Polityka bezpieczeństwa państwa- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1561
Wyświetleń: 4214
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polityka bezpieczeństwa państwa- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA
Zespół działań podejmowanych wewnątrz i na zewnątrz państwa oraz środków i metod służących realizacji nadrzędnego celu jakim jest osiągnięcie pewności lub minimalizacji niepewności nienaruszalnego przetrwania i swobody rozwojowej
to zespół działań podejmowanych w celu zapewnienia wewnętrznych i zewnętrznych warunków sprzyjających rozwojowi państwa, jego żywotnym interesom oraz ochrony przed istniejącymi i potencjalnymi zagrożeniami; polityka bezpieczeństwa państwa służy nie tylko ochronie terytorium i narodu przed fizyczną napaścią lecz również ochronie - za pomocą różnych środków - żywotnych interesów ekonomicznych i politycznych, których utrata zagroziłaby żywotności i podstawowym wartościom państwa.
to celowa i zorganizowana działalność upoważnionych organów państwa zmierzająca do stałego zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa narodowego a także często bezpieczeństwa międzynarodowego PODSTAWOWE KATEGORIE W OBRĘBIE POLITYKI BEZPIECZEŃSTWA RP
INTERESY danego podmiotu(społeczności międzynarodowej, narodu, grupy, osoby itp.) to wyraz jego tożsamości, wyznawanych wartości, historycznego dorobku, tradycji, bieżących potrzeb oraz dążeń i aspiracji przyszłościowych. Można wyróżnić interesy żywotne i pożądane. Pierwsze z nich - to interesy dotyczące istnienia podmiotu, przetrwania w danych warunkach. Drugie - to interesy związane z jakością owego istnienia, trwania. Pierwsze odzwierciedlają wartości „zero-jedynkowe”, są niestopniowalne i nienegocjowalne. Drugie są stopniowalne, w pewnym sensie pomocnicze, negocjowalne.
CELE STRATEGICZNE I CELE OPERACYJNE
Cele strategiczne - zoperacjonalizowane interesy(sposób osiągnięcia w danych warunkach i czasie). Interesy są stałe i ponadczasowe, cele dopasowane do aktualnych warunków. Osiągane przez prowadzenie polityki bezpieczeństwa stąd uszczegółowieniem celów strategicznych są cele polityczne(operacyjne), odnoszące się do konkretnych działań.
UWARUNKOWANIA BEZPIECZEŃSTWA
Wszelkie, zewnętrzne i wewnętrzne, militarne i niemilitarne(polityczne, ekonomiczne, społeczne, kulturowe, informacyjne itp.) warunki bezpieczeństwa, warunki realizacji interesów danego podmiotu w dziedzinie bezpieczeństwa i osiągania ustalonych przezeń celów w tym zakresie. Razem tworzą środowisko bezpieczeństwa. Charakteryzowane mogą być najpełniej przy pomocy czterech podstawowych kategorii, jakimi są: szanse, wyzwania, ryzyka i zagrożenia. STRATEGICZNE I POLITYCZNE KONCEPCJE DZIAŁAŃ
Zasady i sposoby osiągania celów strategicznych w danych warunkach(z uwzględnieniem konkretnych szans, wyzwań, ryzyk i zagrożeń) określane są w koncepcjach strategicznych. Koncepcja strategiczna zawiera ogólne zasady i myśl przewodnią(zamiar) postępowania podmiotu w dziedzinie bezpieczeństwa oraz strategiczne zadania etapowe lub dziedzinowe - czyli cele polityczne dla władz państwa (organizacji) i cele operacyjne dla sił i środków wykonawczych w różnych okresach i dziedzinach funkcjonowania danego podmiotu.

(…)

… systemu bezpieczeństwa. Podobnymi elementami - tworzonymi i utrzymywanymi wyłącznie dla potrzeb bezpieczeństwa - są: wywiad i kontrwywiad, policja, straż graniczna, siły ratownicze(np. straż pożarna, pogotowie ratunkowe, formacje obrony cywilnej). One też powinny mieć - i w zasadzie mają, choć nie zawsze tak nazwane - własne doktryny operacyjne. Stosownie do przewidzianych w koncepcjach strategicznych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz