Polska a Unia Europejska

Nasza ocena:

5
Pobrań: 287
Wyświetleń: 1106
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polska a Unia Europejska - strona 1 Polska a Unia Europejska - strona 2 Polska a Unia Europejska - strona 3

Fragment notatki:


CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE ORAZ OGRANICZAJĄCE W PROCESIE INTEGRACJI POLSKI Z UNIĄ EUROPEJSKĄ SPIS TREŚCI WPROWADZENIE GENEZA I ROZWÓJ ORGANIZACJI ZJEDNOCZONEJ EUROPY - str. 3 UWAGI OGÓLNE DOTYCZĄCE SYTUACJI W POLSCE - str.5 OMÓWIENIE - ROZWINIĘCIE ZAGADNIENIA EKONOMICZNE WARUNKI I OGRANICZENIA W PROCESIE INTEGRACJI POLSKI Z UNIĄ EUROPEJSKĄ - str.8 GOSPODARKA POLSKA NA TLE INNYCH KRAJÓW EUROPY ŚRODKOWEJ - str.15 POLITYCZNE WARUNKI PRZYSTĄ PIENIA POLSKI DO UNII EUROPEJSKIEJ - str.17 PODSUMOWANIE WŁASNE OPINIE - str.20 WYKORZYSTANA LITERATURA - str.23 WPROWADZENIE GENEZA I ROZWÓJ ORGANIZACJI ZJEDNOCZONEJ EUROPY Powstanie Unii Europejskiej stało się doniosłym wydarzeniem politycznym i gospodarczym we współczesnym świecie. W perspektywie najbliższego dziesięciolecia jej rozwój powinien doprowadzić do uformowania zjednoczonego europejskiego systemu gospodarczego, zapewniającego zrzeszonym krajom i ich obywatelom stworzenie dogodnych warunków współpracy, współdziałania oraz znacznego poprawienia poziomu życiowego ludności, zwłaszcza w krajach Europy Środkowej, które ubiegają się o przyjęcie do Unii . Unia Europejska jest organizacją międzynarodową obejmującą trzy różne wspólnoty. Z prawnego punktu widzenia istnieją one w dalszym ciągu obok siebie, ale w warunkach realiów politycznych mogą być traktowane jako jedna całość. W porównaniu z innymi organizacjami międzynarodowymi Unia Europejska posiada kilka dość unikatowych charakterystycznych cech. Przede wszystkim posiada ona silną strukturę prawną, opartą na traktatach. Po drugie jej członkowie zrezygnowali częściowo z własnej narodowej suwerenności, przekazując ją „Wspólnocie”, która może ją wykorzystać niezależnie, aby adaptować akty prawne mające następnie moc prawa krajowego. Trzecią ważną innowacją Wspólnoty Europejskiej jest powoływanie się na zasadę postępującej integracji, co oznacza, że po każdym małym osiągnięciu musi następować kolejne: struktura Wspólnoty jest oparta na tym sposobie działania, a codzienna praca jest odzwierciedleniem tego stopniowania.

(…)

… na wszystkie wyroby. 25 marca 1957 roku państwa członkowskie podpisały w Rzymie traktaty ustanawiając dwie nowe wspólnoty : Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EEC - European Economic Community) oraz Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (EAEC - European Atomic Energy Community). Te traktaty znane są jako Traktaty Rzymskie, zapowiadały rozpoczęcie działalności nowych wspólnot od 1 stycznia 1958 roku. Od tej daty…
…, które współtworzyła, a których kontynuacją są wartości i cele, jakimi kierowały się państwa członkowskie ustanawiające Wspólnoty, a następnie Unię Europejską. Ich wyrazem są Traktaty założycielskie i następujące po nich: Jednolity Akt Europejski, Traktat z Maastricht i Traktat Amsterdamski. Demokratyczny system rządów, poszanowanie praw człowieka, otwartość i pluralizm oraz gospodarka rynkowa są najlepszymi…
… (zbudowanie nowych gałęzi, unowocześnienie tych, które mogą być zachowane i rozwijane, likwidacja obiektów ekonomicznie i technicznie przestarzałych i nieefektownych - do końca 1998 roku przekształceniami własnościowymi objęto ogółem 6.129 przedsiębiorstw, w tym skomercjalizowano 1.343 przedsiębiorstwa, bezpośrednią prywatyzacją objęto 1.551, zlikwidowano 581 a 1.654 włączono do zasobów Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa ,
przebudowa struktury agrarnej - zwiększenie przeciętnej wielkości gospodarstw rolnych, poprawa technicznych warunków produkcji rolnej oraz struktury i jakości produktów - zgodnie z informacjami Ministerstwa Rolnictwa przystosowanie rolnictwa do wymagań Unii kosztować będzie w ciągu trzech lat około 26 mld zł - najwięcej z tego branża mleczarska i mięsna ,
przeprowadzenie…
… napływowi Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych do gospodarek przyszłych krajów członkowskich. Zjawisko to miało miejsce w przypadku każdego kraju dołączającego do EWG/UE. Inwestycje napływały z krajów członkowskich i z krajów spoza Unii. W przypadku krajów pokomunistycznych intensyfikacja napływu BIZ może sprzyjać restrukturyzacji gospodarki, stanowiąc równocześnie mechanizm ograniczenia inflacji…
… wolnorynkowej w 1989 roku. Konsekwencją przemian z „Jesieni Ludów” jest suwerenna decyzja Polski o uczestnictwie w procesie integracji Europy, która zmierza do ostatecznego zakończenia, narzuconego wbrew woli narodów, podziału kontynentu oraz nadrobienia strat poniesionych w wyniku tego podziału.
Strategia integracji Polski z Unią Europejską wynika z polskiej racji stanu. Przygotowania do udziału w procesie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz