Południowe Bałkany i naddunajski tygiel kulturowy

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 1218
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Południowe Bałkany i naddunajski tygiel kulturowy - strona 1 Południowe Bałkany i naddunajski tygiel kulturowy - strona 2 Południowe Bałkany i naddunajski tygiel kulturowy - strona 3

Fragment notatki:


południowe Bałkany i naddunajski tygiel kulturowy Albania ( Shqipëria , Republika Albanii - Republika e Shqipërise ) - państwo w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach , nad Morzem Adriatyckim . Graniczy z Grecją (282 km), Macedonią (151 km) oraz Kosowem (114 km) i Czarnogórą (173 km). Łączna długość granic lądowych wynosi 720 km, ponadto państwo posiada 362 km wybrzeża morskiego.
Etymologia nazwy [ edytuj ] Rdzeń alb w języku protoeuropejskim oznacza kolor biały lub górę. Wg spekulacji historyków górskie ludy z terenów obecnego Kosowa przniosły za sobą ten etnonim na niziny dzisiejszej Albanii. Albańska nazwa Shqipëria pochodzi od słowa Shqipoj oznaczającego mówić otwarcie, krótko i jasno .
Historia [ edytuj ] Od starożytności do II wojny światowej [ edytuj ] W starożytności Albania wchodziła w skład Ilirii zamieszkiwanej przez starożytny lud indoeuropejski Ilirowie , którzy wymieszali się później z Trakami i Słowianami . W 168 roku kraj został uzależniony od Rzymian , a od końca IV wieku 395 roku przyłączona została do cesarstwa bizantyjskiego . Na przełomie VI i VII wieku napłynęły tu plemiona słowiańskie . W okresie IX - XI wiek tereny Albanii wchodziły w skład carstwa Bułgarii .
Pierwsze państwo albańskie powstało w XII wieku , w XIV wieku zostało podbite przez Serbów . Około 1435 Turcy zajęli Albanię, wyzwoliła się czasowo po powstaniu zainicjowanym przez Skanderbega . Pod koniec XV wieku Turcy znów zajęli kraj, podupadł on pod względem cywilizacyjnym. Feudałowie powoli i systematycznie przechodzili na islam , zachowując swe majątki i uprawnienia. Często piastowali wysokie funkcje w państwie tureckim (np. Ali Pasza ).
W XIX wieku wzmógł się ruch niepodległościowy na rzecz wyzwolenia Albanii, zwany Rilindja . W 1912 roku Kongres Narodowy we Vlorze ogłosił deklarację niepodległości. W 1913 po konferencji londyńskiej nie powiodły się plany rozdzielenia jej między Serbię i Grecję . Do czasu wybuchu II wojny światowej Albania była kolejno księstwem, królestwem, republiką i ponownie królestwem. Na monarchę albańskiego wybrano niemieckiego arystokratę i oficera armii niemieckiej Wilhelma zu Wied . Niemiec przybył do Albanii w 1914 , lecz już po kilku miesiącach opuścił kraj wobec niekończących się buntów na prowincji, podsycanych przez Grecję i Włochy.
Podczas I wojny światowej Albania była okupowana przez Serbów, Austriaków i Włochów, pragnących podziału jej terytorium. Okupacja przyniosła także pozytywne skutki - m.in. wybudowano pierwsze trwałe drogi (głównie przez Austriaków).
Konferencja z 1920 zatwierdziła niepodległość Albanii (ujął się za nią Woodrow Wilson ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz