Polskie koncepcje geopolityczne-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 721
Wyświetleń: 2709
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polskie koncepcje geopolityczne-opracowanie - strona 1 Polskie koncepcje geopolityczne-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

POLSKIE KONCEPCJE GEOPOLITYCZNE
Narodziny nowych koncepcji geopolitycznych i wszelakie spory im towarzyszące, choć bezsprzecznie należą do kart dziedziny zwanej geografią, mają swoje podłoże w wydarzeniach historycznych. Po długoletnim zniknięciu Polski z mapy Europy, pojawiła się szansa na odzyskanie niepodległości. Temat ten stał się przedmiotem dyskusji, w których szczególną uwagę poświęcano kwestii obszaru jaki powinna zajmować „Nowa” Polska. Utworzyły się w tym czasie dwa obozy: zwolenników koncepcji przejściowości oraz pomostowości. Ci pierwsi zakładali iż Polska była tylko krainą przejściową w Europie, która nie tylko nie istniała na arenie politycznej ale również była nieokreślona pod względem historyczno-politycznym. Był to pogląd pesymistyczny i w zupełności przeciwstawny do koncepcji pomostowości państwa Polskiego. Pomostowość w wizji Polskich geografów ukazywała nasz kraj jako jednolitą całość geograficzną, oraz jego znaczenie polityczne wynikające z położenia pomiędzy Bałtykiem a Morzem Czerwonym.
Pierwsze wzmianki o próbach naukowego uzasadnienia położenia Polski sięgają schyłku oświecenia, a ich twórcami są H. Kołłątaj i S. Staszic. Później w ich ślady poszli znani dziś geografowie, tacy jak Wincent Pol, Wacław Nałkowski czy Rehman, przedstawiając światu swoje koncepcje geograficzno-polityczne w sprawie Polski.
KONCEPCJA WINCENTEGO POLA
Teorie tego krakowskiego geografa i poety opierały się na analizie warunków geograficznych na ziemiach północno-wschodniej Europy. Pozwoliło mu to na scharakteryzowanie elementów położenia ziem państwa Polskiego względem kontynentu europejskiego i azjatyckiego. Wysunął on również założenie, że o całym życiu w naturze decydują cechy klimatu, natomiast ziemie polskie można podzielić na trzy rodzaje: górskie, stepowe oraz podmokłych nizin. Pol dopatrywał się w tym podziale swoistej odrębności i przejściowości ziem polskich. Warto również wspomnieć że w oparciu o koncepcję Rittera („Kula ziemska jest podzielona na części świata i krainy naturalne, ograniczone właśnie w sposób naturalny”) doszedł do wniosku, że to rzeki powinny stanowić naturalne granice państwa polskiego.
KONCEPCJA WACŁAWA NAŁKOWSKIEGO
Był to człowiek dopatrujący się przyczyn upadku RP w jej położeniu geograficznym, zarzucał brak warunków do zaistnienia i wybicia się. Uważał że ukształtowanie, które nie tworzyło naturalnych granic nie dawało szansy na samodzielne istnienie państwa. Powodowało to, że narody słabsze i mniej energiczne czy wytrwałe nie miały szansy przetrwania a różnice etnograficzne zacierały się na takim terenie szybciej. W tych pesymistycznych założeniach jedyną szansę na rozwój widział w przyswajaniu cywilizacji zachodu. Wszystkie jego poglądy możemy określić mianem koncepcji nieokreśloności.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz