Porównanie trzech systemów edukacyjnych- pedagogika

Nasza ocena:

3
Pobrań: 2457
Wyświetleń: 6104
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Porównanie trzech systemów edukacyjnych- pedagogika - strona 1

Fragment notatki:

Praca skupia się na porównaniu trzech systemów edukacyjnych: Polska, Niemcy, Anglia.

Anna Pielak
Grupa T2
„Porównanie trzech systemów edukacyjnych „
W swojej pracy chciałabym dokonać porównania trzech krajów - tj. Polski, Niemiec oraz Anglii z Walią - pod kontem wielu czynników, jednakże związanych związanych z oświatą , edukacją. W poniższej tabeli wyróżniłam takie kategorie jak : informacje ogólne o danym kraju, cele oświaty i struktura systemu oświaty, administracja i nadzór nad systemami oświaty, finansowanie oświaty, nauczyciele, programy nauczania, egzaminy, ocena skuteczności szkoły, problemy do rozwiązania w XXI w. Są to wiadomości bardzo ogólne mające dać rys sytuacji oświatowej w trzech różnych krajach. Na samym końcu umieściłam słowniczek, w którym zawarłam pojęcia związane z tematyką mojej pracy, a także słowa, które dla mnie samej były trudne lub wręcz niezrozumiałe.
Wybór Polski był wyborem oczywistym, gdyż jest to państwo, w którym się urodziłam, mieszkam i studiuje. Ale jak będzie wyglądać moja przyszłość? Czy zwiąże ją z moim ojczystym krajem? Na te pytania na dzień dzisiejszy trudno mi jeszcze odpowiedzieć. Żyjemy obecnie w świecie pełnym zmian, postępu technologicznego, jesteśmy światkami i uczestnikami procesu globalizacji. Już za parę dni Polska wejdzie w skład struktur Unii Europejskiej. Otworzy to przed nami zupełnie nowe możliwości. Ułatwi mobilność, możliwość podjęci pracy za granicą. Biorąc te czynniki pod uwagę wybrałam dwa pozostałe kraję porównywane w mojej pracy. Chciałam się sama dowiedzieć jak wygląda w nich oświata, kształceni nauczycieli, egzaminy, gdyż może może już w niedalekiej przyszłości będę chciała podjąć pracę w jednym z tych państw. 1.Informacje ogólne o danym kraju
Polska
Niemcy
Anglia i Walia
Pod względem wielkości Polska zajmuje 9 miejsce w Europie (312 tys. km), natomiast pod względem zaludnienia- miejsce 9 (ponad 38 mln). Jest to kraj jednolity narodowościowo i religijnie - mniejszości narodowe stanowią 2,5 - 4% całej ludności, a około 93% ludności jest wyznania rzymsko-katolickiego.
W roku 1989 poziom wykształcenia Polaków w porównaniu z krajami zachodnimi był dość niski. Po upadku komunizmu nastąpiła szybka odbudowa gospodarki kapitalistycznej i demokracji parlamentarnej, jednocześnie wprowadzono wiele zmian w systemie oświaty
Niemcy - leżą w centrum kontynentu europejskiego, zajmują obszar 357 tys.km, ich liczba ludności przekracza 80 mln, 8% mieszkańców ma narodowość inną niż niemiecką (największa grupa to Turcy). Znaczny napływ obcej ludności do Niemiec nałożył duży ciężar na oświatę. Niemcy nie mają wiele bogactw mineralnych, a wydajność ich rolnictwa nie zaspokaja potrzeb żywieniowych narodu, co zmusza ich do wzmożonego importu i eksportu. W eksporcie wysoko przetworzonych towarów kraj ten osiągnął wielkie sukcesy, dzięki czemu możliwe było ustalenie wysokich płac i dobrze zorganizowanej opieki społecznej. Zjednoczenie Niemiec (1990) pochłonęło znaczne wydatki związane z restrukturyzacją infrastruktury we Wschodnich Niemczech, zwalczenie bezrobocia, zmiana modelu oświaty.


(…)

… średnie ( tzw.małej matury )na ostateczną ocenę z danego przedmiotu wpływa nie tylko ocena z egzaminu ale także oceny z dwóch ostatnich lat. 2 lata po zdaniu małej matury uczniowie mogą zdawać na wyższy poziom - pełnej matury. Egzamin maturalny można zdawać również w kolegiach dalszego kształcenia przeznaczonych dla osób dorosłych.
8.ocena skuteczności szkoły
W międzynarodowych badaniach porównawczych…
… się kościoły i państwo. We współczesnych czasach rola i znaczenie Kościoła znacznie się zmniejszyły
Obowiązek szkolny jest różny w poszczególnych landach niemieckich, wynosi on ok. 9 - 10 lat, poczynając od 6 roku życia. Jeśli uczeń nie uzyska świadectwa ukończenia nauki w ramach obowiązku szkolnego zgodnie z prawem nie ma możliwości dalszego uczenia się w ramach państwowego systemu oświaty. Zostaje…
…, jest to szkoła rozszerzona dla wszystkich dzieci z danego rejonu, istnieją w niej wewnętrzne zróżnicowania programowe i różne rodzaje świadectw, ten profil szkól spotyka się z duża krytyką.
Zdobycie matury w 13 roku nauki upoważnia do wstępu na uniwersytet., jednakże na najbardziej prestiżowych kierunkach brane są pod uwagę oceny na świadectwie maturalnym.
Obowiązek szkolny nie dotyczy tylko kształcenia…
… w ciągu 1 - 2 dni w tygodniu lub w blokach przez kilka tygodni., szkoły nie wydają świadectw, tylko lokalne izby rzemieślnicze.
- w szczególnie ważnych społecznie zawodach ( np. technik elektrowni atomowej ), których jest 400 program nauki zatwierdzają odpowiednie władze.
*szkoły wyższe -studenci mogą wybierać wśród wielu programów nauczania, dyplom ukończenia studiów otrzymuje się po 4 - 6 latach nauki…
… się tam około 4% uczniów na poziomie szkoły podstawowej i średniej. W ramach szkolnictwa specjalnego nie ma, poza kilkoma programami, miejsca dla dzieci i młodzieży uzdolnionej.
*szkoły zawodowe - obowiązek szkolny nie dotyczy tylko kształcenia ogólnego. Absolwenci Hauptschule i Realschule, jak i ci, którzy nie zdobyli świadectwa ukończenia 9-letniej nauki, muszą uzyskać oficjalnie uznawane kwalifikacje zawodowe…
… - w trybie wieczorowym lub stacjonarnym.
*oświata dorosłych
-trzy główne formy: ogólna, zawodowa i polityczna. W różnych formach oświaty dorosłych uczestniczy w ciągu roku około 40% siły roboczej.
- jest ona głównie realizowana przez uniwersytety ludowe - Folkshochschule- wspierane finansowo przez władze, są to kursy na których uczy się np. języków obcych, matematyki, nauk przyrodniczych, społecznych…
…. języki międzynarodowe, czyli te, którymi posługuje się ONZ i organizacje z nią stowarzyszone, jak np. UNESCO, UNICEF, WHO. Są to języki: angielski, arabski, chiński, francuski, hiszpański i rosyjski
Język ojczysty - zasób wyrazów, zwrotów i form określonych przez reguły gramatyczne, funkcjonujący jako narzędzie porozumiewania się przez członków jednego narodu
Klasa szkolna - 1) zbiór uczniów, zwykle…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz