Popyt - dobra substytucyjne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1309
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Popyt - dobra substytucyjne - strona 1 Popyt - dobra substytucyjne - strona 2

Fragment notatki:

Popyt to takie zapotrzebowanie na dane dobro, za które nabywca gotowy jest zapłacić ustaloną na rynku cenę, dysponując do tego celu odpowiednią sumą dochodu pieniężnego.
Popyt nie jest więc tylko funkcją ceny danego dobra, ale również funkcją wysokości dochodu jakim nabywca rozporządza. Do zaspokojenia tej samej lub zbliżonej potrzeby mogą służyć różne dobra względem siebie substytucyjne, tj. mogące się wzajemnie zastępować. Wiele dóbr ma również charakter komplementarny, czyli wzajemnie się uzupełniający, np. rosnący popyt na samochody spowoduje wzrost popytu na benzynę, opony etc.
Nabywca dokonuje więc wyboru spośród wielu dóbr na rynku. Przykłady te świadczą o tym, iż popyt na dany towar jest funkcją wielu zmiennych:
wysokości realnych dochodów
poziomu ceny danego dobra
poziomu cen dóbr substytucyjnych i komplementarnych oczekiwań zmian cen i dochodów
indywidualnych preferencji konsumenta
liczby konsumentów
Funkcjonalną zależność między wysokością popytu na dany towar a poziomem ceny rynkowej ekonomiści nazwali prawem popytu. Ustalono, iż w przeważającej liczbie przypadków popyt zmienia się w przeciwnym kierunku w stosunku do zmiany ceny. Prawo to obowiązuje tylko przy założeniu, że pozostałe czynniki nie ulegają zmianie.
Gdy cena towaru spada np. z C2 do C3 wówczas ludzie więcej kupują i łączny popyt na dany towar rośnie z q2 do q3. Gdy cena towaru rośnie np. z C2 do C1, wówczas popyt na dany towar spadnie z q2 do q3, ponieważ pewna część konsumentów ograniczy swoje spożycie lub zrezygnuje całkowicie z jego zakupu i będzie starała się zaspokoić swoją potrzebę tańszym substytutem.
Popyt jako malejąca funkcja ceny
P
Cena jednostkowa towaru (C)
0
Popyt na dany towar (p)
q3
q2
q1
C3
C2
C1
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz