Pomiar ciśnienia i wzorcowanie manomentrów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 210
Wyświetleń: 1442
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pomiar ciśnienia i wzorcowanie manomentrów-opracowanie - strona 1 Pomiar ciśnienia i wzorcowanie manomentrów-opracowanie - strona 2 Pomiar ciśnienia i wzorcowanie manomentrów-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Ciśnienie to wielkość skalarna określona jako wartość siły działającej prostopadle do powierzchni podzielona przez powierzchnię na jaką ona działa, co przedstawia zależność:
gdzie: p - ciśnienie (Pa), Fn - składowa siły prostopadła do powierzchni (N), S - powierzchnia (m²).
W przypadku gazów w stanie ustalonym w spoczynku, ciśnienie jakie gaz wywiera na ścianki naczynia jest funkcją objętości, masy i temperatury i dlatego w termodynamice traktowane jest jako funkcja stanu.
Uogólnieniem pojęcia ciśnienia jest naprężenie.
Do pomiaru służy manometr i barometr.
Podstawowe jednostki ciśnienia przeliczone na paskale.
1 hPa (hektopaskal) = 100 Pa,
1 kPa (kilopaskal) = 1000 Pa,
1 MPa (megapaskal) = 1 000 000 Pa.
Rodzaje ciśnien:
ciśnienie akustyczne
ciśnienie atmosferyczne
ciśnienie bezwzględne
ciśnienie całkowite
ciśnienie hydrostatyczne
ciśnienie krytyczne
ciśnienie sprężania
ciśnienie tętnicze
nadciśnienie
podciśnienie
ujemne ciśnienie
Ciśnienie bezwzględne (absolutne) - ciśnienie wyznaczane względem próżni doskonałej, której ciśnienie wynosi 0
Ciśnienie atmosferyczne to stosunek wartości wektora siły, z jaką słup powietrza naciska na powierzchnię ziemi do powierzchni na jaką dany słup naciska (por. ciśnienie). Co za tym idzie, w górach ciśnienie jest niższe, gdyż słup ten jest mniejszy, a na nizinach ciśnienie jest wyższe.
W ujęciu molekularnym ciśnienie jest wynikiem chaotycznego ruchu cząstek atmosfery (por. równanie Clapeyrona). W ujęciu mechaniki płynów równoważy siłę grawitacji ciała niebieskiego.
Nadciśnienie - różnica między ciśnieniem bezwzględnym a ciśnieniem atmosferycznym w przypadku, gdy jest ono mniejsze od bezwzględnego
Podciśnienie - różnica między ciśnieniem atmosferycznym a ciśnieniem bezwzględnym w przypadku, gdy jest ono mniejsze od atmosferycznego.
Występuje w pompach ssawnych, gaźnikach samochodowych, układzie wspomagania hamulców, odkurzaczach, pożarnictwie do odsysania wody itp. Ciśnienie hydrostatyczne - ciśnienie, jakie panuje na pewnej głębokości w cieczy niebędącej w ruchu, która znajduje się w polu grawitacyjnym. Analogiczne ciśnienie w gazie określane jest mianem ciśnienia aerostatycznego. Jednostką ciśnienia hydrostatycznego jest (w układzie SI) paskal (Pa). Ciśnienie to oblicza się ze wzoru
gdzie - gęstość cieczy - w układzie SI w kg/m³


(…)

… niebędącej w ruchu, która znajduje się w polu grawitacyjnym. Analogiczne ciśnienie w gazie określane jest mianem ciśnienia aerostatycznego. Jednostką ciśnienia hydrostatycznego jest (w układzie SI) paskal (Pa). Ciśnienie to oblicza się ze wzoru
gdzie - gęstość cieczy - w układzie SI w kg/m³
- przyspieszenie ziemskie (grawitacyjne) - w układzie SI w m/s²
- głębokość zanurzenia w cieczy (od poziomu zerowego…
… o jedną atmosferę techniczną. Ciśnienie powietrza na poziomie morza jest równe atmosferze fizycznej, jest ona w przybliżeniu równa atmosferze technicznej. Wynika stąd, że ciężar słupa powietrza nad powierzchnią ziemi jest w przybliżeniu równy ciężarowi słupa wody o wysokości 10 m (10 ton wody na metr kwadratowy).
Jeżeli uwzględni się zarówno ciśnienie zewnętrzne, jak i ciśnienie hydrostatyczne, wówczas…
…, to wtedy mamy równe ciśnienie. Prawo naczyń połączonych : Poziom cieczy jednorodnej w naczyniach połączonych jest równy.
Podział
Ze względu na wskazywane ciśnienie dzieli się je na:
względne - wskazujące różnicę ciśnień,
bezwzględne - wskazujące ciśnienie w odniesieniu do próżni.
Typy manometrów Hydrostatyczne U-rurka
sprężynowe ze sprężyną rurkową (Bourdona)
z przeponą falistą lub sprężystą
mieszkowe
dzwonowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz