Polityka pieniężna Polski

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 854
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polityka pieniężna Polski  - strona 1 Polityka pieniężna Polski  - strona 2 Polityka pieniężna Polski  - strona 3

Fragment notatki:


POLITYKA PIENIĘŻNA POLSKI W LATACH 1989 - 2003 Spis treści Ogólny cel polityki pieniężnej ...................................................... 3 Przyczyny inflacji w okresie transformacji systemowej ............ 3 Pol ityka monetarna w latach `90 ................................................. 4 Polityka walutowa ............................................................... 5 Całkowite upłynnienie złotego ............................................ 9 Polityka s tóp procentowych ................................................ 10 Obecna polityka pieniężna Polski ................................................ 10 Podsumowanie ............................................................................... 14 Bib liografia .................................................................................... 15 Ogólny cel polityki pieniężnej Podstawowym zadaniem polityki pieniężnej jest utrzymywanie stabilnego poziomu cen. Zadanie to często przyjmuje postać redukcji stopy ich wzrostu, aż do osiągnięcia wskaźników zbliżonych do zera. Podobnie formułuje się cel polityki pieniężnej w stabilizowanej gospodarce podlegającej transformacji. Polega on na doprowadzeniu do stabilnej równowagi gospodarczej, z niską stopą inflacji. Osiągnięciu takiego stanu służą kolejne kroki, podejmowane w polityce ekonomicznej oraz w przekształceniach systemowych, wyznaczających ramy dla tej polityki.
Stopniowo postępujące dostosowania nominalne i realne przybliżają gospodarkę do docelowego stanu stabilnej równowagi, z niską stopą inflacji. Rozłożenie w czasie tych dostosowań na ogół nie jest równomierne. Zazwyczaj zachodzą one na siebie i przeplatają się wzajemnie w znacznym stopniu
Warunkiem osiągnięcia stabilnej równowagi gospodarczej jest dopełnienie niezbędnych zmian realnych (strukturalnych) jako podstawy stabilnych relacji cen. Zadanie polityki pieniężnej w okresie transformacji polega zatem na sprawowaniu kontroli podaży pieniądza w taki sposób, aby nie dopuścić do przekształcenia się dostosowawczych wzrostów cen w "regularną" inflację, o podłożu monetarnym, a równocześnie wyznaczać granice obszaru dla stopniowych, coraz to szerszych dostosowań realnych.
Przyczyny inflacji w okresie transformacji systemowej

(…)

… walutowego o następującej strukturze: dolar USA - 45%, marka niemiecka - 35%, funt brytyjski - 10%, frank francuski - 5%, frank szwajcarski - 5%.
Do kolejnej korekty polityki kursowej doszło w październiku 1991 r. Przyjęte rozwiązanie stanowić miało kompromis między dalszym wykorzystywaniem kursu walutowego dla zwalczania inflacji, ale w znacznie już złagodzonej formie i uzyskaniem przynajmniej neutralnego…
… jest bowiem warunkiem przystąpienia Polski do Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej (EMU). Wejście do ERM2 powinno zostać poprzedzone okresem stosowania w pełni płynnego kursu walutowego. Pozwoli to trafniej zbliżyć kurs rynkowy do kursu równowagi przed jego ponownym usztywnieniem w ramach ERM2.
Ponadto elastyczny kurs walutowy sprzyjać będzie również eliminacji napięć, które mogą pojawić się w bilansie…
… a celem finalnym, czyli inflacją. Dwie odmiany strategii pośredniej to: strategia utrzymywania stałego kursu waluty krajowej w stosunku do waluty kraju o niskiej inflacji strategia zakładająca kontrolę przyrostu podaży pieniądza.
Mimo że strategia utrzymywania stałego kursu walutowego jest łatwo zrozumiała dla otoczenia gospodarczego, a bank centralny nie może prowadzić nadmiernie ekspansywnej polityki
… połowie lat dziewięćdziesiątych ustanawiała faktycznie dość znaczny jej zakres. Jednocześnie jednak, ponieważ wybrany wariant wymienialności odbiegał od standardów powszechnie współcześnie stosowanych, złoty polski nie uzyskał oficjalnego statusu waluty wymienialnej.
Jeśli chodzi o politykę kursową, to, po pierwsze, od początku 1990 r. funkcjonował już jednolity kurs złotego, chociaż był to nadal kurs…
…. Stopa określająca oprocentowanie absorbujących płynność krótkookresowych operacji otwartego rynku pozostanie stopą referencyjną, informującą o bieżącym kierunku polityki pieniężnej. Będzie ona wyznaczać najniższy poziom stóp dla międzybankowego rynku depozytów o porównywalnym z operacjami NBP okresie zapadalności. Oprocentowanie kredytu redyskontowego będzie ściśle związane z kształtowaniem się stopy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz