Polityka zatrudnienia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 455
Wyświetleń: 2366
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polityka zatrudnienia - strona 1

Fragment notatki:

doc.

Notatka w formie referatu na temat polityki zatrudnienia zawiera takie informacje, jak: pojęcie i istota polityki zatrudnienia, podmioty polityki zatrudnienia, bezrobocie, pojęcie i miary równowagi na rynku, narzędzia regulacji rynku pracy, realizacja polityki zatrudnienia w gospodarce polskiej.

Notatka pozwoli na usystematyzowanie i uzupełnienie wiedzy z opisywanego zagadnienia.


Polityka zatrudnienia
Spis treści:
Pojęcie i istota polityki zatrudnienia. Podmioty polityki zatrudnienia.
Bezrobocie.
Pojęcie i miary równowagi na rynku.
Narzędzia regulacji rynku pracy.
Realizacja polityki zatrudnienia w gospodarce polskiej.
Pojęcie i istota polityki zatrudnienia.
Polityka zatrudnienia oznacza czynne oddziaływanie władz państwowych na rynek pracy pod kątem potrzeb gospodarki kraju oraz godzenia interesów pracodawców i robotników. To dziedzina naukowa, poszukuje i określa metody optymalnego gospodarowania zasobami ludzkimi, pracy.
Polityka zatrudnienia w rozumieniu praktycznym to suma różnego rodzaju działań związanych z realnym gospodarowaniem zasobami pracy, związanych z przygotowaniem kwalifikacyjnym zasobów pracy, czyli z różnymi formami szkolenia i kwalifikowania zawodowego. Byłyby to sprawy związane z alokacją siły roboczej i z właściwym kierowaniem, motywowaniem. Początki polityki zatrudnienia sięgają już XIX w, i wywodzą się z oddziaływań ustawodawczych w ramach tzw. Polityki pracy. W 1802 roku parlament angielski uchwalił pierwszą ustawę dotyczącą ochrony pracy (the Moral and Health Act), która zapoczątkowała ingerencję państwa na rynku pracy. Kolejne akty tej ustawy miały na celu regulowanie czasu pracy, dolnej granicy wieku zatrudnionego, utrzymanie bezpieczeństwa życia: zdrowia dzieci i nieletnich pracowników, a także tzw. wolności umowy. Ówcześnie wyróżnia się tradycyjnie dwie podstawowe funkcje polityki zatrudnienia: 1. Funkcję społeczną, którą wyznaczają obecne i przyszłe warunki rozwoju społecznego. Funkcję ekonomiczną, związaną z rozwojem gospodarczym. Można również wyróżnić funkcję poznawczo-normatywną, dotyczącą systemu kształcenia oraz funkcję dochodową, tzn. Taką , która jest związana z zapewnieniem uczestnictwa ludzi w tworzeniu i podziale dochodu narodowego. Biorąc pod uwagę zakres ogólnych funkcji polityki ekonomicznej, polityka zatrudnienia podejmuje następujące zadania szczegółowe: -redukcję bezrobocia,
-likwidację ubóstwa,
-wypełnianie luki zatrudnieniowej,
-oddziaływanie na decyzje w sprawie wyboru między bezrobociem a inflacją,
-reorientowanie instytucji na rynku pracy (zmiana orientacji, kierunku działania).

(…)

… zatrudnienia jest Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP). Celem jej działania jest likwidacja bezrobocia, prawo rokowań zbiorowych, zakaz dyskryminacji w stosunkach pracy, wolność związkowa, zakaz pracy przymusowej i obowiązkowej. MOP przyjęła ponad 170 konwencji w ciągu swej działalności. W prawach MOP uczestniczy około 170 państw. Polska ratyfikowała dotąd 78 konwencji, dotyczących:
dyskryminacji w zakresie…
… bezrobocia wyróżniane najczęściej w literaturze podmiotu:
Bezrobocie frykcyjne- polegające na równoległym występowaniu bezrobocia i wolnych miejsc pracy, powstaje na rynku terytorialnego lub zawodowego niedopasowania podaży siły roboczej do popytu. Zjawisko bezrobocia frykcyjnego jest związane z ruchliwością pracowniczą (zmiana miejsca pracy, przechodzenia na emerytury czy wchodzenie na rynek pracy ludzi wkraczających w wiek produkcyjny) i nie może być wyeliminowane całkowicie. Zmianom miejsca pracy towarzyszą dobrowolne przerwy w pracy lub trudności ze znalezieniem odpowiedniego nowego zajęcia. Część bezrobocia frykcyjnego powstaje też w związku z przekwalifikowaniem się pracujących.
Bezrobocie strukturalne- jest rezultatem niedostosowania liczby osób poszukujących pracy i wolnych miejsc pracy w całej gospodarce oraz w przekroju regionalnym, kwalifikacyjnym, gałęziowym. Bezrobocie strukturalne towarzyszy rozwojowi społeczno-ekonomicznemu, zwłaszcza zaś wprowadzaniu innowacji techniczno-organizacyjnych, oszczędzających pracę ludzką lub zmianom konkurencyjności gałęzi przemysłu.
Bezrobocie nieefektywnego popytu- przyczyną jego jest niedostateczny popyt na pewne dobra. Określa je różnica między liczbą osób…
… przez Friedmana „naturalnym” odpowiada stałej stopie inflacji. Ze względu na oddziaływanie różnych czynników społecznych i instytucjonalnych, takich jak: zasiłki dla bezrobotnych, wysokość płacy minimalnej oraz działalność związków zawodowych- „naturalny” poziom bezrobocia nie musi odpowiadać optymalnemu wykorzystaniu czynników wytwórczych.
Teoria „naturalnej” stopy bezrobocia, wykorzystuje podejście oparte…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz