To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Polskie Państwo Podziemne Obejmowało one wszystkie aspekty życia. Jej armią było SZP, później ZWZ a następnie AK. Powstały również Narodowe Siły Zbrojne i Bataliony Chłopskie, oraz komunistyczne Sierp i Młot oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Związku Radzieckiego. Filary: tajne wojsko
komitet porozumiewawczy (kwasi parlament)
organizacje społeczne
rząd podziemny (Delegatury Rządu na Kraj) Struktury polskiego państwa podziemnego Podziemne porozumienie polityczne Po aresztowaniu głównych twórców Rady Głównej Obrony Narodowej, w lutym 1940 r. doszło do nowego spotkania przedstawicieli partii politycznych: Kazimierza Pużaka z PPS-Wolność, Równość, Niepodległość, Aleksandra Dębskiego z SN i Stefana Korbońskiego z SL, a także Michała Tokarzewskiego i Stefana Roweckiego. 24 II 1940 r. utworzono Polityczny Komitet Porozumiewawczy przy ZWZ. Spotkania Komitetu odbywały się regularnie parę razy w miesiącu. Gen. Rowecki starał się podporządkować władzę administracyjną i polityczną wojsku. W PKP z kolei dążono do niezależności, czego wyrazem była zmiana nazwy na Główny Komitet Polityczny w czerwcu 1940 r. W lipcu 1940 r. do Komitetu weszło jako czwarte Stronnictwo Pracy. Poza centralnym GKP w Warszawie podobne komitety powstały i w innych miastach: w Poznaniu, Krakowie, Lwowie i Wilnie.
Reorganizacja władz podziemnych 18 VI 1940 r. mianowano gen. Roweckiego zastępcą komendanta głównego ZWZ z prawem decyzji w wypadku utraty łączności z rządem, a 30 VI w depeszy wysłanej już z Anglii ustanowiono Komendę Główną ZWZ w kraju z Roweckim na czele. W tym samym czasie GKP przejął funkcje Delegatury Rządu RP na Kraj. W rocznicę wybuchu wojny Delegatura wydała odezwę o powstrzymaniu się od rozrywek i zakupu prasy okupacyjnej. W ten sposób zapoczątkowano walkę cywilną, która znalazła szeroki oddźwięk i poparcie społeczeństwa. Ponieważ rząd Sikorskiego odmówił zatwierdzenia Delegatury, pod koniec września wznowił działalność Polityczny Komitet Porozumiewawczy. Po dłuższych przetargach w grudniu 1940 r. Komitet uzgodnił kandydaturę Cyryla Ratajskiego na delegata rządu RP na kraj, mimo iż przez pewien czas PPS-WRN i SL zaledwie tolerowały go jako polityka zbyt prawicowego. Po ustanowieniu Delegatury Rządu powołano do życia sieć delegatur okręgowych w Warszawie, województwie warszawskim, Krakowie, Lublinie, Łodzi, a następnie w przedwojennych ośrodkach wojewódzkich. Szare Szeregi Szare Szeregi, kryptonim ZHP w konspiracji 1939-45; powołane 27 IX przez członków Rady Naczelnej ZHP. Cel: wychowanie młodzieży przez walkę z okupantem, tajne nauczanie, samokształcenie. W 1944 r. liczyły ok. 15 tys. harcerzy i harcerek. Mały sabotaż (akcja N, „Wawer”), wywiad, uwalnianie więźniów, dywersja. Największe bataliony: „Zośka”, „Parasol” (w powstaniu warszawskim walczyły w zgrupowaniu „Radosław” na Woli, Powązkach, Starym Mieście i Powiślu).
(…)
… wyroki śmierci. W latach 1943-44 wydano ponad 2 tys. wyroków wojskowych i ponad 200 cywilnych. Rada Jedności Narodowej 4 stycznia 1944 roku działacze polskiego państwa podziemnego utworzyli Radę Jedności Narodowej jako odpowiedź na powołanie KRN, którą uznano za instytucję uzurpatorską, będącą odskocznią komunistów do przejęcia całej władzy w kraju. RJN powstała z przekształcenia i rozszerzenia składu Politycznego Komitetu Porozumiewawczego. przewodniczącym RJN został Kazimierz Pużak, wybitny poliityk PPS-WRN. Program RJN - „O co walczy naród polski”: zapowiedź odbudowy demokratycznej Polski współpraca Polski ze wszystkimi aliantami Krajowa Rada Ministrów 3 maja 1944 r. została powołana Krajowa Rada Ministrów, na jej czele stanął Jan Stanisław Jankowski "Soból", Delegat Rządu na Kraj. Organizacyjnie Krajowa Rada Ministrów była częścią Rządu RP w Londynie.
19 stycznia 1945 r. - rozkaz gen. Leopolda Okulickiego o rozwiązaniu Armii Krajowej. 1 lipca 1945 r. następuje samorozwiązanie Rady Jedności Narodowej. W swojej ostatniej uchwale parlament polskiego państwa podziemnego stwierdził, że decyzja rozwiązania rady nie oznacza duchowej kapitulacji narodu.
Organizacja Nie
Kadrowa organizacja wojskowa…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)