Połowy ryb - zagrożenia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1001
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Połowy ryb - zagrożenia - strona 1 Połowy ryb - zagrożenia - strona 2

Fragment notatki:

Sytuacja z dorszem kanadyjskim (ograniczenie populacji) - sprawa międzynarodowa
Oranie dna oceanów powodujące ogromne zniszczenia.
Połowy dorszy, myślano że populacja będzie się w kółko odnawiać. W 1992 stało się coś strasznego - wskutek obfitych połowów zniknęła najliczniejsza populacja dorszów. Z dnia na dzień 40 tys. ludzi straciło pracę (Nowa Funlandia, Kanada).
W Kanadzie dorsze objęte są ochroną, populacja nie odrodziła się.
Po tej katastrofie naukowcy postanowili określić co dzieje się z innymi rybami w oceanach.
2001 - wzrost połowów - chociaż lokalne zasoby były na wyczerpaniu okazało się że światowe połowy są coraz większe!
Chińskie dane były nierzetelne - podawali specjalnie błędne dane. Wykresy szły w górę bo komunistyczne władze fałszowały je. W momencie usunięcia tych błędnych danych okazało się jednak że połowy zmniejszają się.
Cieśnina Gibraltarska - połowy tuńczyków za pomocą sieci. Połowy spadły o 80% (dawniej rybacy chwytali o wiele więcej). Nowa Szkocja (Kanada) - badania nad ustaleniem liczby tuńczyków i innych ryb. Co zmieniło się w 1992? Rybołówstwo przemysłowe zyskało ogromny zasięg - populacje ryb stały się niewydajne.
1 mld 400 mln haczyków rocznie zarzuconych na ryby. Włoki, dolne części sieci wyłapują wszystkie organizmy z dna morskiego. (Sieciami można byłoby opleść całą Ziemię)
Tuńczyk błękitno płetwy - najbardziej zagrożony, ponieważ najbardziej pożądany, najsmaczniejszy
Spotkanie ds. rybołówstwa w Luksemburgu: 15 tys. ton/rocznie - limit odłowów (chociaż progiem odrodzenia populacji ryb jest 10 tys. ton). Chociaż politycy przegłosowali 30 tys. ton/rocznie. Istnieją dane które świadczą o tym, iż na Morzu Śródziemnym odławia się aż 60 tys. ton rocznie.
Senegal, Afryka Zachodnia: ryby są hodowane, gdyby zabrakło ryb doprowadziłoby to do klęski. Sprzedaż praw do połowów przez kraje ubogie krajom rozwiniętym. Korzystają z tego europejscy rybacy i rząd Senegalu. Rocznie odrzuca się 7mln ryb - 1/10 połowów, oprócz tego niszczy się inne jeszcze rośliny i zwierzęta(np. żółwie). Hong Kong: ryby pochodzą z Trójkąta koralowego - wielkości połowy USA. Barwne drapieżniki z raf koralowych są bardzo pożądane. Zatoka Chakespeake, USA: rozmnażanie się niekontrolowane populacji płaszczek z powodu spadku populacji rekinów
Nowa Funlandia: rośnie liczba homarów (rybacy zacierają ręce, bo homary przynoszą jeszcze większe zyski) - kiedy przerzedza się populacje drapieżników - zaczynają dominować gatunki którymi drapieżniki się żywiły. Podobnie jest z krewetkami. Jeśli one znikną pozostanie błoto i robaki!
ONZ: co roku zmniejsza się liczba gatunków ryb - do połowy stulecia wymrą wszystkie gatunki ryb, którymi się żywimy.


(…)

… drapieżników - zaczynają dominować gatunki którymi drapieżniki się żywiły. Podobnie jest z krewetkami. Jeśli one znikną pozostanie błoto i robaki!
ONZ: co roku zmniejsza się liczba gatunków ryb - do połowy stulecia wymrą wszystkie gatunki ryb, którymi się żywimy.
Zagrożone gatunki ryb są serwowane w ekskluzywnych restauracjach!
Alaska: zażarta batalia o ryby. Wolno łowić w odległości 320 km od brzegu. Na Alasce mniejsza eksploatacja niż np. na Morzu Północnym.
Co zrobić by uniknąć kryzysu?
my jako konsumenci możemy dociekać skąd się wzięła ryba którą mamy na talerzu, czy nie jest gatunkiem zagrożonym, jeśli tak to nie kupować (jedzenie produktów zrównoważonego rybołówstwa)
Przewodniki którą rybę można zjeść
Specjalny ekoznak mówiący o tym, które opakowania zawierają ryby, którą można zjeść…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz