PORADNICTWO PRZECIWALKOHOLOWE- resocjalizacja

Nasza ocena:

5
Pobrań: 203
Wyświetleń: 3227
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
PORADNICTWO PRZECIWALKOHOLOWE- resocjalizacja - strona 1 PORADNICTWO PRZECIWALKOHOLOWE- resocjalizacja - strona 2 PORADNICTWO PRZECIWALKOHOLOWE- resocjalizacja - strona 3

Fragment notatki:

6-stronicowa notatka z pedagogiki w formacie doc. Praca z zakresu resocjalizacji, omawia patologię społeczną jaką jest alkoholizm. Głównym tematem pracy jest poradnictwo alkoholowe. W treści notatki z resocjalizacji można znaleźć takie przykładowo tematy: zespół uzależnienia alkoholowego, nałóg alkoholowy, choroba alkoholowa, alkoholizm, uszkodzenia przewodu pokarmowego, zaburzenia osobowości, uszkadzanie komórek nerwowych, zespoły urojeniowe, odstawienie alkoholu, praca z alkoholikami, raport o alkoholizmie, alkoholizm dotyka całą rodzinę, dysfunkcjonalna rodzina, zamknięta, ograniczone kontakty z otoczeniem, rodziny patologiczne, uszkodzenie psychofizyczne, zjawisko społecznie niepożądane, śmiertelność, choroba chroniczna, placówka odwykowa, terapia, zmiany psychologiczne, uzdrowienie organizmu, przemiana duchowa, rola poradni przeciwalkoholowych, zaprzeczanie. Ponadto można spotkać się także z następującymi zagadnieniami: poradnictwo, psychoterapia alkoholików, usuwanie chęci picia, zmiana zainteresowań, zaangażowanie społeczne, instytucje wspomagające rodziny alkoholików, motywowanie do leczenia, skutki moralne, grupy wsparcia, anonimowi alkoholicy, uzależniony, problemy uzależnionego, kluby abstynenta, muzykoterapia, AA, 12 kroków, abstynencja, zapobieganie nawrotom picia, poradnia uzależnień od alkoholu, poradnictwo pedagogiczne.

PORADNICTWO PRZECIWALKOHOLOWE
Alkoholizm (zespół uzależnienia alkoholowego, nałóg alkoholowy, choroba alkoholowa) polega generalnie na niekontrolowanym, nałogowym piciu alkoholu. Jest on chorobą chroniczną, postępującą i potencjalnie śmiertelną. Chwyta i rozwija się podstępnie, bez świadomości zaatakowanej osoby. Silnie rzutuje na wszystkie sfery jej życia.
Alkoholizm to choroba powstająca na skutek uzależnienia organizmu od alkoholu, który powoduje stopniowe uszkadzanie komórek centralnego systemu nerwowego, prowadzi też do uszkodzeń przewodu pokarmowego i zaburzeń osobowości. Przy gwałtownym odstawieniu alkoholu może dochodzić u alkoholików do tzw. zespołów urojeniowych. To jeden z najbardziej rozpowszechnionych nałogów. Jest szczególnie niebezpieczny ze względu na łatwą dostępność alkoholu, jak również powszechne, społeczne przyzwolenie na jego nadużywanie. Jest to zjawisko społecznie kryminogenne. Alkoholizm może rozwinąć się bardzo szybko, w ciągu kilku miesięcy lub też powoli, w wyniku długotrwałego nadmiernego picia. Alkoholika często uważa się za osobę o słabej woli, ponieważ nie potrafi powstrzymać się od picia we właściwym momencie. W istocie jednak, alkoholik jest człowiekiem chorym, cierpiącym z powodu niepohamowanego przymusu picia. Wypicie kieliszka alkoholu powoduje niemożność powstrzymania się od dalszego picia. W oficjalnych raportach oceniających, co kilka lat skutki spożycia alkoholu w naszym kraju podaje się szacunkowo, że wśród blisko 20 milionów pijących Polaków od 2 do 4 milionów cierpi na alkoholizm w różnych stadiach zaawansowania choroby. Bardzo często spotykamy się z opinią, że alkoholizm to choroba, która dotyka całą rodzinę, a nie tylko jednego z jej członków. Większość ludzi nie potrafi zrozumieć skąd bierze się właśnie takie podejście. Wystarczy jednak, że przyjrzymy się, w jaki sposób funkcjonuje rodzina z problemem alkoholowym i wówczas można to wyjaśnić w prosty sposób. Okazuje się bowiem, że jest to rodzina dysfunkcjonalna, co oznacza, że funkcjonuje ona w sposób nieprawidłowy. W takiej rodzinie stały i indywidualny rozwój jej członków nie jest możliwy. Jest ona zamknię

(…)

… informacji o możliwości korzystania z porad i ich pomocy dla wzmocnienia poradnictwa indywidualnego. A więc np. o ośrodkach leczenia odwykowego, poradniach, takich stowarzyszeniach, jak Polska Liga Trzeźwości, Kluby Abstynenta, grupy AA itp.
Poza pracą statutową poradnie prowadzą szeroką działalność informacyjną i profilaktyczną. Polega ona na rozpowszechnianiu w szkołach, zakładach pracy oraz instytucjach…
…. W odniesieniu do pacjentów motywowanych do zmiany największe sukcesy przynosi na ogół terapia grupowa (np. terapia w ramach grupy Anonimowych Alkoholików). Grupy te działają na zasadzie zapewniania swoim członkom atmosfery zaufania, wzajemnego zrozumienia i oparcia emocjonalnego.
Motywowanie do leczenia
Kiedy mamy do czynienia z osobą uzależnioną niewątpliwie jednym z najtrudniejszych zadań jest zmotywowanie…
…, demoralizujących nieletnich, powodujących rozkład życia rodzinnego. Osobę uzależnioną należy zgłosić do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych przy urzędzie gminy/miasta. Komisja wszczyna wtedy stosowną procedurę zmierzającą do tego, aby sąd orzekł wobec danej osoby zobowiązanie do leczenia odwykowego. Jednak należy pamiętać, że jest to zobowiązanie, nie wyrok, więc ta procedura…
… Jego woli wobec nas, oraz o siłę do jej spełnienia. Przebudzeni duchowo w rezultacie tych Kroków, staraliśmy się nieść posłanie innym alkoholikom i stosować te zasady we wszystkich naszych poczynaniach.
JEDYNY SPOSÓB NA URATOWANIE ŻYCIA ALKOHOLIKA TO ABSTYNENCJA I NAUKA ZAPOBIEGANIA NAWROTOM PICIA.
BIBLIOGRAFIA:
R. PAWŁOWSKA - „Poradnictwo pedagogiczne” Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1986…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz