Polityka makroekonomiczna państwa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 994
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polityka makroekonomiczna państwa - strona 1

Fragment notatki:


Temat: Polityka makroekonomiczna państwa (polityka pieniężna systemu bankowego i polityka fiskalna, tzn. budżetowa, prowadzona przez rząd). Polityka makroekonomiczna próbuje wpływać na przebieg procesów w gospodarce, a szczególnie na procesy produkcji, zatrudnienia, bezrobocia i dynamiki cen.
CYKL KONIUNKTURALNY - gospodarka rozwija się w nie sposób równomierny lecz cykliczny (periodyczne zmiany aktywności gospodarczej), a podstawową wartością ekonomiczną jest produkcja, która nie rozwija się równomiernie; równomierny wzrost produkcji oznaczałby, że z roku na rok wzrost produkcji jest taki sam (występuje bardzo rzadko w gospodarce rynkowej).
Produkcja i inne wielkości ekonomiczne rozwijają się cyklicznie (okresy przyspieszonego lub spowolnionego wzrostu, a nawet spadku).
Klasyczna teoria cyklu zawiera 4 fazy:
ożywienie - charakteryzuje się przyspieszonym wzrostem produkcji, zatrudnienia i inwestycji; spada bezrobocie.
rozkwit - stabilizują się wielkości ekonomiczne na dość wysokim poziomie.
kryzys - spowolniony wzrost lub spadek wielkości ekonomicznych; rośnie bezrobocie.
depresja - stabilizacja wielkości ekonomicznych na relatywnie niskim poziomie. WYKŁAD 6. 12.04.2007r. Rys. Amplituda wahań koniunkturalnych.
Amplituda wahań koniunkturalnych - różnica dotycząca podstawowych wielkości makroekonomicznych między tzw. dolnym punktem zwrotnym, a górnym punktem zwrotnym w cyklu. Im różnica większa tym amplituda większa.
Dolny punkt zwrotny - to przejście z fazy złej koniunktury gospodarczej w fazę dobrej koniunktury gospodarczej; występuje w fazie depresji i oznacza przejście ze spadkowej tendencji do wzrostowej tendencji.
Górny punkt zwrotny - to przejście od dobrej do złej koniunktury gospodarczej; występuje w fazie rozkwitu, gdzie kończą się tendencje wzrostowe, a zaczynają spadkowe.
Cykl, a wzrost gospodarczy: a)Gospodarka stacjonarna - oznacza wahania faktycznych wielkości makroekonomicznych wokół stacjonarnego trędu.
b)Gospodarka wzrostowa - oznacza wahania faktycznych wielkości makroekonomicznych wokół rosnącego trędu.
Równomierny wzrost gospodarczy - linia przerywana na rys. powyżej.
Nierównomierny wzrost gospodarczy - okresy szybkiego i spowolnionego wzrostu (spadku) przeplatają się.
Teorie wahań cyklicznych: Teoria neoklasyczna Podstawową cechą tej teorii są 2 twierdzenia:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz