Zgodnie z art. 2 ust 1 powyższej ustawy pośrednictwo ubezpieczeniowe polega na wykonywaniu przez pośrednika za wynagrodzeniem czynności faktycznych(zbiera dokumenty jedynie) lub czynności prawnych( może podpisywać papiery) związanych z zawieraniem lub wykonywaniem umów ubezpieczenia. Działalność gospodarcza polegająca na świadczeniu usług pośrednictwa ubezpieczeniowego może być wykonywana wyłącznie przez:
Agentów ubezpieczeniowych
Brokerów ubezpieczeniowych
Brokerów reasekuracyjnych w zakresie reasekuracji gdy posiadają zezwolenie na wykonywanie działalności brokerskiej w zakresie reasekuracji
Jest to podział pośrednictwa wg typologii ustawowej. Topologia ustawowa jest konstruowana wg. Kryterium na rzecz kogo realizowana jest usługa( ubezpieczyciela, ubezpieczającego, reasekurowanego) Doktrynalnie można ich Dzielic na:
Pośredników zależnych / pośredników niezależnych (broker, multiagent)
Pośredników wyłącznych ( agent na wyłączność jednego towarzystwa) / pośredników niewyłącznych ( multiagent)
Pośredników samodzielnych( broker, agent) / pośredników wspierających ( osoby wykonujące czynności agencyjne)
Agent jako pośrednik ubezpieczeniowy wykonuje czynności w imieniu lub an rzecz zakładu ubezpieczeń (czynności agencyjne) zawierając umowę ubezpieczenia lub pośrednicząc w jej zwieraniu za co otrzymuje wynagrodzenie od towarzystwa bezpośrednio lub pośrednio, gdy jest zatrudniony w sieci agencyjnej. Czynności agencyjne polegają na: pozyskiwaniu klientów, wykonywaniu czynności przygotowawczych zmierzających do zawierania umów ubezpieczenia, zawieraniu umów ubezpieczenia oraz uczestniczeniu w administrowaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia także w sprawach o odszkodowanie, jak również na organizowaniu nadzorowaniu czynności.
Przy współpracy agentów działających w ramach sieci, trzeba ustalić który agent co robi, gdyz tylko wykonywanie czynności agencyjnych jest zwolnione z VAT. Wystarczy Uczestnictwo w sprawach o odszkodowanie dla klientów, którym agent sprzedał polisę ejst zwionione z VAT, bo to jest czynność agencyjna, jednak problem polega na tym, że agentowi wypłaca zawsze towarzystwo bezpośrednio lub pośrednio. natomiast pozyskiwania odszkodowań do likwidacji przez pośredników ubezpieczeniowych podlega VAT.


(…)

… stwarzaniem trudności w likwidacji szkód. Zróżnicowanie oferty towarzystw wynika z tego, że produkty nie mają charakteru ustawowego więc ochrona zależy od UMOWY, a nie od USTAWY. Kto ma doradzić jak dobrze zawszeć umowę.
W każdej transakcji konsument kieruje się w swoich wyborach( zakupach) relacją ceny do jakości nabywanego produktu. Przy ubezpieczeniach trudno porównać ceny produktów, a w szczególności…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz