Polskie rolnictwa a integracja europejska

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 539
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polskie rolnictwa a integracja europejska - strona 1 Polskie rolnictwa a integracja europejska - strona 2 Polskie rolnictwa a integracja europejska - strona 3

Fragment notatki:


PRZYGOTOWANIE POLSKIEGO ROLNICTWA DO INTEGRACJI Z UNIĄ EUROPEJSKĄ Spis treści 1. Unia Europejska i jej główne cele ............................................................................... 3
2. Polskie rolnictwo a Unia Europejska ........................................................................... 3
3. Wspólna Polityka Rolna - pakiet reform ..................................................................... 4
a) Rynek wołowiny i cielęciny
b) Rynek mleka
c) Rynek upraw polowych
d) Polityka rozwoju obszarów wiejskich
4. Korzyści dla Polski z osiągniętego kompromisu w Radzie Ministrów rolnictwa .......... 6
5. Liberalizacja obrotów towarami rolnymi między Polską a UE ..................................... 7
6. Echa propozycji reform WPR ...................................................................................... 7
Bibliografia .................................................................................................................. 9
1. Unia Europejska i jej główne cele Unia Europejska - jest dobrowolnym stowarzyszeniem państw, którego celem są wspólne działania mające na celu przyspieszony i zrównoważony rozwój każdego z członków, oraz umocnienie konkurencyjnej pozycji wspólnoty na rynkach świata. Droga do tak sformułowanego celu wiedzie przez umocnienie ekonomicznej spójni zrzeszonych państw, a przede wszystkim wewnętrznego rynku Unii Europejskiej. Wychodząc z takich założeń określono cele w zakresie wspólnej polityki rolnej i żywnościowej. Można je określić następująco: samowystarczalność żywnościowa zrzeszonych państw, stabilne ceny żywności, zwiększenie produktywności rolnictwa, finansowanie rolnictwa zapewniające jego opłacalność, zapewnienie ludności rolniczej godziwych warunków życia, doskonalenie struktury społeczno-ekonomicznej w rolnictwie oraz rozwinięty system polityki społecznej i kulturalnej wobec wsi.


(…)

… rynku win. Minister rolnictwa USA Glickman wyraził rozczarowanie ograniczoną skalą uzgodnionych przez ministrów rolnictwa UE zmian we WPR. Stwierdził, że ministrowie rolnictwa mieli szansę przeprowadzić niezwykle potrzebne reformy polityki rolnej. Skłania to USA do podejmowania przygotowań do dyskusji na temat tych reform na forum zbliżającej się kolejnej rundy rokowań Światowej Organizacji Handlu
…, cielęciny i wołowiny, mleka, win a także zasad finansowania rozwoju obszarów wiejskich oraz regulowań horyzontalnych.
a) Rynek wołowiny i cielęciny
Przyjęte rozwiązania mają zapewnić przywrócenie równowagi na unijnym rynku wołowiny i cielęciny. Przewiduje się stopniowe obniżanie ceny interwencyjnej z obecnej 3475 euro/t o 20% tj. do 2780 euro/t, w okresie od 1 lipca 2000 do 1 lipca 2002r. Spowoduje…
… lipca 2002r. interwencyjny skup wołowiny będzie prowadzony (w ramach tzw. siatki bezpieczeństwa) w przypadku gdy ceny rynkowe spadną poniżej 1560 euro/t (tj. 56% ceny interwencyjnej roku 2002). Zakłada się, że obecnie stosowane dopłaty do zwierząt zostaną zwiększone do 200 euro/szt rocznie do krów mamek, do 210 euro/szt (jednorazowo) do buhajów oraz do 150 euro/szt (dwukrotnie w ciągu życia) do wolców…
… mleka zgodnie z propozycjami Komisji Europejskiej z Agendy 2000. Komisja przewiduje dokonanie przeglądu funkcjonowania systemu kontyngentowania produkcji mleka w roku 2003 z zamiarem odejścia od systemu kwotowania produkcji mleka po 2006r.
c) Rynek upraw polowych Przewiduje się 20% redukcję cen interwencyjnych zbóż (z 119,19 do 95,35 euro za tonę) w dwóch etapach.
Dotacje wyrównawcze zostaną zwiększone…
… 118,41 za tonę przy jednoczesnym obniżeniu kwot produkcji skrobi tak, by podniesienie stawki dotacji nie powodowało zwiększenia wydatków budżetowych.
W państwach, gdzie kukurydza jest uprawiana głównie na kiszonkę, będzie możliwe uzyskiwanie dotacji wyrównawczych także dla rolników uprawiających kukurydzę na kiszonkę.
Dotacje wyrównawcze do oleistych zostaną w 3 etapach zrównane z dotacjami do zbóż…
… planowanego kalendarza ostatecznego zatwierdzenia pakietu Agendy 2000. Elementem tego pakietu są, m.in. nie budzące wątpliwości, rozporządzenia dotyczące pakietu przedakcesyjnej pomocy dla rolnictwa i obszarów wiejskich państw kandydujących do UE (program SAPARD). Realna staje się możliwość uruchomienia finansowania SAPARD od 1 stycznia 2000r.
Po wprowadzeniu reform Wspólna Polityka Rolna UE będzie nadal…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz