Porównanie projektu Unii Paneuropejskiej Richarda Coudenhove-Kalergiego i Unii Federalnej A. Brianda

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1715
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Porównanie projektu Unii Paneuropejskiej Richarda Coudenhove-Kalergiego i Unii Federalnej A. Brianda - strona 1  Porównanie projektu Unii Paneuropejskiej Richarda Coudenhove-Kalergiego i Unii Federalnej A. Brianda - strona 2  Porównanie projektu Unii Paneuropejskiej Richarda Coudenhove-Kalergiego i Unii Federalnej A. Brianda - strona 3

Fragment notatki:

Porównaj projekt Unii Paneuropejskiej Richarda Coudenhove-Kalergiego i Unii Federalnej A. Brianda Richard Coudenhove-Kalergi (1894-1872) - manifest „Pan-Europa” z 1923 r. Europa rozbita, zadłużona, osłabiona walkami narodowymi i społecznymi znajdowała się w chaosie gospodarczym i walutowym. Dodatkowo eksponowała zagrożenie ze strony mocarstw światowych. Ratunkiem miało być zjednoczenie całego kontynentu, przy czym wykluczał on ze współdziałania W. Brytanię i ZSRR. Pierwsza miała szersze, pozaeuropejskie ambicje imperialne, z kolei ZSRR reprezentował odrębną cywilizację, ustrój niedemokratyczny podważający porządek wersalski.
Idea Paneuropy Kalergiego pochodziła z tradycji rzymskiego uniwersalizmu , ponadnarodowych doświadczeń narodu żydowskiego i światowego dorobku myśli humanistycznej. Europa miała przeciwstawić się wpływom światowym Panameryki, Imperium Brytyjskiemu, ZSRR i Azji. Paneuropa miała być federacją w ramach Ligi Narodów. Wzorem Kantonów Szwajcarii miała składać się z dwuizbowego parlamentu (Izby Narodów i Izby Państw).
Ponad to jak olbrzymia większość doktryn, także i doktryna Paneuropy składa się z dwóch części: pozytywnej ("diagnostycznej"), dającej w tym wypadku obraz sytuacji Europy na początku lat dwudziestych naszego stulecia i wyjaśnienie istoty różnych jej anomalii i zagrożeń, oraz postulatywnej ("terapeutycznej"), wskazującej środki wiodące do ich usunięcia, a także zawierającej wizję miejsca i roli Europy w nowej organizacji świata. Pierwsza część doktryny sprowadza się w dużym skrócie do następujących tez: Europa utraciła na zawsze swą hegemonię światową wskutek braku jedności i zgody między jej narodami; jeśli w tym zakresie nic się nie zmieni, pozbawiona ona zostanie swej samodzielności i resztek dobrobytu
Wielka Brytania z mocarstwa europejskiego stała się międzykontynentalnym mocarstwem światowym; Związek Radziecki stał się eurazjatyckim mocarstwem światowym; przez sam fakt swego istnienia wywiera stały nacisk na państwa Europy. Nacisk ten będzie wzrastać, ponieważ przyrost naturalny ludności w Europie nie może dotrzymać kroku przyrostowi w Rosji. Klęska państw centralnych w I wojnie światowej spowodowała rozpad muru broniącego Europę przed Rosją. Nie może go zastąpić 6 pośrednich i małych państw oraz jedno wielkie państwo rozbrojone - Niemcy. Droga zatem prowadząca ku Renowi, Alpom i Adriatykowi stoi przed Rosją otworem.
oprócz tego zarysowują się możliwości powstania jeszcze dwóch ośrodków sił ciążenia: amerykańskiego i wschodnio-azjatyckiego;
Wojna światowa lat 1914-1918, wg Kalergiego, jest dla Europy podobnym punktem zwrotnym, jakim dla Niemiec była wojna trzydziestoletnia. Podczas, gdy pozostałe części świata - dzięki polityce współpracy - stają się coraz to bogatsze, potężniejsze i podnoszą się na wyższy poziom cywilizacji, Europa będzie ubożeć, stanie się bezsilna i barbarzyńska, aż przyjdzie rosyjski Napoleon, który stworzy ze wschodnio-europejskich małych państw swój Związek Reński i z jego pomocą zada Europie śmiertelny cios.

(…)

… się wielokrotnie za ruchem paneuropejskim. Na posiedzeniu Rady Ligi Narodów w Madrycie w 1929 roku przedstawił w ogólnych zarysach plan utworzenia Stanów Zjednoczonych Europy, których filarami miały być: Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Zakładał, że w przyszłej federacji uczestniczyłyby wszystkie państwa kontynentu. Odwrotnie niż Coudenhove-Kalergi, Briand nie eksponował radzieckiego zagrożenia Europy, chciał…
… państw europejskich;
obligatoryjne zawarcie umów między wszystkimi państwami Europy kontynentalnej o wzajemnej gwarancji granic i poddawaniu wszelkich sporów pod rozstrzygnięcia sądu rozjemczego; utworzenie paneuropejskiej unii celnej, która przygotowałaby Europę do stania się jednym obszarem gospodarczym. ukoronowanie zaś wszystkich działań paneuropejskich nastąpiłoby z utworzeniem Stanów Zjednoczonych…
… za jedynego męża będącego w stanie zintegrować Europę. Kalergi apelowało złagodzenie postanowień traktatu wersalskiego wobec Niemiec, aby przez to ograniczyć ich rewizjonistyczne dążenia czym zraził wielu działaczy ruchu.
Przesadnie oceniał on zagrożenia zewnętrzne, nie doceniając przy tym wewnętrznych.
Aristide Briand (1862-1932) Unia Federalna
Wybitny polityk francuski Aristide Briand wypowiadał…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz