Polska droga do UE

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polska droga do UE - strona 1

Fragment notatki:

Polska droga do UE. - 25 maja 1990 r. Polska złożyła oficjalny wniosek o rozpoczęcie negocjacji w sprawie stowarzyszenia z EWG.
- 16 grudnia 1991 r. został podpisany układ europejski o stowarzyszeniu, który ustanawiał dialog polityczny między Polską i EWG (od 1 stycznia 1993 r. - UE) i wprowadzał liberalizację handlu artykułami przemysłowymi aż do ustanowienia strefy wolnego handlu. To pozwoliło na radykalne zwiększenie wymiany handlowej Polski z Europą. Część handlowa traktatu weszła w życie w 1992 r., a krajem stowarzyszonym formalnie Polska stała się 1 lutego 1994 r.
- 7 lutego 1992 r. został podpisany traktat z Maastricht powołujący do życia Unię Europejską. To jego zapis formalnie dawał szansę na przystąpienie do Unii: "Każde państwo europejskie może ubiegać się o status członka Unii". W czerwcu 1993 r. Rada Europejska uznała rozszerzenie o państwa Europy Środkowej za cel UE. Sformułowano wtedy kryteria, których spełnienia oczekiwano od kandydatów: praworządność, demokracja, ochrona praw człowieka, gospodarka rynkowa, zdolność do wywiązywania się z obowiązków nakładanych na państwa członkowskie. - 8 kwietnia 1994 r. Polska złożyła oficjalny wniosek o przyjęcie do UE. W grudniu 1997 r. Rada Europejska zgodziła się na negocjacje akcesyjne z pierwszą szóstką kandydatów (z Polską, Węgrami, Czechami, Estonią, ze Słowenią i z Cyprem) i wyznaczyła 31 obszarów negocjacyjnych. Negocjacje Polska rozpoczęła 31 marca 1998 r. Największym problemem było tempo dostosowywania polskiego prawa do wymogów Unii. Negocjacje akcesyjne zakończyły się 13 grudnia 2002 r. w trakcie spotkania Rady Europejskiej w Kopenhadze, a traktat akcesyjny podpisano 16 kwietnia 2003 r. w Atenach. Teraz nadszedł czas ratyfikacji. Polska, jako jeden z nielicznych kandydatów, zdecydowała się na oddanie głosu opinii publicznej, przy bardzo trudnych do spełnienia warunkach ważności i poważnym ryzyku, że w referendum nie weźmie udziału co najmniej połowa uprawnionych. W głosowaniu 7-8 czerwca 2003 r. wzięło udział 55,85 proc. Polaków. Za głosowało 77,45 proc., przeciw - 22,55 proc.
- 1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem UE,
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz